Stalo se doma -- září

10 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. září

Začátek nového školního roku se stal dnem největšího protestu učitelů od roku 1989. Do stávky jich vstoupilo 71 941 a chtějí si na vládě vymoci zachování 13. a 14. platů. Z nich jim chce vláda kvůli reformě veřejných financí zachovat jen třetinu. Stávkuje 5 728 mateřských, základních a středních škol.

2. září

Prezident Klaus včera navštívil školu v Praze 6, kde se nestávkovalo. Pochválil prvňáky, jací jsou zdatní a každému dal karafiát. Mnohé děti se však jeho návštěvě divily, protože pro ně je českým prezidentem pořád ještě Václav Havel. To naštěstí zjistila učitelka o chvilku dřív, než se otevřely dveře a vešla návštěva...

3. září

Výbor OSN pro lidská práva informoval o netoleranci Čechů vůči Romům. Podle vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba se však jedná o údaje, které jsme sami OSN nahlásili. Kladně naopak zpráva hodnotí snahy situaci změnit.

4. září

Osm z deseti Čechů si nepřeje pozdější odchod do důchodu ani nižší nemocenské dávky. Dvoutřetinová většina také souhlasí s názorem, že by bohatí měli platit vyšší daně. Sociologové varují, že pokud se tomuto výzkumu veřejného mínění dopřeje sluchu, budeme chudou zemí ne deset, ale ještě dvacet let.

4. září

V roce 2002 přinesly do Česka firmy z Japonska, USA, Německa a dalších států rekordních 9,3 miliardy dolarů (cca 280 miliard korun). Ve střední a východní Evropě jsme byli nejúspěšnější.

6. září

Dalších devět nemocných iráckých dětí vybrali čeští lékaři ze třech desítek dětí s vrozenou srdeční vadou, které čekají na operaci. Všechny děti bude doprovázet jeden z rodičů a budou operovány v ČR.

8. září

EU kritizuje zneužívání nemocenské v Česku -- máme až třikrát větší nemocnost. Pracovníci na neschopenkách tak podle zahraničních investorů snižují konkurenceschopnost českých firem. Špidlova vláda se rozhodla, že budějovický pivovar bude i v budoucnosti státním podnikem. Spory o obchodní značku Budvar vylučují privatizaci v tomto volebním období.

10. září

Prezident Klaus navštíví opět USA, ale zase jen neoficiálně. 20. listopadu se zúčastní jednodenní konference o budoucnosti společné evropské měny -- eura. Prezident Bush zatím neprojevil o setkání s Klausem zájem.

12. září

Papež Jan Pavel II. navštívil už potřetí Slovensko. Na setkání s ním jeli k našim sousedům i tisíce českých a moravských katolíků. Po celý pobyt byl na přetřesu zdravotní stav Svatého otce, který vypadal velmi nemocně a unaveně.

13. září

Pět a čtvrt milionu hovorů vyřídili za devět let svého působení pracovníci Linky bezpečí, kterou provozuje Nadace Naše dítě. Mezi volajícími jsou dvě třetiny dívek, nejvíc problémů působí dětem první lásky a rodinné vztahy. Jen desetina z nich se trápí školním prospěchem.

14. září

V sobotu se v Praze konal protest odborářů proti navrhovaným finančním reformám. Prezident Klaus, který před svým zvolením sliboval neutralitu, jim vyjádřil podporu -- a na druhé straně prohlásil, že reforma je jen polovičatá!

15. září

Česko pomůže lidem nemocným AIDS v Namibii a Zimbabwe. Na první dva projekty půjde ze státního rozpočtu přes 5 milionů korun. Hlavním úkolem bude budování manufaktur pro nemocné a osvěta.

18. září

V letitém sporu o autorství Slezských písní se objevila další informace. Podle ostravského historika a spisovatele Jana Drozda není autorem poštovní úředník Petr Bezruč, ale učitel, horník a posléze kočovný herec Ondřej Boleslav Petr.

19. září

Další spor mezi vládou a prezidentem vypukl o to, zda se jednání summitu v Římě zúčastní také prezident Klaus. Bude se tam jednat o konečné podobě evropské ústavy, proti které Klaus brojí. Římské jednání se má odehrávat na vládní úrovni.

20. září

Vzdělávací projekty má podporovat fond, který prezident Klaus s manželkou Livií založili před dvěma měsíci. Představen bude na zámku v Lánech v listopadu. Pikantní je, že Klaus ostentativně odsuzoval podobné aktivity manželů Havlových "na které nevěří".

22. září

V Praze byla včera odpoledne naměřena rekordní teplota 31 stupňů Celsia. Rekord byl zatím z roku 1981 -- 27,5 stupňů. Na rozdíl od zemědělců, kteří nad letošní sklizní pláčí, libují si vedra milovníci alkoholu. Ovocných plodů je sice méně, ale jsou plné cukru a pálenka z nich bude prvotřídní.

23. září

Muzeum J. A. Komenského v holandském Naardenu se nebude zavírat, protože peníze na jeho provoz pošle český stát. Z ministerstva kultury ČR dojde na muzejní konto 80 000 eur.

24. září

Prezident Klaus prohrál první střet s koalicí. Vrátil do sněmovny novelu zákona o dani z přidané hodnoty, ale koaliční poslanci ji většinou 101 hlasů schválili. Jde o první přijatý zákon reformy veřejných financí, navíc velmi důležitý.

25. září

Třicet let starou aféru kolem plánovaného výbuchu v sídle Rádia Svobodná Evropě v Mnichově bude opět zkoumat justiční aparát. Pavel Minařík pracoval jako agent komunistické rozvědky v této redakci v letech 1969 -- 1976. V roce 1993 byl odsouzen na čtyři roky, případ však byl vrácen k došetření. Za obecné ohrožení mu hrozí až osm let vězení.

26. září

Česko obnoví svoje diplomatické styky s komunistickou Koreou. Ministerstvo zahraničí tak vyhovělo žádosti japonského a jihokorejského premiéra. Naši diplomaté se mají stát prostředníky při jednání těchto tří států.

27. září

Ostatky sv. Václava podruhé v našich moderních dějinách opustily Prahu. Na svátek sv. Václava bude lebka vystavena v bazilice ve Staré Boleslavi. Právě tam podle tradice český kníže zemřel, zabit mečem vlastního bratra Boleslava.

29. září

Ministerstvo školství chce zrušit přijímací zkoušky na střední školy. Žáci devátých tříd by jen vyplňovali jednotné testy a jejich výsledky by byly přiloženy k přihláškám.

30. září

Ani patnáct let po sametové revoluci se český stát nedokázal vyrovnat s našimi exulanty. Ti nemohou korespondenčně volit a nemají šanci na vyřešení svých restitučních nároků. V zahraničí žije na dva miliony Čechů, dvojí občanství však mají jen ti na Slovensku.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012