Sen Taxmenů uzrál po 52 letech

Půlstoletí na hudební scéně zastihlo Taxmeny v době proticovidových opatření, proto na hlavní narozeninový koncert v divadle Semafor došlo až letos koncem května pod názvem Taxmeni 50 + 2. Ani jeden lístek z dva roky vyprodaného představení nikdo nevrátil.
Hned nejbližší pátek a sobotu slyšeli písně této country skupiny návštěvníci akcí připomínajících 80 let od operace Anthropoid. Obě odpoledne na koncertech v rámci bohatého programu oslav, které k tomuto výročí pořádala Městská část Praha 8 v areálu Velkého Löwitova mlýna pod Libeňským zámkem. Už v sobotu navečer zahráli Taxmeni také v Panenských Břežanech na Dni Jana Kubiše, při němž byl vystaven originál dopisu, který jako jeden z parašutistů napsal své milé několik dní před hrdinským činem. V dalších týdnech a letních měsících Taxmeni vystupují na řadě většinou Open Air festivalů a samostatných koncertů.
Ohlédnutí za pěti desítkami let jejich působení představuje kniha výpovědí současných i bývalých členů skupiny Jednou Taxmenem, navždy Taxmenem (nakladatelství Toužimský & Moravec, 2020, 319 stran, 300 unikátních fotografií), která na pozadí doby zaznamenává události, zážitky, úspěchy i prohry, proměny personální i stylové – od bluegrassu k moderní country, setkání a spolupráci s hvězdami i s úctyhodnými osobnostmi z mimohudební sféry. Ale i pohled jiných na Taxmeny a jejich tvorbu.
Kdo je zná jen z televize – obvykle jako představitele a vlastně „vynálezce“ military country – hodně by se divil, jak pestrý mají nyní repertoár – od balad až po rokenrol, a v jakých polohách se dokáže jejich zpěvák Vráťa Vyskočil pohybovat, i když s nimi není od začátku (to jenom banjista Jaroslav Čvančara), ale „až“ od podzimu 1974. Něco z toho ochutnali i návštěvníci koncertu v Semaforu, kde zažili, jak to kapele šlape, skvělá sóla instrumentalistů i jak kouzelné několikahlasé vokály jsou tihle napohled „tvrdí hoši“ schopni vytvářet.
S Taxmeny tu vystoupil kromě jiných hostů např. Petr Bryndač, houslista a zakládající člen skupiny Greenhorns. Po jeho virtuózním provedení skladby Orange Blossom Special – ještě lepším než v dobách největší slávy, v níž získal pro hru na housle spousty následovníků – i dřívější pochybovači s obdivem uznali, že na Pražské konzervatoři nestudoval zbytečně. U Taxmenů svého času hrál jako záskok za jejich houslistu, kterého minulý režim poslal do vězení natvrdo za to, že v hospodě zpíval písničku, která si dělala legraci z Brežněva.
Potleskem vestoje odměnilo publikum Jiřího Suchého. Jako už poněkolikáté si s Taxmeny zazpíval píseň Jó, to jsem ještě žil ze hry Jonáš a doktor Matrace (poslední společné s Jiřím Šlitrem). Na její premiéře v květnu 1969, devátý měsíc v okupované zemi, jsme všichni dobře věděli, čí střela a do čího čela si ta mrcha našla cíl. Teď už zase víme.
Příjemným překvapením taxmenského večera v Semaforu bylo uvedení písničky Sen, v originále Act Naturally (Jednej přirozeně). Když ji její skladatel Johnny Russell začal zpívat, nezaujala, ačkoliv nebyl špatný zpěvák. Když ji dva roky poté nahrál (1963) Buck Owens, stala se jedničkou v americké country hitparádě a Buck od té doby hvězdou. Ringo Starr si ji vybral (1965) na album Beatles Help. Ringo oslovil Bucka (1989), aby ji nahráli jako duet a videoklip, ten si vysloužil nominaci na cenu Grammy za „Nejlepší country vokální spolupráci“. Od té doby ji oba vydali několikrát i v novém tisíciletí. Jednou se Johnny Russell vyjádřil k autorství Act Naturally: „Stále narážím na lidi, kteří si myslí, že to napsal Buck. Nebo The Beatles. To se stane, když jste skladatel. Ale na šecích nikdy nevidím Ringovo ani Buckovo jméno."
V české kotlině píseň nahrála českobudějovická folková skupina Minnesengři, otextoval a nazpíval Jan Borkovec pod názvem Mám spoustu divnejch přání (1972).
U Taxmenů se jmenuje Sen. „Text v říjnu 1970 napsal náš člen Pepa Blažejovský. Byla to naše vůbec první píseň, kterou jsme po svém vzniku nacvičili,“ prozradil mi zakladatel, kapelník a banjista skupiny Taxmeni Jaroslav Čvančara. A pokračoval: „Nikdy (!) jsme s ní ale na veřejnosti nevystoupili. Měli jsme pocit, že v našem tehdejším akustickém obsazení to tak úplně nevyzní, že to chce elektriku. A tak skladbu Sen zahráli Taxmeni poprvé veřejně až letos na konci května v divadle Semafor.“ Premiéru tedy měla po 52 letech.
Luďa Razimová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad