Stalo se v květnu 2020... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová červen 2020 Aktuality česky

Tento měsíc se všechno měnilo ze dne na den, Covid-19 se stal hlavním tématem zpravodajství a naším úhlavním nepřítelem. K 31. květnu bylo u nás 9 268 nakažených, 6 558 uzdravených a 320 zemřelých. Volný prodej léků se oproti loňsku zvýšil o pětinu a zaplatili jsme za ně 5,5 miliard korun. Naprosto nečekaně propukla epidemie v karvinském dole Darkov, kde z 1 800 zaměstnanců onemocnělo do konce měsíce přes tři sta, nákaza se šíří do celého kraje a v oblasti byla zpřísněna ochranná opatření. Strachu jsme se nezbavili - jedna stará paní v domově seniorů na Berounsku už byla tak vyděšená, že si na chodbě natočila do čajového hrnku alkoholovou dezinfekci na ruce a tu vypila. Ale maturanti už začali chodit do škol, diskutovalo o přijímačkách, děti z prvního stupně se dokonce většinou do školy těšily - nejen na spolužáky, ale i na své paní učitelky a vychovatelky. Můžeme už navštěvovat své blízké v nemocnicích i v domovech pro seniory. Od 25. května už můžeme po 67 dnech chodit venku bez roušky! Teď plánujeme dovolené a někteří se dokonce chystají do zahraničí, protože se postupně otevírají cesty nejen k sousedům. Bohužel také obecně rostou ceny potravin a přibývá nezaměstnaných. Navíc je důležité si uvědomit, že některé minulé pandemie se vracely několik let.

 

Po celé zemi bylo 12. května v poledne slyšet vyzvánění zvonů jako poděkování zdravotnímu personálu a zvláště sestřičkám za jejich práci v době pandemie. V ten den se po celém světě slavil Mezinárodní den zdravotních sester.

 

Kvůli pandemii jsme nemohli důstojně oslavit 75. výročí konce II. světové války ani Pražské povstání. Víme, že to měly být velké slavnosti! Ale i po celém světě se konaly jen komorní akce a ty měly spíše smutnou náladu. V rámci oslav se konala malá vzpomínková slavnost v Praze 6 - Bubenči k uctění poválečných obětí sovětské tajné služby (NKVD). Primátor Hřib připomenul, že sovětští agenti popravovali nebo deportovali do gulagů v SSSR naše občany ruské národnosti.

 

Prezident Zeman si volal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a přijal poděkování za zdravotnickou pomoc. Byl také pozván na podzimní setkání středo- a východoevropských zemí a Číny.

 

Prezident také poslal dopis do Moskvy. Děkoval v něm představiteli státu Putinovi za osvobození sovětskou armádou, bez které „bychom se nestali nezávislým a sebevědomým národem“. Nikomu jinému nepoděkoval...

 

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se zastal pražského primátora Hřiba, starosty Prahy 6 Koláře a starosty Řeporyj Novotného, kteří jsou za své nazory kritizováni ruskou stranou. Musela jim být dokonce poskytnuta policejní ochrana. Rusové vyhrožují odvetou za odhalení pamětní desky Vlasovcům a odstranění pomníku generála Koněva. Prezident Zeman moskevské reakce označil za „přemrštěné“, jsou však podle jeho názoru reakcí na hloupost „našich jinak bezvýznamných politiků“! Zajímavé: v bulharské metropoli Sofii chtějí místní politici odstranit bronzovou sochu vojáka Rudé armády.

 

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula odešel z funkce, protože si s ministrem Adamem Vojtěchem moc nerozuměli. Prymula odchází na nový post zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na Úřadu vlády a zároveň chce působit v akademické sféře.

 

Parazitologové z Biologického centra v Českých Budějovicích jako první na světě otestovali vakcínu proti lymské borelióze. Novou látku vyvinul americký farmaceutický koncern Sanofi. Lymská borelióza může mít pro člověka fatální následky.

 

Konečně byl odtajněn pitevní protokol předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Politik v lednu náhle zemřel na infarkt po těžkém stresu z agresívního chování jeho politických odpůrců. Kubera se totiž chystal na cestu do Hong-Kongu, což si Čína velmi nepřála... a Hrad také ne.

 

Vláda v tajném režimu schválila bezpečnostní pravidla pro výběr dodavatele nového jaderného bloku v Dukovanech. Bezpečnostní služby připomínají riziko v případě Ruska a Číny.

 

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert loni meziročně vzrostl na 4,48 miliardy korun, je tedy třikrát vyšší než v roce 2018.  Podle mluvčího koncernu Karla Hanzelky je to díky podílu chemického odvětví.

 

Předseda KSČM Vojtěch Filip odmítá, aby platy politiků byly maximálně pětinásobkem minimální mzdy. To navrhla ministryně financí Jana Maláčová (ČSSD), Filip však své představy neprozradil.

 

Třetina lidí by podle dubnového průzkumu Kantar CZ volila ANO, Piráti si polepšili na 16 %, ODS by dostala 11,5 % hlasů. Pod potřebnou hranicí 5 % by zůstala KDU-ČSL.

 

Hradní kancléř Vratislav Mynář, který v době nouzového stavu uspořádal ve své hospodě v Osvětimanech zabijačku, byl potrestán. Veterináři mu udělili pokutu 1 300 korun za to, že prase nebylo řádně registrováno.

 

Vyšla kniha Roberta Šlachty, bývalého šéfa pro odhalování organizovaného zločinu. Jmenuje se Třicet let pod přísahou a je ve formě rozhovoru s novinářem Josefem Klímou. To bude hádanic o to, co je a není pravda…

 

Český olympijský výbor spočítal, že náklady spojené s odložením olympijských her kvůli koronaviru nás bude stát 15 – 20 milionů korun. Ještě pesimističtější jsou výrobci piva, kteří museli likvidovat velká množství neprodaného nápoje, protože nefiltrovaná a nepasterizovaná piva jsou po záruční době zdraví nebezpečná. Ale koncem měsíce už se hospody otvíraly a heslem mnoha majitelů bylo: První pivo je na nás!

 

„Umělecký fotograf, profesionální provokatér, piják života a ctitel kyprého ženství Jan Saudek oslavil 85 let svého věčného mládí“ napsala MF Dnes. Báječná charakteristika originálního kumštýře...

 

Zemřel cestovatel a spisovatel Miloslav Stingl (89). Věčný cestovatel projel 150 zemí a napsal 40 knih, vydaných po celém světě v celkovém nákladu 17 milionů svazků. Muž, který mluvil 16 jazyky, spolupracoval s universitami v USA při zkoumání Eskymáků, původních obyvatel kontinentu a Polynésanů. Jeho láskou byli Indiáni, kteří mu dali jméno Okima (Ten, který vede). Jeho krédem bylo havajské přísloví „Nade všechny národy je lidství“. Děkujeme, náčelníku!

 

Je to už padesát let, co silné zemětřesení utrhlo kus skály nejvyšší peruánské hory Huascarán a kamenná lavina zabila kromě místních vesničanů také patnáctičlennou skupinu českých horolezců včetně slavného fotografa Viléma Heckela. Nikdy předtím se v dějinách horolezectví nestalo, aby naráz zahynula celá výprava.

 

Některé cestovní kanceláře si narychlo pronajaly v Čechách a na Moravě velký počet hotelů a kempů a nabízejí je zájemcům. Takže mnozí možná zjistí, že dovolená u nás a v Chorvatsku stojí skoro stejně.

 

Jednou z mála dobrých zpráv je, že v této sezóně ubylo v ulicích našich atraktivních měst kapsářů - nebylo totiž koho okrádat! Podle šéfa tzv. Kapsa týmu R. Mudrocha bývá českých pachatelů asi třetina, ostatní jsou z Rumunska, Bulharska, Polska nebo Slovenska.

 

Začala obnova spodní části Václavského náměstí. Dělníci zjistili, že část dlažby z 60. let tvoří rozřezané náhrobky z pěti židovských hřbitovů v Praze i jinde v Čechách. Na některých jsou ještě vidět zbytky textů. Zatím bylo odkryto na dva tisíce leštěných kamenů a 120 kamenů se znaky a číslicemi. Nálezy budou shromážděny v depozitu a pak odvezeny na židovský hřbitov na Žižkově.

 

A opravdu dobrá zpráva na konec? Přece jen jsem ji našla: v pražské ZOO se narodila samička slona indického. Březost trvala 683 dní a miminko vážilo 124 kg. Maminka se jmenuje Janita, což znamená „Ta, která dává život“. Už v březnu jsme přivítali dceru slonice Tamary a ta se k mladší holčičce chová velmi přívětivě. Do ZOO už koncem měsíce mohli návštěvníci, kteří mrňousky velmi obdivovali. Byl také otevřen tzv. Darwinův kráter – nový velký pavilon s australskými zvířaty a rostlinami.

 

Moc vás všechny pozdravuji a přeji zdraví, pak zdraví a taky zdraví! A prosím, nenechte se manipulovat konspirativními teoriemi, kterých jsou plné sociální sítě. Každý se tam cítí být politikem, lékařem, sociologem a zná víc, než ostatní na zeměkouli!

 

Vaše

Venda Šebrlová

 

Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012