SLOVO NA DUBEN

ODEŠLA CARMEN
Šedesátá léta byla po padesátkách plných poprav a nevinně zavřených občanů, tehdy soudruhů, hezkým osvěžením. Po zbourání nestvůrného Stalinova pomníku, kdy se konečně profláklo, co to bylo za stvůru, přišla Nová vlna ve filmu, ale i v muzice a jinde v kultuře. Jako houby po dešti vyrůstala malá divadla, přicházeli mladí zpěváci a herci, objevily se první jazzové a rock and rollové kapely. V Ječné ulici hráli Sputnici, leckde zpíval Miki Volek, a vzniklo divadlo SEMAFOR, líheň mladých herců a zpěváků pod vedením Jiřího Suchého. Je tomu už přes šedesát let a tak se nemůžeme divit, že mnoho z těch mladých už nejsou mezi námi. Loni Eva Pilarová, Karel Gott, předtím Waldemar Matuška a další odešli do hudebního nebe.obveselovat anděly.
Před nedávnem je následovala originální šansoniérka Hana Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová. Bylo jí 89 let. Byla nenapodobitelná, také se jí říkalo „naše Edith Piaf“. Do Prahy přišla ze Slovenska, nejprve do divadélka Rokoko, pak přešla do Semaforu. Jako mála ze zpěváků se dostala i do „nepřátelské“ ciziny, kde posluchače oslnila svým osobitým podáním textů, které pro ni psali Petr Rada, Petr Hapka Michal Horáček a další textařské hvězdy. V pařížské Olympii, např. zpívala francouzsky, v Německu německy atd. Bude nám tu chybět, jiná taková tu není. Sbohem, Carmen.
Eva Střížovská
Foto Hana Rysová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad