Stalo se v březnu 2020... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová duben 2020 Aktuality česky

Začnu dobrou zprávou: 30.března 1920 byl schválen zákon o státní vlajce, státních znameních a státní pečeti. Od 12. století je českým symbolem lev, který reprezentuje naše snažení o samostatnost. Československá a nyní česká vlajka pamatuje naše vítězství i prohry, ale nikdy jsme se k ní nechovali neuctivě. Bílá barva je symbolem čistoty a spravedlnosti, červená připomíná prolitou krev a modrá bezmračnou oblohu a touhu jít za svým cílem. Vždy byla chráněna statečnými lidmi, žádná fašistická ani bolševická síla nad ní nezvítězila.

 

Tu hrůzu si nikdo z nás nedovedl představit: koronavirus Covid-19 padl na naši planetu jako rána rozzlobeného božstva, které už s námi nemělo trpělivost. Pravdou je, že z netopýrů se virus dostal na hostitele (který není znám) a z něj přeskočil na lidi. Jsou zavřené hranice mezi státy, ve všech zemích se vypařily do vzduchu biliony peněz, přestaly pracovat továrny (které jsou na sebe výrobně navázány po celém světě), zhroutil se turistický obchod, nelétala letadla, nemocnice se staraly jen o akutní pacienty. Zrušeny byly všechny kulturní a společenské akce. Otevřené byly jen potraviny, lékárny a benzinky. V supermarketech to zprvu vypadalo jako za bolševismu - prázdné regály, protože lidé v panice nakupovali trvanlivé potraviny. Koncem měsíce už byl v krámech klid, senioři měli vyhrazené dvě hodiny jen pro sebe a zboží nechybí. Děti přestaly chodit do školy, maturity, přijímačky na střední i vysoké školy nemají termíny. Roušky se staly nezbytnou částí oblečení, a protože jich je naprostý nedostatek, stovky lidí je šijí doma a rozdávají. Krizový štáb prosil chataře a chalupáře, aby nejezdili z měst a nešířili tak coronavirus na venkov. Všichni také budeme mít smutné velikonoce - bez rodinných setkávání, mší, folklorních slavností, koledování a mejdanů.

 

Krizový štáb proti koronaviru od konce března vede ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Epidemiolog Roman Prymula se bude věnovat jen karanténním opatřením.

 

Čína nám prodala za mnoho stovek milionů korun ochranné pomůcky. Jejich výrobců jsou v zemi stovky už řadu let a tak je Čína s 70% produkce na světovém trhu jedničkou. Respirátory, roušky a testovací soupravy jsou dnes nad zlato a státy na celém světě jsou ochotny zaplatit cokoli. První zásilku vítal v noci na ruzyňském letišti premiér Babiš a několik ministrů. Ale např. tolik očekávané čínské rychlotesty nám ani ostatním zemím nepomohly: mají „chybovost“ sedmdesát procent! Některé státy čínské zboží dokonce vracejí! Čínské velvyslanectví nám odpovědělo, že dotyčná  dodavatelská  firma nemá oficiální licenci a tak se to ČLR netýká!!

 

E-shopy využívají strachu lidí a nabízejí předražené a neúčinné doplňky stravy - nikde na světě však neexistuje schválený lék! U nás se jako prevence např. inzeruje rybí tuk, běloruský vůdce Lukašenko zase odporučuje pít vodku a tím, co ve sklenici zbyde, si vydesinfikovat ruce!

 

Prezident Zeman, který se tak těšil na svou cestu do Číny a účast na summitu středo - a východoevropských zemí 17+1, je přísně střežen v Lánech. Měl projev k národu, předtočený den před vysíláním, a zase to byl trapas. Teď má další plán: chce se zúčastnit moskevských oslav 75. výročí konce II. svět. války. Tedy, pokud je Rusové nezruší... V březnu totiž bylo ve světě evidováno přes 810 000 nakažených lidí, tedy 10x víc než v únoru.

