Noční můry z temnot

Venda Šebrlová červen 2020 Knihy česky

Alvin Schwartz

 

Noční můry z temnot

 

První ze tří úspěšných strašidelných knih objevili čtenáři už v roce 1981 - a krásně se báli. Americký autor sesbíral strašidelné říkánky, historky i lidové pověsti, které se většinou tradují po generace a tedy v různých podobách. Pro děti i pro dospělé je to někdy síla, zvláště ve spojení se stejně děsivými ilustracemi Stephena Gammella.

 

Jak je číst? „ Nejlepší je vyprávět tiše, takže posluchači se musí naklonit dopředu a soustředit se na jednotlivá slova a je potřeba mluvit pomalu, aby hlas zněl strašidelně. A nejvhodnější doba je večer a noc. V šeru a ve tmě si posluchači snáze představí všechny ty podivné a děsivé věci“ radí autor. Mne ohromila hned první kapitola, tzv. lekací historky. To na konci procítěného čtení najednou  zařvete nebo dupnete a vrhnete se na nejbližšího posluchače... Uááááá... Při podobných večerech je dobré mít malé děti na klíně a objímat je!

 

Na konci knihy jsou detailně vedeny zdroje příběhů i jména sběratelů a informátorů. Např. hrůzostrašný příběh o Palci je tradiční jihoamerická historka, kterou autor poprvé slyšel jako námořník za II. světové války. „ Jeden kluk jednou kopal na kraji zahrady a všiml si, že ze země čouhá palec od nohy. Zkusil ho vytáhnout, ale prst držel pevně v zemi. Kluk tedy pořádně škubnul a palec mu zůstal v ruce. V tom se ozvalo zasténání a kluk radši honem pelášil pryč. Odnesl palec do kuchyně a ukázal ho matce. 'To je mi vypasený paleček!' řekla matka. 'Udělám z něj polívku a dáme si ji k večeři.'“ Jakpak to asi dopadlo?

 

Vydala Mladá fronta

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012