Kulhavý šermíř: příběh malíře Jaroslava Čermáka

Marina Hofmanová (Hužvárová) červen 2020 Kultura česky

Brněnské Divadlo Polárka nastudovalo a nově uvádí životní příběh českého malíře Jaroslava Čermáka (1830 Praha-1878 Paříž), který v 19. století patřil k nejznámějším Čechům v zahraničí.


Jaroslav Čermák působil převážně v Paříži, byl ovlivněn předními autory francouzského romantismu, ale ve svém díle už reflektuje i nastupující realismus. Tohoto malíře romantických historických námětů se ovšem bytostně dotýkalo dění převratných let druhé poloviny 19. stol., žádné hranice pro něj nebyly nepřekonatelnými, ať už byly geografické, společenské nebo dokonce hranice zákona.

Přestože po těžkém úraze v mládí doživotně kulhal, dosáhl neobyčejné fyzické zdatnosti. Rád a často cestoval po různých koutech Evropy, aktivně se zapojoval do demokratického hnutí. V jeho životopisu se můžeme např. dočíst, že z ostrova Guernesey převážel lodí do Francie a poté doručoval do Paříže korespondenci a rukopisy Victora Huga. Nám bližší je pak Čermákovo angažmá pro J. V. Friče v jeho emigraci. Do Čech totiž dopravoval Fričův časopis La voix libre de Bohème.

Na svých cestách se Jaroslav Čermák setkával s bojovníky proti různým režimům, rakouskému a francouzskému císařství či osmanským Turkům, přesto sám zůstával vnitřně svobodný.

Jeho zajímavý a vrstevnatý život zpracoval v románu Kulhavý šermíř brněnský spisovatel a pedagog Antonín Zhoř.

 

Kulhavý šermíř: příběh malíře Jaroslava Čermáka nazvalo svou novou inscenaci Divadlo Polárka v Brně. Příběh silného jednotlivce na pozadí bouřlivých politických proměn Evropy 19. století je určený jak dospělým divákům, tak také starším školákům.

 

Scénář a režie patří Matěji T. Růžičkovi, malířovu osobnost ztvárňuje Alfred Texel.

Více o inscenaci a také o brněnském Divadle Polárka pro děti a mládež se dozvíte na webu www.divadlopolarka.cz.

 

HaM

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012