MILOVAT SVĚT TAKOVÝ, JAKÝ JE

Olga Szymanská červen 2020 Kultura česky

„Pocházím z kynologické rodiny a dnes chovám kočky domácí,“ říká výtvarnice Olga Marie Fidzinská. Vystudovala Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kombinaci Český jazyk a Výtvarná výchova. Vzdělání si rozšířila specializačním studiem výchovného poradenství. Působila jako pedagog na více školách, zejména na Střední škole gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku. Absolvovala sociálně-psychologický výcvik s podílem sebe-zkušenosti i kurz zdravotníka. A to jako průpravu k působení jako specialistka v Renarkonu o.p.s., organizaci pro prevenci a léčbu drogově závislých se sídlem v Ostravě. V současnosti dle svých slov: „Volný čas dělím mezi rodinu, výtvarné aktivity, turistiku v Beskydech jako člen Spolku Beskydčan, jízdu na kole a návštěvy divadel. Bez hudby a čtení knih si život nedokážu představit.“ Zřejmě proto patří mezi členy beskydského Literárního klubu Petra Bezruče. A je přední členkou V-Klubu, klubu výtvarníků Frýdek-Místek. V tomto městě dnes žije. Vytváří batiky náročnou technikou s užitím vosku.

Jejích sedm voskových batik ve frýdecko-místeckém Kaf Kafé nemají názvy, popusťme tedy uzdu fantazii. V zadní části této cukrárny tři velká díla, jejichž centrem je tvář na tmavém pozadí, s přímým pohledem pod střechou klobouku, za nímž náznak kříže a pod tváří kolo: vše atributy křižovatky na vlastní životní pouti. Nalevo tvar v odstínech zelení může být zámotkem-zárodkem v travině na vodním dně stejně jako pupenem před rozvinutím jeho vůně v louce. Vpravo ohnivý obrys elipsy vyplněné živou žlutí v nenápadné ploše jako symbol nového pohledu-vhledu, jenž může osvětlit, měnit stávající život. Tato díla mohou probouzet mocně naši fantazii. Čtvrté dílo se svitem měsíce ve tmě, průhledem do světla či dopadem záře skrze klenbu může být předěl od světa vnitřního k vnějšímu. V přední části prostoru cukrárny zbylé tři menší batiky v rámech svými tématy, v nichž jsou děje konkrétnější, i průzračností a lehkostí barev působí odlehčeně. Střední s postavami dětí je doslovně hravá, levá s jasnou vážkou velmi živá. A pravá, tvarem zvířecím či přírodním, vyvažuje sérii k prvnímu dílu i podobnou barevností. Batiky autorky ukazují dětství, dospělost, zralost. Spojení světa vnějšího i vnitřního, které se prolínají a nemohou jeden bez druhého existovat. Autorka se řídí mottem M. Buonarrotiho: „Na světě existuje jen jedno hrdinství: vidět svět takový, jaký je, a milovat ho.“ Její batiky jsou důkazem této lásky k realitě života v úzkém spojení s lidskými představy a sny.

Výstava Olgy Marie Fidzinské v Kaf Kafe ve Frýdku-Místku (naproti poliklinice) je otevřena do konce června 2020 – v otevírací době cukrárny. Znásobte zážitek z kávy navíc krásným uměním.

 

Olga Szymanská

 

 

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012