Odešla textařka Jiřina Fikejzová

Anna Sobotková září 2020 2020 Aktuality česky

Odešla textařka Jiřina Fikejzová

Textařka a scenáristka Jiřina Fikejzová zemřela ve věku 93 let. Krásné texty psala pro Karla Gotta, Evu Pilarovou či Juditu Čeřovskou.

 

Jiřina Fikejzová se narodila 13. 4. 1927 v Lomu u Mostu. Vystudovala psychologii a sociologii na Karlově Univerzitě v Praze. Během svého mládí se hodně věnovala sportu a patřila mezi nadějné mladé sportovce. Byla úspěšnou sprinterkou československé národní reprezentace, ale láska k psaní byla silnější. Profesionálně začala spolupracovat s Vladimírem Dvořákem a později s Orchestrem Karla Vlacha. Jako dramaturgyně pracovala pro hudební vydavatelství Supraphon, pak přišla spolupráce s Československou televizí a rozhlasem. Celkem vytvořila okolo 240 nádherných písňových textů a za svou práci získala několik domácích ocenění. Vytvořila spoustu podmanivých a nezapomenutelných textů. Sama říkala, že se rozloučila se svou kariérou autobiografickou knížkou. „Já už psát nechci. Jednoho dne jsem zjistila, že už píšu 40 let. A začala jsem uvažovat o tom, že už bych toho měla nechat. Že je čas odejít. A taky jsem to udělala. A rozloučila jsem se autobiografickou knížkou, která se jmenuje Povolání textařka,“ vysvětlovala Jiřina Fikejzová v pořadu Stříbrný vítr 23. října 2010.

Její texty nazpívali Milan Chladil, Yvetta Simonová, Waldemar Matuška, Karel Gott, Eva Pilarová, Václav Neckář, Marta Kubišová nebo Marie Rottrová, ale asi nejznámější je její  plodná spolupráce s Juditou Čeřovskou, pro kterou napsala písně  Akropolis adieu, Malý vůz, Dominiku, Řekni, kde ty kytky jsou, Sám pod svou hvězdou nebo text k písni Měsíční řeka.

 

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012