MAMÁNCI,TLOUŠTÍCI A HLAVY POSYPANÉ

Eva Střížovská květen 2022 2022 Aktuality česky

SLOVO NA ČERVEN

MAMÁNCI,TLOUŠTÍCI A HLAVY POSYPANÉ

Samozřejmě nejde jen o kluky, ale i o děvčátka. Malé, větší i velké. Když jsem já před dávnými léty chodila do školy, obezita bylo slovo neznámé. U mých dětí, které se narodily v šedesátých létech se objevovali sem tam trochu tlustší jednotlivci. Dnes už do školy nechodím a jen se divím, kolik potkávám, tlustých dětí i dospělých. Jistě, každý ví, že je to přejídáním, nezdravou stravou a nedostatkem pohybu. Dožíváme se delšího věku, ale v jakém stavu? Někteří v báječném a obdivuhodném, ale… více potkávám lidi ve věku středním plus, bych řekla. Šedesát, sedmdesát, kteří chodí o holi nebo s berlemi. A denně zapíjejí na desítky prášků. Každý starší člověk má vysoký krevní tlak, bere prášky na srážlivost krve, na cukrovku, na bolesti, na štítnou žlázu atd. Ptala jsem se nedávno jednoho lékaře, proč má snad každý cukrovku. Protože žijí v blahobytu, odpověděl. Něco na tom bude.

O mamáncích jsem psala trochu minule, jen je připomínám. Když lidé žijí v blahobytu, mají, jak se říká roupy. Nudí se. Netuší, proč se na této planetě vlastně ocitli, co mají dělat, jak mají žít. Neumí žít. V lepším případě začnou chodit k psychologům, v horším se z nich stanou alkoholici či drogově závislí. A mezitím vymýšlejí, co by se mohlo změnit, vylepšit. Výsledkem jsou takové geniality jako čtyřicet pohlaví, me too a mj. také, moderní výchova dětí. Spočívá v jistě správném láskyplném vztahu k dětem, ale i v nechání dětem větší volnosti k vlastnímu rozvíjení. A samozřejmě k nepřijatelným tělesným trestům. Výchovu mé generace lemovaly rákosky a měchačky, které přistávaly na zadečcích děti, kdykoli to bylo potřeba. A děti musely poslouchat, byla dána určitá pravidla, která se měla dodržovat. Nejsem zastáncem mlácení dětí i když moje pozadí, stejně jako mých dětí i vnoučat si na nedostatek nějakého plácnutí nemůže stěžovat. Ale s pusou otevřenou zírám na pětiletou holčičku, která se válí vzteky na chodníku a křičí, že tu čokoládu chce a chce a její maminka na dotaz kolemjdoucího, co se stalo, odpoví, že ji musí nechat, protože preferuje moderní výchovu. Pak holčička vstane a maminku kopne do holeně protože ji nevyhověla.

Dnes mě byla navštívit snacha, učitelka. A vyprávěla mi, kolik času z vyučování jim bere vysvětlování rodičům

na jejich esemesky. Stěžují si na to, že se na jejich hodné dítko někdo špatně podíval, nemluvil na ně laskavě nýbrž přísně a že to tedy ne. Hezky jsme si o moderní výchově povídaly, když tu mi zazvonil telefon, neznámé číslo. Pochopila jsem hned, že je to nějaká nabídka, ale vyslechla jsem si ji. Volala Společnost chránící výchovu dětí. A jestli mi mohou poslat svůj zpravodaj. Těším se na něj a napíšu o něm…

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012