Jak se daří České škole Madrid online?

Karanténu se Česká škola Madrid rozhodla vzít jako výzvu. Pravidelná sobotní výuka pokračuje online, takže se učí, čte, zpívá a vyrábí dál o sto šest. Nezahálí děti, ani dospělí studenti. Ať už tak žáci České školy tráví sobotní dopoledne učením se říkanek nebo deklinací, že se mohou vidět a společně se zasmát, hodně znamená pro všechny.
Zatímco mnoho českých žáků už se brzy vrátí do lavic, ti španělští si na návrat do školy ještě počkají. O to usilovněji jsme v České škole Madrid hledali způsoby, jak i doma zůstat spolu a kreativní. Online se proto nepřesunula jenom pravidelná výuka, ale i výtvarné dílny. Při velikonočním video speciálu se děti pustily do vyrábění i se samy staly instruktory.
Díky online výuce si navíc mohly české děti v Madridu užít online hodinu i třeba přímo z českého statku v podání Emy Hubáčkové, profesionální zpěvačky a učitelky ČŠM. Ta své předškolní žáčky pozvala i na výlet za českými skladateli. Na pomoc si přizvala svoji maminku, operní zpěvačku a ředitelku soukromých hudebních kurzů Zpívanky, se kterou sdílí jméno i talent. Děti z České školy si tak mohly poslechnout operní árii zazpívanou přímo pro ně.
Ke klasické hudbě se děti z České školy vrací v průběhu celého školního roku, který je letos tematicky zaměřený na české skladatele. Žáky České školy tak ještě čeká online výstava o životě a tvorbě Antonína Dvořáka. Výstava děti hravě seznámí s jedním z nejznámějších skladatelů, a protože je přístupná i anglicky, můžou se s jeho hudbou seznámit děti nejen z českých rodin. Výstavu najdete na stránkách České školy Madrid.
Ani Dětský den letos neztratil na akčnosti. Zatímco minule nás v české škole navštívili roboti, letos byla pro děti připravena virtuální cesta kolem světa. Díky aktivitám a hrám z každého kontinentu objely svět za jedno dopoledne, překonaly rekord a naučily se například skládat origami nebo zdravit arabsky.
Když zrovna z karantény necestujeme po světě nebo nevyplňujeme písanky, krátíme si čas pečením. Český chleba je pro krajany ve Španělsku vždy srdeční záležitostí. Česká škola se proto rozhodla recepty sesbírat skrz otevřenou výzvu a pravidelně je vydávala na svých sociálních sítích a stránkách. Chleba chce občas pořádný kus trpělivosti, jak říká s humorem sedmačka Amalia: „Prvních pět pokusů se nám moc nepovedlo, ale teď už jsme na chleba experti.“ Recepty se nechali inspirovat další a další domácí pekaři, až se nám nakonec sešly nejen recepty z Madridu, ale také z Řecka, Ibizy, Chile i z Čech. Díky času stráveném společným pečením tak měly české rodiny nejen blíž ke své kultuře, ale hlavně k sobě navzájem.
Ani o letošní Noc s Andersenem žáci České školy nepřišli. Akce, která dětem přibližuje svět čtení a pohádek a do které se Česká škola Madrid zapojuje již tradičně, proběhla letos trochu jinak. Vodníci, protagonisté letošního ročníku v České škole Madrid, za dětmi dorazili až k nim do pokojíčků! A to díky jedenácti dílné sérii pohádek na dobrou noc, kterou natočili přímo učitelé a přátelé České školy Madrid.
On-line jsme se naučili spoustu nového a dokázali si, že společně z mála dokážeme vykouzlit mnoho. Stejně ale není nad osobní setkání, a tak už se těšíme, až v září nastartujeme nový školní rok v našich prostorách školy Amanecer.
Česká škola Madrid
http://ceskaskolamadrid.es/cs/peceme/
http://ceskaskolamadrid.es/cs/antonin-dvorak/
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad