Ledové dámy z Čech páté na světě - 4. díl – Čtvrtfinále a pak domů přes Quebec

Na Mistrovství světa v rybníkovém hokeji 2020 se české a slovenské týmy probojovaly do čtvrtfinále. Ovšem Kanaďani jsou letos pevně rozhodnuti pohár do Evropy už nepustit a svoje týmy posílili o bývalé hráče NHL. Nakonec je ohrožují jen loňští vicemistři Frosty Shots ze Slovenska, kteří svým druhým místem obhájili loňskou pozici. Dívčí sestava Prague Ice Ladies obsadila krásnou pátou příčku.
Foto: sestava Prague Ice Ladies, vpravo autorka článku (archiv MH)
Čtvrtfinále
Se čtyřmi výhrami a jednou prohrou jsme postoupily do čtvrtfinále. V něm nás čekají loňské finalistky The Eh Team. „To je v háji, tyhle Kanaďanky přece nemůžeme porazit,“ zoufá si Jana večer ve stanu. Jurky z Frosty Shots namítá: „Jak byste nemohly!“ Jana trvá na svém: „Prostě jsou moc dobré, hokejově úplně jinde.“ Kluci se nás snaží co nejvíc povzbudit: „Holky, ale s tímhle do zápasu jít nemůžete!“
Všechny mužské týmy v sobotu hrají od desíti, my sice až o hodinu později, ovšem v kuchyni je narváno. Po snídani si vzájemně popřejeme hodně štěstí a pak už všichni vyrážíme na jezero. Kanaďani se letos nehodlají vzdát vítězství, a tak na středoevropské chlapy, kteří je několikrát za sebou připravili o pohár, posílili své týmy o bývalé hráče NHL.
Přiblížila se jedenáctá hodina a s ní náš čas. Jsme nervózní. „Holky, hrajeme zeď, nevyjíždíme, hlavně nám nesmí dát góly. S pukem vyjíždí jen jedna,“ zaznívají pokyny před zápasem.
Ačkoli se zvolené taktiky držíme, soupeřky jsou silnější. „Meggi, proč mi, sakra, nenahraješ, máš je všechny na své straně a já jsem volná. Vždycky mi nahráváš a teď to tam taháš sama do třech,“ vztekám se. Kanaďanky po první polovině zápasu vedou. Realisticky hodnotíme naši situaci: „Takový rozdíl nedotáhneme, pojďme si ten zápas aspoň užít, ať z něj máme radost!“ Dobojovaly jsme souboj naplno se ctí, a i když jsme prohrály, měly jsme z našeho výkonu dobrý pocit.
Konec turnaje pro mě znamenal velkou úlevu, protože mě palce na nohou neskutečně bolely, levý mi dokonce začal černat. Takhle puchýře od bruslí opravdu nevypadají…
Kanada vystavěla proti Čechům a Slovákům zeď
Ve čtvrtfinále skončila i další česká mužstva, my jsme se dokonce na páté příčce umístily nejlépe ze všech. Jen slovenští Frosty Shots z Bratislavy se dostali až do finále. S Janou jsme je šly podpořit, tak jsme mohly ocenit, jaký krásný zápas chlapi odehráli. Dali do boje vše, a i když skončili - stejně jako loni - druzí, svědčí to o jejich kvalitě.
Věřím, že nikdo z nás neodjížděl z Plaster Rocku zklamaný, protože rybníkový hokej je, vždycky byl a bude hlavně o lásce ke sportu, zábavě a přátelích. Mistrovství světa na zamrzlém Roulstonu uprostřed kanadské divočiny to dokazuje na tisíc procent! I když se na mistrovství sjíždějí lidé z různých koutů světa, spojuje nás láska k hokeji. A přestože jsme na ledě rivalové, mimo něj jsme přátelé, kterým je jedno, jak kdo vypadá nebo jak mluví. Každý z nás sem totiž přijel se stejným záměrem. Zahrát si na rybníku a vrátit se tak ke kořenům ledního hokeje. K tomu, čím hokej býval, protože ten, který vidíme v dnešní době na obrazovkách, už takový není a nikdy nebude.
Alou domů – přes Quebeck
České a slovenské týmy cestují do Evropy buď přes Montreal (jako my loni), nebo přes Ottawu či již zmíněný Boston. S naší vypůjčenou obrovskou károu teď jedeme jinou trasou, míříme totiž do Quebecu.
„Proč se tak courá, vždyť tu má rychlostní limit 80?“ Předjíždím pomalé červené auto, ale připadá mi, že na těch 80 jedeme nějak rychle. Po chvíli mi to dojde - tachometr totiž ukazuje v mílích, nikoli v kilometrech.
Zhruba po čtyřech hodinách je před námi Lévis v provincii Quebec. Naše cílová destinace je s Lévisem spojena mostem, my ale sjíždíme serpentinami k řece Svatého Vavřince. Jana hlásí: „Holky, to je Quebec City!“ Navigace nás dovedla na trajekt a musím říct, že to stálo za to! Plujeme lodí po řece plné ledových ker, na druhém břehu vidíme sluncem prosvícené zasněžené město, kde vás jako první upoutá obrovský hotel, který vypadá jako zámek z Disneyho pohádek. Projíždíme pak skrze centrum a jsme unešené malými uličkami a světýlky. Quebec City naprosto předčilo všechna moje očekávání.
