Odešla legenda zpravodajství ČT Zdeněk Velíšek

Anna Sobotková srpen 2022 Aktuality česky

Zemřel novinář a dlouholetý člen zahraniční redakce České televize Zdeněk Velíšek, bylo mu 89 let. Veřejnoprávní televize to oznámila ve zpravodajském pořadu Události. Velíšek se zabýval především evropským děním a Francií.

Velíšek se narodil 23. února 1933 v Českém Krumlově. „Ale ten jsme museli brzo opustit, protože začal patřit k Německu,“ prozradil ve svém posledním rozhovoru na Dvojce, který vedl v listopadu 2021 pro pořad Stříbrný vítr.

Po válce nesměřoval na žurnalistiku, ale vybral si bohemistiku a hispanistiku.Do Československé televize nastoupil  v roce 1968, po sovětské okupaci  byl nucen své místo v redakci opustit. V rozhovoru zavzpomínal na své začátky v televizi.„A bylo to až moc dobrodružné,“ glosoval. „Byl jsem tam necelé čtyři neděle a šli jsme do ilegality. Já bych tam nešel, ale u mě doma se konala první schůze. Bydlel jsem kousek od rozhlasu, kde byly tanky.“

Po odchodu z redakce se živil se překladatelstvím a tlumočnictvím, a na Kavčí Hory se vrátil po listopadové revoluci,. Působil jako zahraniční zpravodaj, redaktor, komentátor, editor či spolutvůrce pořadu Horizont ČT24.

Porota novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského v roce 2014 udělila Velíškovi Cenu Opus Vitae za celoživotní noblesní komentátorskou a reportérskou činnost, glosující zejména nelehký rozvoj Evropské unie a místa Česka v ní.

„Cena je za celoživotní práci, ale já jsem se první polovinu života médiím a novinařině nevěnoval, takže mně patří jen z poloviny a cítím jistý dluh, který hodlám ještě jednou tak dlouho splácet,“ řekl tehdy s nadsázkou Velíšek.

Jeho novinářskou profesionalitu oceňovali nejen jeho čeští kolegové. Francie mu v roce 2015 udělila Řád umění a literatury za šíření francouzské kultury ve světě.

 

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012