Stalo se doma -- říjen

Absolventi vysokých škol mají čím dál větší problémy s uplatněním. Stále víc jich začíná svoji životní kariéru tím, že se postaví do fronty na úřadu práce. Před šesti lety nezaměstnaných vysokoškoláků bylo pár stovek, letos jich jsou 3,5 tisíce.
2. říjnaV Ústí n. L. hrozilo zřícení zanedbaného domu. Při rychlém stěhování romské rodiny tam matka zapomněla dítě, které strážníci zapečetili v bytě.
3. říjnaČeský svaz ochránců přírody koupil od města mokřad v Praze 10, kde se nacházejí vzácné rostliny, ptáci a obojživelníci. Tato cesta k záchraně zajímavé lokality je financována z dobrovolných příspěvků.
4. říjnaPražský hrad hostil skupinu významných Češek, které nás proslavily v zahraničí. Dostaly od ministra zahraničí medaile T. G. Masaryka a ocenění "Významná česká žena ve světě 2003". Mezi oceněnými byla mj. krasobruslařka Aja Vrzáňová, módní návrhářka Blanka Matragi, mecenáška umění Meda Mládková a pravnučka našeho prvního prezidenta Charlotta Kotiková.
6. říjnaOpilý dvacetiletý řidič v mercedesu zabil v noci tři hlídkující policisty. Bylo to v posledních hodinách bezpečnostní akce Kryštof, která měla umravnit bezohledné řidiče. Přestože situace na českých silnicích je ve srovnání se západní Evropou katastrofální, neváhal člen ODS Ivan Langer označit akci Kryštof za buzeraci a obtěžování lidí.
7. říjnaČesko porušuje Kodex EU o vývozu zbraní a dodává je i do krizových oblastí.
8. říjnaSoud osvobodil komunistu Davida Pěchu, který v časopise Pochodeň vyzýval k obnovení socialismu ozbrojenou cestou. Obžalovaný se údajně nedopustil trestného činu z propagace hnutí potlačujícího lidská práva, ale jen svobodně vyjadřoval své myšlenky a názory.
9. říjnaODS se dočkala svého sídla: od příštího roku bude mít dům na Malé Straně, přímo pod Hradem. Nová adresa stála ODS sto milionů korun.
*Každý desátý člověk v produktivním věku je bez práce. Nejhůř je na tom hornické Ostravsko a Mostecko, kde nejsou pracovní příležitosti.
10. říjnaKníže Oldřich Kinský se soudí s českým státem o velký rodinný majetek. Teď prohrál svou při v Děčíně, kde se domáhal loveckého zámečku, výletní restaurace a majetku v Jiřetíně pod Jedlovou. Český stát se odvolává na Pařížské dohody o reparacích a Benešovy dekrety.
11. říjnaUčitelé nemají příliš dobré mínění o svých žácích. Přiznávají, že je jen těžko zvládají a že děti zajímají jen peníze. Navíc se v rodinách čím dál víc mluví o škole bez úcty a vzdělání je považováno jen za prostředek k získání majetku.
13. říjnaODS si objednala na Právnické fakultě UK analýzu návrhu evropské ústavy, ale nechce ji zveřejnit. Přitom je známo, že tato strana neustále připomíná nebezpečí "superstátu" , ve kterém se bude rozhodovat i o Česku pod "tandemem" Německa a Francie.
14. říjnaVrchní soud potvrdil trest za napomáhání okupantům v srpnu 1968 a odsoudil Karla Hoffmanna na šest let. Tehdejší šéf spojů přikázal v noci z 20. na 21. srpna vypnout rozhlasové vysílače, aby tím znemožnil informovat veřejnost o napadení našeho státu Varšavskou smlouvou. Hoffmann prohlásil, že je nevinný, protože přerušení vysílání bylo nutné kvůli technické údržbě. Soud označil za zmanipulovaný společenskou objednávkou a sebe jako oběť.
15. říjnaČeský parlament ocenil působení exprezidenta Václava Havla dvěma nejvýznamnějšími státními vyznamenáními: Řádem bílého lva a Řádem T. G. Masaryka.V Rytířském sále Valdštejnského paláce chyběli komunisté, kteří "byli pracovně vytíženi" a prezident V. Klaus. Ten byl na služební cestě v Plzni (hodinu cesty od Prahy) a proto poslal svému předchůdci jen písemné blahopřání.
16. říjnaPovinná základní vojenská služba je minulostí: končí 31. prosince 2004. Ke stejnému datu zanikne i tzv. civilní služba pro ty, kteří odmítli sloužit se zbraní v ruce. Od ledna 2005 bude česká armáda podstatně menší, ale plně profesionální.
17. říjnaStát sáhl k mimořádnému opatření a vyvlastní kulturní památku Babiččino údolí. Místo, spjaté s nejmilovanější českou knihou -- Babičkou Boženy Němcové -- vlastnil osm let podnikatel Václav Wolf. Ten nechal Panklovnu, Panský dvůr a Panský hostinec zdevastovat. Nyní žije na Slovensku a nereaguje na jakékoli výzvy k jednání. To se může vléci až několik let.
18. říjnaNekonečné tahanice o stříbrnou a bronzovou medaili pro českou lyžařku Kateřinu Neumannovou končí. Po dvaceti měsících od olympiády v americkém Salt Lake City připutovaly do Prahy. Nejsou to však ty, které neprávem získala ruská běžkyně Lazutinová, které byl prokázán doping. Ta se vzepřela rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru a za podpory veřejnosti i oficiálních míst v Rusku se prohlásila za nevinnou.
20. říjnaDo Prahy přijel na pozvání Václava Havla duchovní vůdce Tibetu dalajlama. Účastní se konference nevládních organizací bojujících za svobodu Tibetu. Setká se také se zástupci světových církví, pozvaných na konferenci Forum 2000.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad