Stalo se doma -- říjen

11 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla 1. října

Absolventi vysokých škol mají čím dál větší problémy s uplatněním. Stále víc jich začíná svoji životní kariéru tím, že se postaví do fronty na úřadu práce. Před šesti lety nezaměstnaných vysokoškoláků bylo pár stovek, letos jich jsou 3,5 tisíce.

2. října

V Ústí n. L. hrozilo zřícení zanedbaného domu. Při rychlém stěhování romské rodiny tam matka zapomněla dítě, které strážníci zapečetili v bytě.

3. října

Český svaz ochránců přírody koupil od města mokřad v Praze 10, kde se nacházejí vzácné rostliny, ptáci a obojživelníci. Tato cesta k záchraně zajímavé lokality je financována z dobrovolných příspěvků.

4. října

Pražský hrad hostil skupinu významných Češek, které nás proslavily v zahraničí. Dostaly od ministra zahraničí medaile T. G. Masaryka a ocenění "Významná česká žena ve světě 2003". Mezi oceněnými byla mj. krasobruslařka Aja Vrzáňová, módní návrhářka Blanka Matragi, mecenáška umění Meda Mládková a pravnučka našeho prvního prezidenta Charlotta Kotiková.

6. října

Opilý dvacetiletý řidič v mercedesu zabil v noci tři hlídkující policisty. Bylo to v posledních hodinách bezpečnostní akce Kryštof, která měla umravnit bezohledné řidiče. Přestože situace na českých silnicích je ve srovnání se západní Evropou katastrofální, neváhal člen ODS Ivan Langer označit akci Kryštof za buzeraci a obtěžování lidí.

7. října

Česko porušuje Kodex EU o vývozu zbraní a dodává je i do krizových oblastí.

8. října

Soud osvobodil komunistu Davida Pěchu, který v časopise Pochodeň vyzýval k obnovení socialismu ozbrojenou cestou. Obžalovaný se údajně nedopustil trestného činu z propagace hnutí potlačujícího lidská práva, ale jen svobodně vyjadřoval své myšlenky a názory.

9. října

ODS se dočkala svého sídla: od příštího roku bude mít dům na Malé Straně, přímo pod Hradem. Nová adresa stála ODS sto milionů korun.

*

Každý desátý člověk v produktivním věku je bez práce. Nejhůř je na tom hornické Ostravsko a Mostecko, kde nejsou pracovní příležitosti.

10. října

Kníže Oldřich Kinský se soudí s českým státem o velký rodinný majetek. Teď prohrál svou při v Děčíně, kde se domáhal loveckého zámečku, výletní restaurace a majetku v Jiřetíně pod Jedlovou. Český stát se odvolává na Pařížské dohody o reparacích a Benešovy dekrety.

11. října

Učitelé nemají příliš dobré mínění o svých žácích. Přiznávají, že je jen těžko zvládají a že děti zajímají jen peníze. Navíc se v rodinách čím dál víc mluví o škole bez úcty a vzdělání je považováno jen za prostředek k získání majetku.

13. října

ODS si objednala na Právnické fakultě UK analýzu návrhu evropské ústavy, ale nechce ji zveřejnit. Přitom je známo, že tato strana neustále připomíná nebezpečí "superstátu" , ve kterém se bude rozhodovat i o Česku pod "tandemem" Německa a Francie.

14. října

Vrchní soud potvrdil trest za napomáhání okupantům v srpnu 1968 a odsoudil Karla Hoffmanna na šest let. Tehdejší šéf spojů přikázal v noci z 20. na 21. srpna vypnout rozhlasové vysílače, aby tím znemožnil informovat veřejnost o napadení našeho státu Varšavskou smlouvou. Hoffmann prohlásil, že je nevinný, protože přerušení vysílání bylo nutné kvůli technické údržbě. Soud označil za zmanipulovaný společenskou objednávkou a sebe jako oběť.

15. října

Český parlament ocenil působení exprezidenta Václava Havla dvěma nejvýznamnějšími státními vyznamenáními: Řádem bílého lva a Řádem T. G. Masaryka.V Rytířském sále Valdštejnského paláce chyběli komunisté, kteří "byli pracovně vytíženi" a prezident V. Klaus. Ten byl na služební cestě v Plzni (hodinu cesty od Prahy) a proto poslal svému předchůdci jen písemné blahopřání.

16. října

Povinná základní vojenská služba je minulostí: končí 31. prosince 2004. Ke stejnému datu zanikne i tzv. civilní služba pro ty, kteří odmítli sloužit se zbraní v ruce. Od ledna 2005 bude česká armáda podstatně menší, ale plně profesionální.

17. října

Stát sáhl k mimořádnému opatření a vyvlastní kulturní památku Babiččino údolí. Místo, spjaté s nejmilovanější českou knihou -- Babičkou Boženy Němcové -- vlastnil osm let podnikatel Václav Wolf. Ten nechal Panklovnu, Panský dvůr a Panský hostinec zdevastovat. Nyní žije na Slovensku a nereaguje na jakékoli výzvy k jednání. To se může vléci až několik let.

18. října

Nekonečné tahanice o stříbrnou a bronzovou medaili pro českou lyžařku Kateřinu Neumannovou končí. Po dvaceti měsících od olympiády v americkém Salt Lake City připutovaly do Prahy. Nejsou to však ty, které neprávem získala ruská běžkyně Lazutinová, které byl prokázán doping. Ta se vzepřela rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru a za podpory veřejnosti i oficiálních míst v Rusku se prohlásila za nevinnou.

20. října

Do Prahy přijel na pozvání Václava Havla duchovní vůdce Tibetu dalajlama. Účastní se konference nevládních organizací bojujících za svobodu Tibetu. Setká se také se zástupci světových církví, pozvaných na konferenci Forum 2000.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012