Ženy a ženám k poctě legendární jezdkyně Laty Brandisové

Marina Hofmanová (Hužvárová) květen 2022 2022 Aktuality česky

Žena, která dostala ženy do sedla na slavném překážkovém dostihu Velká pardubická, dostává od letoška „svůj“ dostih i ve Velké Chuchli. Při Velké květnové ceně v neděli 22. května se poběží první ročník Poháru Laty Brandisové.


Je to pocta dosud nedoceněné významné ženě dostihového sportu, a to nejen z hlediska sportovního, ale také historicko-společenského a politického.

 

Zamiřte v neděli do Velké Chuchle na Dámský dostihový den se speciálním programem, charitativním přesahem a premiérou nového ocenění pro výjimečné ženy.

Zcela poprvé se poběží také dostih určený pouze jezdkyním o Pohár Laty Brandisové. Za připomínku stojí rovněž premiérová Cena Normy – tak se totiž jmenovala slavná klisna, s níž Brandisová jako dosud jediná žena dokázala proběhnout vítězně cílovou rovinkou. Vyvrcholením dostihového odpoledne bude samozřejmě již 73. Velká květnová cena (startovní listiny jednotlivých dostihů naleznete  zde).

Současné zastoupení žen ve všech odvětvích života nebylo až donedávna vůbec samozřejmostí a vděčíme za něj odvážným a vytrvalým průkopnicím. Jednou z nich je mj. komtesa Lata Brandisová (v Českém dialogu jsme o ní psali několikrát, např. zde nebo zde).

Výjimečný životní příběh statečné ženy, která si jako první vydobyla start ve Velké pardubické (1927 na klisně Nevěsta) a také je až doposud jedinou vítězkou tohoto těžkého dostihu (1937 s již zmíněnou klisnou Norma), není v Česku příliš znám. Zaujal však britského spisovatele a novináře Richarda Askwitha (mj. autora knihy o Emilu Zátopkovi), který zasadil všední i sváteční dny šlechtičny „od koní“ do historického a politického kontextu dané doby, aby jej takto představil ve své objemné knize Nezlomná (původně vyšla ve Velké Británii pod názvem Unbreakable). A právě tuto knihu o ženě, které se konečně dostává pocty i na milovaném závodišti, si můžete v neděli nejen zakoupit, ale také se osobně setkat s autorem.

Navíc máte příležitost prohlédnout si část vzácných dobových předmětů spojených se slavnou osobností, které zapůjčilo Muzeum Laty Brandisové v Řitce.

 

Oblečte si tedy šaty, nasaďte slušivý klobouk a nepromeškejte již tuto  neděli Dámský dostihový den na závodišti Chuchle Arena Praha. Veškeré informace získáte na webu latabrandisova.cz.

 

Marina Hofmanová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012