Portrét

Můj dědeček JUDr. Jindřich Štemberka založil turistiku v Orlických horách. Na památku má proti hotelu Panoráma v Deštném pomník. Stávám před ním v dojetí, ačkoliv jsem ho, tatínka mé maminky, nikdy nepoznala. Narodila jsem se pozdě. Je ale zvláštní, že si s ním rozumím tak intenzivně, jako by žil.
Poprvé mne a mou maminku přivezl do hor vozka z vedlejší vesnice na žebřiňáku s koňským spřežením. Sudety už byly minulostí a já se konečně mohla podívat do údolí, které děda tak miloval.
Dokonce tam kdysi koupil chalupu od jednoho dřevorubce, který už nechtěl dřevorubovat.
Prostředí, kde jsem se najednou objevila mne tak rozrušilo, že jsem měla pocit, že nás děda vítá.
Že vidím jeho tvář jako by s tou krajinou srostl. Splynul s ní.
Stráň pod lesem byla jeho čelo. Les na jejím vrcholu byly jeho vlasy. Studánky jeho oči, plné dojetí. Na svahu pod nimi chalupa, vypadala jako nos. Když se otevřela okna, dýchal. Pod chalupou ovocné keře, jako knír. Pod knírem usměvavá ústa řeky. Pod spodním rtem louka jako brada, lemovaná křovím, trávou, stromy, jednoduše vousy. Ta podoba!
Vzpomínky jsou kvásek, a tak fantazie někdy kyne a kyne, až přetéká z díže současnosti do dávné minulosti. A jak se ukázalo, i z dávné minulosti do nedávné současnosti.
To se na mne domluvili bývalá ředitelka Střediska kultury Impuls v Hradci Králové, Jarmila Šlaisová s dobraschopným tvořitelem cínových figurek, a do Orlických hor také zamilovaným Petrem Rýgrem z Přibyslavi, že mi na zahájení mé výstavy kreseb bude dělat mého dědečka Jindřicha. Oblékl se do tehdejšího turistického obleku a zahájil mou výstavu slovy: „Vážení přátelé! Představuji vám práce své vnučky Lidunky….“ A pokračoval.
Myslela jsem, že spadnu ze židle, na kterou mne, předem nic netušící, umístili. Srdečný potlesk ho neminul. Rozesmátí návštěvnicí mi pobaveně podávali ruce. Covid-19 ještě nebyl, a tak jsme si všichni, a nebylo nás málo, užili s „dědou“ zase velkou legraci.
Ludmila Lojdová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad