Odešla legenda zpravodajství ČT Zdeněk Velíšek

Zemřel novinář a dlouholetý člen zahraniční redakce České televize Zdeněk Velíšek, bylo mu 89 let. Veřejnoprávní televize to oznámila ve zpravodajském pořadu Události. Velíšek se zabýval především evropským děním a Francií.
Velíšek se narodil 23. února 1933 v Českém Krumlově. „Ale ten jsme museli brzo opustit, protože začal patřit k Německu,“ prozradil ve svém posledním rozhovoru na Dvojce, který vedl v listopadu 2021 pro pořad Stříbrný vítr.
Po válce nesměřoval na žurnalistiku, ale vybral si bohemistiku a hispanistiku.Do Československé televize nastoupil v roce 1968, po sovětské okupaci byl nucen své místo v redakci opustit. V rozhovoru zavzpomínal na své začátky v televizi.„A bylo to až moc dobrodružné,“ glosoval. „Byl jsem tam necelé čtyři neděle a šli jsme do ilegality. Já bych tam nešel, ale u mě doma se konala první schůze. Bydlel jsem kousek od rozhlasu, kde byly tanky.“
Po odchodu z redakce se živil se překladatelstvím a tlumočnictvím, a na Kavčí Hory se vrátil po listopadové revoluci,. Působil jako zahraniční zpravodaj, redaktor, komentátor, editor či spolutvůrce pořadu Horizont ČT24.
Porota novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského v roce 2014 udělila Velíškovi Cenu Opus Vitae za celoživotní noblesní komentátorskou a reportérskou činnost, glosující zejména nelehký rozvoj Evropské unie a místa Česka v ní.
„Cena je za celoživotní práci, ale já jsem se první polovinu života médiím a novinařině nevěnoval, takže mně patří jen z poloviny a cítím jistý dluh, který hodlám ještě jednou tak dlouho splácet,“ řekl tehdy s nadsázkou Velíšek.
Jeho novinářskou profesionalitu oceňovali nejen jeho čeští kolegové. Francie mu v roce 2015 udělila Řád umění a literatury za šíření francouzské kultury ve světě.
Anna Sobotková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad