ZÁPISKY Z BLÁZINCE

Eva Střížovská květen 2022 2022 Kultura česky

Deníky známého herce a režiséra Miroslava Macháčka z doby, kdy byl „odejit“ z Národního divadla, se odehrávají v prostředí bohnické léčebny. Byla sedmdesátá léta a normalizace. V roce 1975 přednesl na veřejné schůzi kritický referát, po kterém se komunistické vedení ND vztekalo a přemítalo, jak se zbavit člověka který byl krátce předtím oceněn jako nejlepší režisér tohoto divadla. Byl na něj vyvíjen tlak, aby odešel sám. Nástup na léčení do Bohnic se zdál jako lepší východisko.

Dcera Kateřina napsala k této nahrávce úvod a sama jej přečetla. Píše zde mj., že legendární režisér, její otec byl komplikovanou osobností. A v prostředí léčebny trávil čas s dalšími „komplikovanými“. Čtenář či vlastně posluchač této mp3 se ocitá v prostředí, odlišném od „normálního“ běhu všedních dnů pracujících. Vystupuje zde řada osobitých postaviček, prožíváme s nimi jejich denní léčebné programy i volné chvíle, které jdou někdy režisérovi na nervy, jindy s nimi v dobré náladě popíjí rum v blízké hospodě, kde se schovali před náhlým deštěm. Jsou zde popsány i víkendy, kdy může na propustku domů, ke své ženě Janě, o mnoho let mladší, o čemž se ve svých myšlenkách často zabývá. Přemýšlí i o tom, co bude, až se z léčebny vrátí a touží po Činoherním klubu. Je rád, když za ním chodí herci z divadla na návštěvu a také se s nimi stýká při svých propustkách domů. Neméně zajímavý je jeho životopis, který psal v léčebně jako součást jednoho z programů.

Miroslav Macháček pobyl v Bohnicích půl roku, pak se vrátil k divadlu a filmu. Režíroval např. hru Měšťáci Maxima Gorkého v Tylově divadle, v roce 1979 v témže divadle Naše furianty Ladislava Stroupežnického, a za rok Vévodkyni valdštejnských vojsk Oldřicha Daňka. Jeho jméno ale bylo tabu v rozhlase a v televizi. Do Národního divadla se vrátil nakrátko v roce 1989, ale komunisté ho ještě před „sametem“ stačili poslat do důchodu. Ne nadlouho. Devadesátá léta ho naplnila novou tryskající energií, s níž tvořil další nevšední díla v divadle i ve filmu. Výčet děl tohoto pozoruhodného umělce je skutečně obdivuhodný, stejně jako jejich kvality.

Zvukovou knížku v délce šesti hodin načetl herec Jan Vlasák a vydal tebenas.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012