Ledové dámy z Čech šesté na světě - 1. díl - Boston

HaM duben 2020 Ostatní česky

Všude je sice jaro v plném proudu, ale vraťme se ještě na chvíli do zimy, a to zimy třeskuté na východě Kanady, kam letos již podruhé vyrazila česká děvčata na rybníkový hokej. Že vám to něco říká? No jasně, čtenáři Českého dialogu se na zamrzlé jezero Roulston mohli před rokem vydat prostřednictvím seriálu O kanadském dobrodružství očima matky.

Nyní, v době neprostupných hranic kvůli celosvětové pandemii, kdy nikam cestovat nemůžeme, se alespoň ohlédneme za amatérským Mistrovstvím světa v rybníkovém hokeji 2020 s Marinou Hužvárovou mladší.

 

Fotokoláž: Prague Ice Ladies v Bostonu. Vlevo nahoře na univerzitním basketbalovém zápase žen (zleva – Magda, Eva, Megi, Jana, Marina); město Boston; vlevo dole tým před Massechusetts State House; kampus Boston University; vpravo záběr americké televize na Marinu a Janu při tradičním univerzitním hokejovým turnaji – Beanpot Tournament. Všechny snímky archiv autorky.

 

Do Plaster Rocku přes Boston


„Je to asi 700 kilometrů, takže podobně jako loni,“ prohlásila Jana, když jsme zkoumaly trasu z amerického Bostonu do kanadského Plaster Rocku. Opět se totiž vydáváme na mistrovství světa v rybníkovém hokeji (World Pond Ice Hockey Championship 13.-16. 2. 2020), což pro nás ovšem představuje spoustu vynaložené energie nejen na vlastní turnaj, ale hlavně na organizační práci, plánování, shánění peněz a logistiku. Však ani sama cesta do východokanadského městečka v pobřežní provincii Nový Brunšvik není úplně snadná.

 

 

Prague Ice Ladies


Sestava zůstává stejná: studentka Univerzity Karlovy Marina (já) – řidička - a ta, která tohle dobrodružství už minulý rok víceméně zpunktovala. Holka, co je v týmové konverzaci na jedno sešlápnutí, ale v reálu nikdy nebouchne, ani když se všichni ostatní na ledě perou.

Studentka Vysoké školy ekonomické Jana, která nezavře pusu a dává do naší mise nejvíc, co se propagace týče. A také stála společně se mnou u zrodu týmu Prague Ice Ladies. Jen těžko by se bez její práce mohl stát sen skutečností.

Učitelka Magda je nejstarší z nás, i když tak vůbec nevypadá - letos je i nejopatrnější členka týmu.

Policistka Meggi (málo běžné jméno Magdaléna máme v týmu hned dvakrát), kuchařka a hráčka se kterou si na ledě nejvíc rozumím. Cokoli potřebujete, ráda vám to půjčí, ale taky vás dokáže seřvat, když v noci děláte bordel.

Studentka Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Eva – Evík, nejmladší z nás, zastává pozici „gólmanky“, protože jí to z nás jde nejlíp. To ale není dostatečná pochvala, když beru v potaz skutečnost, že já v brance chytím maximálně rýmu (koronavirus se teprve rozkoukával, respektive informace o něm). Eva je v bráně výborná. A jako každý gólman má prostě svůj svět, zejména v „regeneračním“ párty stanu po zápasech. Každý večer ji odtud dost těžko taháme, že už má jít spát.

 

 

Boston – univerzitní hokej a basketbal


Z Prahy odlétáme 8. února (a číslo 8 mám taky na dresu) přes Istanbul do Bostonu.

Máme dva dny na prohlídku města, tak jsme vyrazily taky na „Beanpot tournament“, na finálový zápas hokejistů Boston University proti Northeastern University. Je to nejvyhlášenější turnaj bostonských univerzit, které jsou v nejvyšší univerzitní lize. Hrálo se v TD Garden, což je domácí stadion Boston Bruins, kde hraje např. i David Pastrňák. Obrovský stadion byl úplně plný, však jsem taky kupovala lístky s předstihem ještě z Prahy – lístky jsou totiž vždy předem vyprodané. Atmosféra utkání dalece předčila všechny zápasy NHL, které jsem kdy v USA (i v Praze) navštívila (Annaheim, Chicago, New York, Minnesota).

Při procházce campusem Northeastern University jsme viděly poutač na zápas místních basketbalistek proti hráčkám Drexel University, tak jsme neváhaly. Aspoň jsme tak mohly krásně porovnat popularitu ženských sportů v USA a u nás – v tomto směru srdce Evropy dosti pokulhává!

Už jsme ale bohužel nestihly přijmout pozvání Alexandra Woodla z bostonské synagogy The Vilna Shul, kde tamní návštěvníci najdou mimo jiné také informace o synagoze v jihočeské Čkyni. Dokonce jedni z účastníků letošního mistrovství v rybníkovém hokeji pocházejí z nedalekých Strakonic.

Jinak v Bostonu lilo jako z konve, tak jsme si ani nemohly zatrénovat.

 

Marina Hužvárová, jr. (pokračování)


 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012