 

Pár dní po Zemanově proslovu následoval projev premiéra Babiše, který mluvil naopak srozumitelně, omluvil se za chyby v rozhodování vlády (boj s Covid-19) a hlavně poděkoval všem, kteří se starají o nemocné i spoluobčany.

 

Exprezident Klaus v rozhovoru pro LN se mj. ptá, zda je ochrana pro vir potřeba v takové míře, že bude „mít důsledky, dopady daleko větší a výraznější, než by bylo třeba“. On sám nosí přes obličej slušivý šáteček, protože „zatím stejně nemáme dostatek roušek pro všechny“.

 

Arcidiecézní Charita Praha otevřela v Troji stanové městečko pro bezdomovce. Vejde se tam 70 lidí, kteří budou mít hygienické zázemí, roušky a jídlo. Mohou v městečku zůstat celý den (běžnou noclehárnu musejí brzo ráno opustit). Další městečko je na Císařské louce a dvě se připravují v Praze 7 a 9.

 

Oslabující ekonomika mj. ohrožuje i vydávání novin a časopisů. Ministr kultury Zaorálek (ČSSD) varuje, že by to z nás kulturně učinilo zemi druhé kategorie a žádá podporu pro vydavatele a nakladatele. Jenže podporu potřebují všichni, jen Praha zatím vydala v boji s Covid-19 přes miliardu korun.

 

Nekonaly se ani žádné mimořádně důležité sportovní události, mistrovství Evropy či světa odpadávala z kalendářů účastníků i diváků. Jednání o konání olympijských her v Japonsku trvalo dlouho, i když výsledek se dal předpovídat. Olympiáda bude příští rok.

 

Vláda odmítla zrušení lustračního zákona. Komunisté tvrdí, že zákon (přijatý po roce 1989) vychází z presumce viny a omezuje občanská práva!

 

Bývalý český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý bude šéfem Evropské obranné agentury (EDA).

 

Osmnáct nevládních organizací od nás, z Německa, Polska a Rakouska se postavilo proti plánu na výstavbu vodní cesty Dunaj-Ondra-Labe. Projekt dlouhodobě prosazuje prezident Zeman.

 

Spirituál kvintet oznámil svých posledních čtrnáct koncertů - a pak se po šedesáti letech rozloučí s publikem. Z původního obsazení zbylo jen pár zpěváků, kultovní písničky budou tedy zpívat i ti mladší. K šedesátinám vydá Albatros knihu Spirituál kvintet a CD.

 

Zemřela oštěpařská legenda a olympijská vítězka z roku 1952 Dana Zátopková. Bylo jí 97 let a do posledních dní byla energická, milá a vtipná. Bohužel vzhledem k omezením kvůli koronaviru nemohla mít zasloužený slavný pohřeb.

Odešla ikonická zpěvačka Eva Pilarová (80). Je spojená s naším životem už od puberty a stárli jsme s jejími melodiemi. Její nejmilejší parťáci Karel Gott a Waldemar Matuška ji v muzikantském nebi jistě láskyplně přivítali!

Zemřel režisér a dramatik Zdeněk Koloč (82), jeden z nejvýznamnějších tvůrců brněnského Národního divadla.

 

V pražské ZOO se slonici indické Tamaře narodilo slůně, miminko vážilo 95 kg a je v pořádku.

 

A dobrá zpráva na konec: lidé v celé republice zpěvem poděkovali lékařům, sestřičkám, lékárníkům, řidičům, hasičům, policistům a spoustě dobrovolníků. V České televizi a Českém rozhlase jsme ve středu 25. III. po poledni všichni zpívali slavnou písničku Svěráka a Uhlíře: Není nutno... Zpívalo se na balkonech sídlišť, pod otevřenými okny plných dětí, v nemocnicích i před policejními a hasičskými auty. Byli jsme spolu a tato nejhorší výzva od II. světové války nás nezlomí.

 

Prosím, buďte trpěliví nejen vůči ostatním! Mějte rádi také sami sebe, svůj domov, svou rodinu a věřte, že nikdo není dokonalý. Ale zkusit to můžeme...

Vaše

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012