SLOVO NA LEDEN

Mamon je nemoc.
Jakýsi badatel se ptal náčelníka Indiánů, proč nepoužívají kolo ani žádné nářadí, aby si usnadnili život. Ale my máme život dobrý, odpověděl. Jídlo si nalovíme nebo sebereme ze země nebo utrhneme se stromu. My nic víc nepotřebujeme. – Ale proč jiní lidé nářadí potřebují a aby byli šťastni, potřebují víc a víc věcí? - Oni na to jednou zahynou, řekl Indián. Štěstí je jinde, ne v tom, co vlastníš.
Můj minulý sloupek na prosinec byl o slunovratu a o hvězdách, dnes je víc materialistický. Rozhlédněte se kolem sebe. Téměř každý musí mít hypotéku na byt nebo dům, auto, často i bazén, nový mobil, notebook, děti chodí do škol, kde se za to platí, mají kroužky, na které se platí, značkové oblečení, aby se jim jiné děti nesmály, ženy odkládají mateřství až poté co udělají kariéru atd., atd. Často slyším: není čas, nejsou peníze.
Zdravotnictví je na vysoké úrovni, máme drahé přístroje, spoustu léků – a přesto je stále tolik nemocných. Jeden lékař se před časem vyjádřil: nemocní jsou, protože je nemocná celá planeta. Všimli jste si, že snad celá polovina času v tv zaberou reklamy na léky a potravinové doplňky? Nedávno se kdosi v tv debatě vyjádřil, že vakcína na covid je kšeft tisíciletí. Slyšela jsem názor, že donedávna byly největším zdrojem peněz války, resp. zbrojní průmysl. Někdo válku „zařídil“ a byly tam poslány zbraně. A to oběma bojujícím stranám. A že je nyní jednodušší i lacinější místo války „zařídit“ virus. Opravdu nevím, co je na tom pravdy, jak bych to vědět mohla, že? Ale jsem ráda, že se o tom mluví a přemýšlí.
Mrzí mne, že nemohou lidé do divadel, na koncerty a vůbec, setkávat se. Šok pro lidi byl, když bylo zakázáno zpívat. Ačkoli chápu, že vláda musí nějaká opatření pro bezpečnost činit, tohle byl opravdu hloupý vtip. Vládu nemíním odsuzovat, je stejná jako ostatní lidé. Chce víc a víc peněz a víc a víc moci. A sem tam se jí to prostě utrhne od zdravého selského rozumu, který ani bohužel moc nepoužívá.
Potkala jsem v posledních dnech na internetu dva moudré pány, kteří mne velmi zaujali, a poslechla jsem si jejich povídání. Oba končili svou předpověď konce světa slovy, že je třeba přestat s mamonem. A zdá se mi, že hrozba viru mnohé lidi vede i k přemýšlení na tohle téma.
Nakonec něco pro pobavení: Indiáni se živí hodně stravou, po které při vyprazdňování nepotřebují žádný toaletní papír. Vycházejí z nich totiž bobky jako u zajíců. A tak to, co si v přírodě vezmou k jídlu, tam poté zase vrátí. A teď si představte, že Evropská unie usoudila, že těm zaostalým chudinkám v pralese pošle dárek v podobě WC. Přímo do pralesa si netroufla, ale dvě úhledné WC budky stojí na louce pod ním. A vedle veliká cedule: Toto je dar vlády Chile s podporou Evropské unie. Samozřejmě do nich žádný Indián nikdy nevlezl a asi nevleze. Proč taky?
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad