Kniha Evy Střížovské – Český dialog 30

Anna Sobotková květen 2022 2022 Slovo redakce česky

O novém literárním počinu šéfredaktorky Českého dialogu i křtu knihy, který proběhl v hezkém prostředí knihovny Libriprohibiti,bylo napsáno již několik článků. Přesto jsem se rozhodla, že i já přispěji několika svými názory. Když držím v ruce elegantní bledě modrou knihu s jednoduchou grafikou,  napadá mě, že přímo čtenáře láká k začtení do příběhu o tomto nezávislém časopisu. Objemná kniha Evy Střížovské  vykresluje život v redakci, ale zachycuje  i spoustu vzpomínek jednotlivých redaktorů a autorů.

 

Eva Střížovská založila brzy po “sametu“ časopis Český dialog, který se stal lávkou mezi postsocialistickými občany a mezi exulanty a krajany žijícími po celém světě. Kniha Český dialog je pestrým výběrem z třiceti let zaznamenávání událostí v politice, v kultuře a hlavně vztahů mezi námi TADY a krajany TAM, ale také mapuje nelehký osud časopisu jako takového.

Časopis vychází od roku 1990 a pokračuje dodnes, v  podobě modernější elektronické. VČeském dialogu se za ty roky objevily články renomovaných autorů i čtenářů, kterými byli Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Jan Stránský, Ota Ulč,  Karel Pokorný, Benjamin Kuras. Příspěvky, rozhovory a reportáže pak pocházely od šéfredaktorky Evy Střížovské, redaktorek Jany Volfové, Olgy Szymanské, Anny Sobotkové, Vendy Šebrlové a mnoha dalších.

 

 

Moje autorské působení v redakci

 

Během studií na vysoké škole měli všichni studenti projít určitou formou praxe v médiích a získat tak zkušenosti v oblasti psaní. Poznala jsem díky tomu spoustu skvělých lidí, kteří v oboru něco znamenají a jejichž přítomnost pro mě byla  inspirativní. Mezi tyto lidi se řadí i Eva Střížovská. Za pět let magisterského studia jsem prošla řadou médií, Českým rozhlasem, se kterým spolupracuji dodnes, ale nejkrásnější stáž jsem prožila právě v Českém dialogu. Eva Střížovská je člověk, kterého obdivuji pro obrovskou pracovitost, velice si vážím její osobnosti a zásadovosti, která ji nikdy v životě neopustila.Práce, kterou má za sebou je velice hodnotná a zaslouží si obdiv. Kniha Český dialog 30, kterou vydalo nakladatelství PaperJam je toho důkazem. Spolupráces Českým dialogem mi přinesla hodně zkušeností, nová přátelství a spoustu nápadů pro moje psaní. Není tedy divu, že jsem po povinné stáži v redakční spolupráci s paní šéfredaktorkou a jejím časopisem pokračovala a zůstala jsem letitou  autorkou v redakci.

 

Anna Sobotková

Knihu si můžete objednat v síti Kosmas nebo na eshop.paperjam.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012