PTÁK ROKU 2021- KÁNĚ LESNÍ

V minulých letech jsem pravidelně informoval čtenáře Českého dialogu o výsledcích ankety Pták roku. Letos na jaře, když byl oznámen nový člen již početného seznamu (anketa, kterou pořádá Česká společnost ornitologická, své kandidáty vyhlašuje již od roku 1992 a prvním opeřencem byla mj. vlaštovka obecná), jsem se díky lockdownu k tomuto tématu nedostal, proto podávám informaci až nyní... Pro ty, co tuto záslužnou anketu neznají, jen připomenu, že se její pomocí snaží ČSO upozornit na ohrožené, vzácné či zajímavé ptačí druhy a na pěkně dělaných webových stránkách Společnosti najdete také spoustu jiných informací (třeba jak z naší přírody mizejícím ptákům pomoci, a to nejen finančně, o akci Vítání ptačího zpěvu atp.).
A nyní pár slov k dnešnímu "oslavenci" káně lesní (Buteo buteo) je teprve třetím dravcem v historii ankety (v r. 2002 to byla poštolka obecná, v r. 2006 orel mořský), a i když patří mezi nejpočetnější skupinu dravců u nás, i tito ptáci musejí čelit různým nástrahám, jako třeba otráveným návnadám, zmenšujícím se teritoriím kvůli kácení lesů, nebezpečným drátům vysokého napětí či možným kolizím s auty. atd. Přitom o užitečností všech dravých ptáků (kteří si rádi smlsnou nejen na přemnožených hraboších, ale také na dalších hmyzožravcích či ti větší nepohrdnou zahynuvšími zvířaty a stávají se tak pomyslnými "uklízeči" našich lesů, mezí a strání), netřeba pochybovat. Co se samotné káně týká (zajímavé je, že dospělý jedinec je v češtině mluvnicky rodu ženského podle vzoru "duše", kdežto mládě se skloňuje v rodě středním podle vzoru "kuře"!), doporučuji podstatné informace vyhledat na internetu, kde je jich bezpočet. Jen bych podotkl, že ve střední Evropě žije ještě naší káni podobná káně rousná a laikové si ji mohou splést také s včelojedem lesním.
Na závěr mého dnešního příspěvku mi dovolte připojit krátkou básničku, kterou jsem právě a teď pro tuto příležitost složil:
KÁNĚ
Káně lesní ve dne nesní,
loví myši, hraboše
(a nenosí galoše),
nepohrdne ani žábou,
červem, ba i hadem,
občas prolétne se naším sadem.
Mirek Seifert
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad