SNAHA O ZNIČENÍ ŽIVNOSTÍ

Eva Střížovská listopad 2021 Slovo redakce česky

SLOVO NA PROSINEC

Dnes jsou to vánoční trhy. Zákaz obratem. „Od zítřka nesmíte!“

Představte si, že jste na své zahrádě, člověk, po celý rok pracující, na poli. Ať už s motykou či s traktorem. Je to od rána do večera náročná fyzická práce. A přesto ji mnozí dělají rádi. Těší je souhra tvůrčího člověka s přírodou, těší je výsledky. Úplně jiný je pocit vytáhnout z úrodné země mrkev, sklidit ze stromu jablka, stáčet z úlů med než klapat na klávesnici faktury, programy jakýchsi projektů či se zabývat další činností, která vám asi pocit radosti dát nemůže. Ale co, každý si vybírá práci dle svého.

Jenže ti, to si klapou po klávesnici nebo někoho manažujou (to je úžasné, kolik tu dnes máme manažérů!) mohou pokračovat do aleluja, ale farmáři a drobní živnostníci si do svých už postavených stánků své mrkve, jablka a všechno možné úžasné zboží, které lidé „netvůrčí“ tímto způsobem zase s radostí kupují, dát nemohou. Vrchnost zakázala.

Tak jako zakázala v roce 1948 mému dědečkovi malířství pokojů a mým rodičům ukradla maličkou keramickou dílnu. Dědeček nedostal tehdy ani korunu penze, rodiče museli splácet dluh, který si na rozjezd svého malého podniku půjčili.

Tenkrát to byli komunisti, dnes je to prostě vláda.

Tehdy se vymlouvali na zrádnou buržoazii, dnes se vymlouvají na covid. Ne, že by tu ta nemoc nebyla, to nezpochybňuji, ale je tu už dva roky a přes

všechny zákazy všeho možného nezmizela. A dělá si dokonce co chce. Přestože vláda donedávna mávala hesly DEJTE STOP COVIDU. NECHTE SE OČKOVAT! UDĚLEJTE ZA COVIDEM TEČKU! Ejhle, ukázalo se, že očkování neočkování žádná tečka nebude. A tak se udělá druhé, třetí a pak třeba i další…A budeme pořád čekat na tečku.

A že se na ni tzv. vláda vymlouvá? Kdyby ne, nemohla by přece nechat otevřená obrovská obchodní centra, kde nakupují mraky lidí. Není to snad tím, že z nadnárodních řetězců má vrchnost víc peněz či výhod než z nějakých stánkařů? Je směšné si myslet, že stánkaři jsou konkurencí pro ty silné velké řetězce, kde prodávají jídlo plné chemie …vlastně asi ano. Mnozí lidé si radši koupí pěkné čerstvé ovoce a zeleninu, dobrý kozí sýr a opravdový včelí med. Ale tím to asi stejně nebude. Spíš je to z principu opilosti z moci. Zákazy, příkazy, pokuty. A všichni poslouchají. Bojí se. Že budou vyhozeni z práce, že nebudou moci cestovat nebo prostě jen proto, že na ně platí neustálá mediální masáž. Rozděluj a panuj. To je heslo těch, kteří se dnes bijí v prsa a jásají nad svou mocí. Také jste si všimli, jak očkovaní nadávají neočkovaným a jsou agresívní? Jak se přestávají mezi sebou lidé kamarádit a to dokonce i v rodinách? Jakoby na sobě měli triko s nápisem podle vzoru Black matter tedy Očko matter?

Nechci se tu bavit či psát o očko či neočko, je to jejich věc, ale štvou mě lidé zlí, neupřímní, prolhaní, papaláši, co se bijí v prsa proto, že jsou pyšní a hloupí, ustrašení podrobení, kteří kvičí strachy, když potkají někoho bez roušky byť byl na deset metrů od nich, „lékaři“, co se zpronevěřili Hippokratově přísaze a vědomě či z neznalosti konají jak konají. Vážím si naopak těch, kteří ustrašení nejsou a dokážou projevit svůj názor. A také dovedou a jsou ochotni diskutovat. To se o těch Matter říct nedá. Ti jen kvičí a vyhrožují.

Přeji vám hezké prosincové chvíle ať už s Mikulášem a s Vánoci, kde se svými blízkými budete v harmonii.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012