Zemřela spisovatelka Ludmila Vaňková

Anna Sobotková únor 2022 Kultura česky

Odešla autorka historických románů Ludmila Vaňková, bylo jí 94 let. Vaňková pracovala také jako novinářka nebo překladatelka. Věnovala se i divadlu a divadelní kritice.

 

Ve věku 94 let zemřela 3. února 2022 známá spisovatelka Ludmila Vaňková Její dílo tvoří řada 23 románů přemyslovských a lucemburských králů, ve kterých zpracovala historii samostatného Českého království od roku 1169 do roku 1403. Spisovatelka se narodila 9. května 1927a vstoupila do světa literatury až po padesátce, ale přesto patří mezi nejprodávanější české autorky. Po absolvování reformního reálného dívčího gymnázia roku 1945 studovala Pražskou konzervatoř, kterou však nedokončila. Ludmila vystudovala sociologii a psychologii na UK, později byla přijata na DAMU, kam však, vzhledem k udělenému vyloučení ze studií, nikdy nenastoupila. Nadále působila v ochotnickém divadle. Její prvotinou byla v roce 1962 divadelní hra Princezna a šašek, kterou napsala pro divadelní soubor, ve kterém vystupovala a režírovala. Doktorát dokončila z politických důvodů až po dvaceti letech. Sovětská okupace zamíchala jejím osudem. Začátkem normalizace musela opustit redakci Albatrosu, kde pracovala jako sekretářka a tisková redaktorka, zaměstnání si našla u železnice jako výhybkářka ve stanici Karlštejn,kde později prodávala jízdenky.

O svém psaní vyprávěla před několika lety i ve vysílání Českého rozhlasu: „První knihu, kterou jsem napsala, byly Mosty přes propast času, to bylo sci-fi, do které jsem mimo jiné mohla propašovat svoje názory na to, jaký je svět, protože jsem cítila potřebu svoje příští čtenáře sama se sebou seznámit.“

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012