MAMÁNCI,TLOUŠTÍCI A HLAVY POSYPANÉ

SLOVO NA ČERVEN
MAMÁNCI,TLOUŠTÍCI A HLAVY POSYPANÉ
Samozřejmě nejde jen o kluky, ale i o děvčátka. Malé, větší i velké. Když jsem já před dávnými léty chodila do školy, obezita bylo slovo neznámé. U mých dětí, které se narodily v šedesátých létech se objevovali sem tam trochu tlustší jednotlivci. Dnes už do školy nechodím a jen se divím, kolik potkávám, tlustých dětí i dospělých. Jistě, každý ví, že je to přejídáním, nezdravou stravou a nedostatkem pohybu. Dožíváme se delšího věku, ale v jakém stavu? Někteří v báječném a obdivuhodném, ale… více potkávám lidi ve věku středním plus, bych řekla. Šedesát, sedmdesát, kteří chodí o holi nebo s berlemi. A denně zapíjejí na desítky prášků. Každý starší člověk má vysoký krevní tlak, bere prášky na srážlivost krve, na cukrovku, na bolesti, na štítnou žlázu atd. Ptala jsem se nedávno jednoho lékaře, proč má snad každý cukrovku. Protože žijí v blahobytu, odpověděl. Něco na tom bude.
O mamáncích jsem psala trochu minule, jen je připomínám. Když lidé žijí v blahobytu, mají, jak se říká roupy. Nudí se. Netuší, proč se na této planetě vlastně ocitli, co mají dělat, jak mají žít. Neumí žít. V lepším případě začnou chodit k psychologům, v horším se z nich stanou alkoholici či drogově závislí. A mezitím vymýšlejí, co by se mohlo změnit, vylepšit. Výsledkem jsou takové geniality jako čtyřicet pohlaví, me too a mj. také, moderní výchova dětí. Spočívá v jistě správném láskyplném vztahu k dětem, ale i v nechání dětem větší volnosti k vlastnímu rozvíjení. A samozřejmě k nepřijatelným tělesným trestům. Výchovu mé generace lemovaly rákosky a měchačky, které přistávaly na zadečcích děti, kdykoli to bylo potřeba. A děti musely poslouchat, byla dána určitá pravidla, která se měla dodržovat. Nejsem zastáncem mlácení dětí i když moje pozadí, stejně jako mých dětí i vnoučat si na nedostatek nějakého plácnutí nemůže stěžovat. Ale s pusou otevřenou zírám na pětiletou holčičku, která se válí vzteky na chodníku a křičí, že tu čokoládu chce a chce a její maminka na dotaz kolemjdoucího, co se stalo, odpoví, že ji musí nechat, protože preferuje moderní výchovu. Pak holčička vstane a maminku kopne do holeně protože ji nevyhověla.
Dnes mě byla navštívit snacha, učitelka. A vyprávěla mi, kolik času z vyučování jim bere vysvětlování rodičům
na jejich esemesky. Stěžují si na to, že se na jejich hodné dítko někdo špatně podíval, nemluvil na ně laskavě nýbrž přísně a že to tedy ne. Hezky jsme si o moderní výchově povídaly, když tu mi zazvonil telefon, neznámé číslo. Pochopila jsem hned, že je to nějaká nabídka, ale vyslechla jsem si ji. Volala Společnost chránící výchovu dětí. A jestli mi mohou poslat svůj zpravodaj. Těším se na něj a napíšu o něm…
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad