LETNÍ INTERNETOVÉ TÁBORY

12 2003 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Už popáté uspořádala firma ČÁP COMPUTER INTERNET tyto tábory v Praskolesích -- nacházejí se nedaleko dálnice mezi Prahou a Plzní v brdské oblasti. V Praskolesích na soukromém pozemku pana Františka Čápa vyrostl nádherný areál -- stanový tábor, sportovní hřiště, kryté společenské prostory, kuchyně, hygienická zařízení a nezbytný bazén i s osvětlením pro oblíbené noční koupání. Uprostřed stanů a u bazénu vlaje česká státní vlajka. Měl jsem možnost "být při tom", dovolte mi, abych se s Vámi podělil o své dojmy. Internetové tábory probíhaly celé léto. V osmi turnusech jej navštívily děti z České republiky, Německa i Švýcarska ve věku od sedmi do patnácti let. Co bylo jejich náplní? Nejenom internet, ale i jízda na koni, praktické základy horolezectví spojené s promítáním diapozitivů, hledání trilobitů, celodenní výlet do bývalých železnorudných dolů v Chrustenicích u Loděnic, spaní "pod širákem" na bývalém statku v brdských lesích s ohňostrojem a brdskými duchy, písemné vědomostní testy, hry, soutěže, návštěva úspěšného praskoleského kulturisty pana Josefa Kašpara, plavání, jízda na kolech, besedy a diskuze s dětmi na různá témata -- o kamarádství, drogách, kouření, o práci, morálce, slušnosti, ceně úspěchu.

Na kolech se děti pohybují v nádherné brdské krajině od soboty do soboty, přičemž najezdí až 120 km. Jsou rozděleny do tří skupin dle věku a výkonnosti. Co jim bylo nabízeno, je hodnotné a v dnešní době potřebné. Dostalo se jim ve vrchovaté míře toho, co jejich duše a těla mají v dnešní době tolik zapotřebí. Pozitivní reakce dětí a jejich rodičů to potvrzují -- děti se vracejí a z těch starších už vyrůstá nová generace vedoucích. Dost nás překvapilo četné a často i neuvědomělé používání hrubých a neslušných slov, či neznalost národních písniček a počáteční neochota zpívat, ale i s tím jsme si poradili. Po třech dnech děti zpívají rády a neslyšíte neslušná slova. Často nás překvapily -- houslovým koncertem při táboráku, skvělým budíčkem a večerkou na trubku, rapovými výstupy.

Tento tábor je jediným svého druhu v ČR a zatím nemá svým obsahem a kvalitou konkurenci. Je to zásluhou nejen prostředí a vedoucích, ale i pana Františka Čápa, bývalého reprezentanta v cyklistice, v horolezectví a výborného fotografa, který svoji osobností a zkušenostmi značně přispívá k úspěchu tohoto podniku. Tábor je již známý i za hranicemi ČR -- hlásí se stále více dětí ze zahraničí, včetně vedoucích. Již po léta ho navštěvují i děti známých osobností, např. syn herce Jana Čenského, či vnuk Zdeňka Svěráka. Už začátkem roku se můžete přihlásit -- velice rychle bývá "vyprodán" a je nám moc líto, že počet dětí je omezen na 34. Na druhé straně máme o to více možností a času se jednotlivým dětem věnovat. Příští rok bude ještě více evropským než doposud. K češtině a němčině přibude i angličtina! Jako zástupce hlavního vedoucího bych chtěl touto cestou panu Čápovi poděkovat za to, co pro mladou generaci, společnost a její budoucnost dělá. Můj dík patří i paní Haně Čápové za její skvělou táborovou kuchyni a zdravotní péči o děti.

Pokud chcete vědět více, můžete se podívat na adresu www.horovice.cz.

Jan Šinágl

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012