SLOVO NA ZÁŘÍ - PÉČE O DÍTĚ

Toto byl název knihy, kterou jsem při prvním děťátku v mých 20 letech měla stále u ruky. Napsal ji pan profesor Josef Švejcar a bylo tam pár nepřesností, řečeno decentně. Ovšem psal to dle svého nejlepšího vědění své doby a svého svědomí. Nic jiného k mání nebylo a knihu jsem hltala, nevěděla jsem nic o tom, jak vychovávat dítě. Nejen hltala, ale přesně se jí řídila. Tak hned v začátku, když bylo miminko malé a řvalo, jsem poslechla radu, že mám dítě nechat brečet, že si posiluje plíce. Rvalo mi to přitom srdce. Neposlechla jsem svou intuici, která mě nabádala vezmi holčičku a pochovej ji. Trpěly jsme tehdy obě dvě.
Pan profesor byl také v padesátých létech propagátorem umělé výživy a jeslí. Později si za to sypal popel na hlavu a snažil se to měnit. Poznala jsem ho jako osmdesátiletého pána při svém prvním rozhovoru s ním. Byl laskavý a upřímně se mi vyznával ze svých chyb. Říkal, že je feminista. Že všechen cit pochází z matčina srdce. Že až poté, co maminka chová a krmí svého chlapečka, ten od ní dostává schopnost milovat a mír rád druhé lidi. Naučil se mnoho od své manželky, jejíž moudrost a ženskost respektoval.
Ještě v pětaosmdesáti letech měl kratší úvazek v krčské nemocnici. Narodil se tam můj první vnuk. O měsíc dříve než lékaři určili. A byl podle patřičných tabulek ohodnocen jako ten s divnou rukou, s divným tím a tím, už si to nepamatuji.a ani nechci. Byl dán do inkubátoru, i když váha byla přijatelná a matce, mé dceři řekli, že je postižený. Brečela mi do telefonu celá zoufalá: mami, víš co to je, když ti vezmou dítě? (Vím, ale to je jiná kapitola.) Vzala jsem sluchátko a volala do nemocnice. Pan profesor byl ve službě.
Řekla jsem mu co se stalo. Za hodinu měla dcera dítě u prsu a „postižení“ bylo to tam. Kluk jako buk prospíval a dnes je sám tatínkem.
K čemu se chci dostat. Dětem skončily prázdniny. Půjdou do školy. Alespoň doufám, že žádný neumětel jim to zase nezakáže. Včera jsem přečetla zajímavý a obšírný článek o tom, jak se za poslední tři roky zvýšil počet dětských sebevražd a sebepoškozování. A že je nedostatek dětských psychologů. Spíš bych řekla, že nedostatek matek a otců, kteří dítě trpělivě vyslechnou a mají pochopení pro jeho trápení. Kteří se dětem nevysmívají a jejich problémy nesnižují, protože už zapomněli, jak mohou být ti malí lidé bolaví skrz prkotiny, jak to jim, dospělým někdy připadá.
Přála bych dětem i rodičům, aby se
přestali honit za penězi a udělali si na své děti čas a klid, jaký si zasluhují.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad