Jak se daří České škole Madrid online?

červen 2020 Naši ve světě česky

Karanténu se Česká škola Madrid rozhodla vzít jako výzvu. Pravidelná sobotní výuka pokračuje online, takže se učí, čte, zpívá a vyrábí dál o sto šest. Nezahálí děti, ani dospělí studenti. Ať už tak žáci České školy tráví sobotní dopoledne učením se říkanek nebo deklinací, že se mohou vidět a společně se zasmát, hodně znamená pro všechny.

Zatímco mnoho českých žáků už se brzy vrátí do lavic, ti španělští si na návrat do školy ještě počkají. O to usilovněji jsme v České škole Madrid hledali způsoby, jak i doma zůstat spolu a kreativní. Online se proto nepřesunula jenom pravidelná výuka, ale i výtvarné dílny. Při velikonočním video speciálu se děti pustily do vyrábění i se samy staly instruktory.

Díky online výuce si navíc mohly české děti v Madridu užít online hodinu i třeba přímo z českého statku v podání Emy Hubáčkové, profesionální zpěvačky a učitelky ČŠM. Ta své předškolní žáčky pozvala i na výlet za českými skladateli. Na pomoc si přizvala svoji maminku, operní zpěvačku a ředitelku soukromých hudebních kurzů Zpívanky, se kterou sdílí jméno i talent. Děti z České školy si tak mohly poslechnout operní árii zazpívanou přímo pro ně.

Ke klasické hudbě se děti z České školy vrací v průběhu celého školního roku, který je letos tematicky zaměřený na české skladatele. Žáky České školy tak ještě čeká online výstava o životě a tvorbě Antonína Dvořáka. Výstava děti hravě seznámí s jedním z nejznámějších skladatelů, a protože je přístupná i anglicky, můžou se s jeho hudbou seznámit děti nejen z českých rodin. Výstavu najdete na stránkách České školy Madrid.

Ani Dětský den letos neztratil na akčnosti. Zatímco minule nás v české škole navštívili roboti, letos byla pro děti připravena virtuální cesta kolem světa. Díky aktivitám a hrám z každého kontinentu objely svět za jedno dopoledne, překonaly rekord a naučily se například skládat origami nebo zdravit arabsky.

Když zrovna z karantény necestujeme po světě nebo nevyplňujeme písanky, krátíme si čas pečením. Český chleba je pro krajany ve Španělsku vždy srdeční záležitostí. Česká škola se proto rozhodla recepty sesbírat skrz otevřenou výzvu a pravidelně je vydávala na svých sociálních sítích a stránkách. Chleba chce občas pořádný kus trpělivosti, jak říká s humorem sedmačka Amalia: „Prvních pět pokusů se nám moc nepovedlo, ale teď už jsme na chleba experti.“ Recepty se nechali inspirovat další a další domácí pekaři, až se nám nakonec sešly nejen recepty z Madridu, ale také z Řecka, Ibizy, Chile i z Čech. Díky času stráveném společným pečením tak měly české rodiny nejen blíž ke své kultuře, ale hlavně k sobě navzájem.

Ani o letošní Noc s Andersenem žáci České školy nepřišli. Akce, která dětem přibližuje svět čtení a pohádek a do které se Česká škola Madrid zapojuje již tradičně, proběhla letos trochu jinak. Vodníci, protagonisté letošního ročníku v České škole Madrid, za dětmi dorazili až k nim do pokojíčků! A to díky jedenácti dílné sérii pohádek na dobrou noc, kterou natočili přímo učitelé a přátelé České školy Madrid.

On-line jsme se naučili spoustu nového a dokázali si, že společně z mála dokážeme vykouzlit mnoho. Stejně ale není nad osobní setkání, a tak už se těšíme, až v září nastartujeme nový školní rok v našich prostorách školy Amanecer.

Česká škola Madrid

http://ceskaskolamadrid.es/cs/peceme/

http://ceskaskolamadrid.es/cs/antonin-dvorak/

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012