„Holky, jste už tady?“ Pídí se jeden z bratislavských Blizzards, kteří se stejně jako my vraceli přes Quebec. „Skvěle, tak vyrazíme na Pee-Wee Tournament.“ Plán na večer je tedy jasný, zrovna jsme se trefili do termínu dobře obsazeného mezinárodního hokejového turnaje s názvem Pee-Wee, kterého se účastní kluci a holky ve věku do 13 let z celého světa. A dlužno ještě podotknout také zajímavost, že letošní již 61. ročník tohoto turnaje vyhrál tým Czech Knights z České republiky (viz např. zde ttps://www.idnes.cz/hokej/reprezentace/czech-knights-quebeck-hokej-peewee-turnaj-dominik-petr-david-moravec-petr-jonak.A1803. )
A kdybyste někdy kouzelné město Quebec navštívili, tak nevynechejte ani nedalekou obrovskou (doslova) přírodní atrakci, a to doslova. Z výšky přes 80 metrů tu totiž duní Montmorencyho vodopády, které jsou dokonce o 30 metrů vyšší než ty slavné Niagarské.
„Mně se odsud nechce zpátky,“ stále jsem opakovala a už jsem s tím musela být otravná.
Kontrola na hranicích
Hranici mezi Kanadou a USA jsme přejížděly přes přechod Stanstead - Derby Line. K pramalé spokojenosti mnoha tamějších obyvatel tam hranice prochází přímo městečkem. Po nechvalně proslulé Rue Canusa sice nejedeme, ale dálnici č. 55 taky blokují závory.
Policistovi v budce podáváme ke kontrole naše cestovní doklady. Všechny prolétl, až poslední pas ho zaujal: „Byla jsi v Číně?“ Evík kýve, že ano, tak honem policistovi vysvětlujeme, že to ale bylo loni. Světem už se tou dobou šíří koronavirus, jen zatím nikdo nechce vyslovit ten obávaný název.
Dál pokračujeme po dálnici č. 91, kterou pak opustíme na trase kolem přírodní rezervace White Mountain National Forest s lákavými výhledy na lyžařské ráje. Do Bostonu zbývá pár hodin cesty.
Všude dobře, domů s omrzlinami
Jakkoli nám výlet do Quebecu ještě umocnil zážitky z mistrovství, ruku na srdce - loňský premiérový rok byl prostě lepší.
První účast na World Pond Ice Hockey Championship pro nás znamenala něco úplně nového, vůbec jsme nevěděly, do čeho jdeme, všechno jsme se učily. Neznaly jsme prostředí, nikdo nám nepomáhal s plánováním ani s cestou. Tak silné emoce může jen těžko něco překonat.
Letos také dosti vázla organizace mistrovství, navíc byl extrémní mráz, kdy rtuť teploměru klesala až 30 stupňů pod bod mrazu! Přesto jsme si letošní start opět užily, jak nejvíc jsme mohly. A jako bonus se nám k tomu podařilo dobře propagovat Českou republiku i mimo vymezený prostor zamrzlého rybníku...
Po mistrovství se nám dostalo mnoha pochval a gratulací. Určitě jsme nezklamaly tu spoustu báječných lidí, kteří nás podpořili a kteří nám fandili. Ale jak známo, každému se zavděčit nelze, a tak jsme si vyslechly třeba od našeho klubového trenéra spoustu nepěkných narážek na rybníkový hokej a naše dovednosti. To nás ovšem nikterak netrápí, naopak se už těšíme do Plaster Rocku na další ročník mistrovského klání.
A modré palce? Záhy jsem se dozvěděla, že se domů vracím s omrzlinami druhého stupně, takže jsem vyrazila do nemocnice. Vzhledem k letošní rekordně teplé zimě mne sestřička na Bulovce nejdřív podezřívala, že si dělám legraci. S omrzlinami se tam opravdu setkávají jen zřídka, takže si paní doktorka povolala zkušenějšího kolegu. Podobně na tom nakonec byla s prsty u nohou i Magda. Rozesmálo nás, že se její lékař zajímal, co mi doktoři na ty moje palce dali.
Přestože se mi do omrzlých palců vrací cit jen pomalu, do kouzelné kanadské zimy bych se v pětici českých hokejistek vrátila pro páté místo klidně hned.
Marina Hužvárová, jr.
2. díl - Kára do Plaster Rocku. A na skok i do místní školy.
- World Pond Ice Hockey Championship – Mistrovství světa v rybníkovém hokeji v Plaster Rocku se hraje od roku 2002.
- Češi získali v Kanadě mistrovský titul dvakrát: 2018 – Staré Pušky ze Žďáru nad Sázavou, 2019 - Captains z Náměště nad Oslavou.
- V roce 2019 se ve finále utkali Češi se Slováky - Captains z Náměště nad Oslavou proti bratislavským Frosty Shots (vicemistři 2019, 2020).
- Letos hrálo 94 mužských a 18 ženských týmů.
- Vítězové World Pond Ice Hockey Championship 2020 - muži Doiron Sport Aces (Saint John, NB), ženy The Bras (Grand Falls, NB).
Webové stránky akce http://worldpondhockey.ca/en/home
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad