ZÁPISKY Z BLÁZINCE

Deníky známého herce a režiséra Miroslava Macháčka z doby, kdy byl „odejit“ z Národního divadla, se odehrávají v prostředí bohnické léčebny. Byla sedmdesátá léta a normalizace. V roce 1975 přednesl na veřejné schůzi kritický referát, po kterém se komunistické vedení ND vztekalo a přemítalo, jak se zbavit člověka který byl krátce předtím oceněn jako nejlepší režisér tohoto divadla. Byl na něj vyvíjen tlak, aby odešel sám. Nástup na léčení do Bohnic se zdál jako lepší východisko.
Dcera Kateřina napsala k této nahrávce úvod a sama jej přečetla. Píše zde mj., že legendární režisér, její otec byl komplikovanou osobností. A v prostředí léčebny trávil čas s dalšími „komplikovanými“. Čtenář či vlastně posluchač této mp3 se ocitá v prostředí, odlišném od „normálního“ běhu všedních dnů pracujících. Vystupuje zde řada osobitých postaviček, prožíváme s nimi jejich denní léčebné programy i volné chvíle, které jdou někdy režisérovi na nervy, jindy s nimi v dobré náladě popíjí rum v blízké hospodě, kde se schovali před náhlým deštěm. Jsou zde popsány i víkendy, kdy může na propustku domů, ke své ženě Janě, o mnoho let mladší, o čemž se ve svých myšlenkách často zabývá. Přemýšlí i o tom, co bude, až se z léčebny vrátí a touží po Činoherním klubu. Je rád, když za ním chodí herci z divadla na návštěvu a také se s nimi stýká při svých propustkách domů. Neméně zajímavý je jeho životopis, který psal v léčebně jako součást jednoho z programů.
Miroslav Macháček pobyl v Bohnicích půl roku, pak se vrátil k divadlu a filmu. Režíroval např. hru Měšťáci Maxima Gorkého v Tylově divadle, v roce 1979 v témže divadle Naše furianty Ladislava Stroupežnického, a za rok Vévodkyni valdštejnských vojsk Oldřicha Daňka. Jeho jméno ale bylo tabu v rozhlase a v televizi. Do Národního divadla se vrátil nakrátko v roce 1989, ale komunisté ho ještě před „sametem“ stačili poslat do důchodu. Ne nadlouho. Devadesátá léta ho naplnila novou tryskající energií, s níž tvořil další nevšední díla v divadle i ve filmu. Výčet děl tohoto pozoruhodného umělce je skutečně obdivuhodný, stejně jako jejich kvality.
Zvukovou knížku v délce šesti hodin načetl herec Jan Vlasák a vydal tebenas.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad