Co slyším a vidím

Eva Střížovská červen 21 Slovo redakce česky

Slovo na červenec

Co slyším a vidím

Včera i dnes mne vzbudil rámus od motorových sekaček. Děsný. I když jsem zavřela okna, (a to tedy nerada), bylo to moc nepříjemné. Chápu. Obec má jakási pravidla, podle nichž se mezi domy seká tráva. Ale v pravidlech je i to, že se k tomu musí používat hřmící stroje, které navíc smrdí? Na každém sedí jeden pán s bříškem a sluchátky proti hluku na uších. Když je posekáno, přijde fukéř s fukarem a posekanou trávu nafouká na hromádky. Další hluk a další smrad. Ach, kde jsou ty doby, kdy statní mládenci či chlapíci vzali kosu a pěkně sekali trávu třeba s písničkou na rtech. Nemyslím, že byli pomalejší, než tyhle mašiny. Ale určitě nepotřebovali tolik nafty. Místo fukaru přišly ženy s hráběmi a za chvilku to bylo hotovo.

Pak jsem šla ven. S lítostí jsem koukala, jak zmizely všechny krásné vlčí máky, chrpy, kopretiny i všelijaké užitečné bylinky. No co, kytky si přece můžeme koupit v obchodě a bylinkové čaje v lékárně, že?

Po návratu domů jsem si přečetla úvahu o cyklistech. Neberou si půjčky na auto, nepotřebují parkoviště, tedy za ně neplatí, moc nepoužívají autobusy, nechodí moc ani do fitka, tedy tam neutrácejí, jsou většinou zdraví, tedy nekupují léky. Vlastně tedy co s nimi? K čemu nám jsou?

Ale půjdu k jinému tématu. „Udělejte tečku za covidem. Nechte se očkovat“ zní ze všech stran. Autorka Českého dialogu, která výborně mapovala výtvarné umění a hezky psala o výstavách, je dost vážně nemocná. Nebudete tomu věřit. Po očkování. Sem tam vyleze zpráva, že jedno či dvě očkování asi nestačí, že sem tam někdo může mít i následky, že se vlastně neví, na jak dlouho bude ochrana fungovat. Že stát není za event. následky odpovědný. A kdo?

Když se lidé očkovat chtějí, je to jejich věc. Dobře, ale pak nastává diskriminace těch, kdo se očkovat nenechají. Očkovací pasy do letadel, testy do hospod a kdovíkam ještě. Že je plošné testování dětí před vstupem do školy nesmyslné, to už potvrdili mnozí odborníci. Mimochodem, kolik dětí už Covidem onemocnělo?

Moravu postihly bouřky s tornádem. Mnoho domů bylo zničeno. Během pár dní lidé poslali na pomoc Moravě na 300 miliónů korun. Na FB je fotografie s Babišem a Schillerovou, jak sedí na zídce, jakože přijeli za těmi postiženými. „To je dobře, že to lidi poslali,“ říká Alena S. „Už jsem se bála, že to budu muset poslat z toho, co mám pro Agrofert.“

Máme to v politice podivné figury. A náš pan prezident prý ani nemá telefon. Možná za trest, že jeho pijavice nemají bezpečnostní prověrky.

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012