Zemřela legenda Československé nové vlny Ivan Passer

Anna Sobotková červen 2020 Kultura česky

Ve věku 86 let zemřel ve čtvrtek 9. ledna v nevadském Renuvýznamný režisér a spolupracovník Miloše Formana Ivan Passer. Jako představitel Československé nové vlny byl Passer neodmyslitelně spojován s prací Miloše Formana a to hlavně na začátku své kariéry. Napsal scénář k Formanovým filmům Konkurs, Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko.

 

Ivan Passer se narodil 10. července 1933 v Praze. Jeho povaha ho už od dětství předurčila, aby se zařadil mezi buřiče a problémové děti. Po svém vyloučení ze střední školy se přihlásil na FAMU. K přijetí pro výrazný talent nebyla potřeba maturitní zkouška. Obával se však, že nebude přijat, proto ve formuláři uvedl, že maturitní zkoušku má. To vedlo o několik let později k jeho vyloučení z FAMU. Jeho nejslavnější film je však Intimní osvětlení. Film je tvořen jednoduchou fabulí. V Táboře na jihu Čech se má konat oslava, která svede dohromady dva bývalé spolužáky konzervatoře. Film se natáčel v Miroticích a jedna z hlavních postav byla napsána podle skutečného obyvatele jižních Čech. Hlavní představitelkou role dívky Štěpy se stala tehdy velice populární a obsazovaná herečka Věra Křesadlová, která byla manželkou Miloše Formana a hrála také v řadě jeho filmů.Při natáčení filmu se hojně improvizovalo v textu i s kamerou. Za tou stál tehdy ještě neznámý kameraman Miroslav Ondříček. Po natočení Intimního osvětlení se kritiky na film velice různily. Návštěvnost filmu nebyla vysoká, ale umělecká kritika ho ohodnotila jako skvělý.Humor, kterým je tento snímek prosycen, není vulgární ani do očí bijící a překvapivě byl západními diváky lépe pochopena v Československu byl diváky přijat vlažněji než v zahraničí.

Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 se Ivan Passer rozhodl emigrovat do USA, kde se plně soustředil na režii a v roce 1971 natočil  svůj první americký film Zrozen k vítězství. V roce 2006 obdržel ocenění Český lev za svůj celoživotní umělecký přínos české kinematografii

 

Anna Sobotková

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012