Stalo se v září 2019... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová říjen 2019 Aktuality česky

 

Tolik věcí se dokola omílalo: kauza Čapí hnízdo, trapnosti prezidenta Zemana, osud sochy maršála Koněva v Praze 6 (Rusko trvá na své pozici výhradního osvoboditele v roce 1945)... Obvyklou událostí byl také konec rodinných dovolených a začátek školního roku (za což vlastně může císařovna Marie Terezie, která zavedla v českých zemích první školskou reformu – ale povinná školní docházka byla uzákoněna až v roce 1869!). Ale přece jen jsem toho objevila dost...

 

Tisíce lidí se účastily Dne české státnosti na Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi, kde byl před 1 084 lety zavražděn kníže Václav.

 

Celý svět si připomněl začátek II. světové války, která propukla 1. září 1939 napadením Polska německou armádou. Politici se sjeli do této kdysi tak poničené země a tam německý prezident Frank-Walter Steinmeier poprosil Poláky o odpuštění.

 

Vzpomínali jsme na 30. výročí hromadného útěku obyvatel NDR na pražské západoněmecké velvyslanectví - možnosti emigrace se dočkali až 30. září.

 

Zemřel bývalý letec RAF Kurt Taussig (96), jedno z tzv. Wintonových dětí. On a jeho bratr se kvůli židovskému původu ocitli v nebezpečí, že budou internování v koncentračním táboře a zabiti. V roce 1939 se dostal do Velké Británie, kde dobrovolně nastoupil do Royal Air Force.

 

Prezident Zeman oznámil, že se nezúčastní veřejných připomínkových akcí k 30. výročí sametové revoluce. Podle jeho názoru budou v ulicích především ti, kteří se oslavovaných protestů nezúčastnili! V plné parádě však oslavil své 75. narozeniny: dostal stejně starý armanac a dvě nové Škodovky (v rámci obnovy prezidentské stáje). Hosté byli pozváni na tradiční zabíjačku.

 

Premiér Andrej Babiš si může oddechnout: bylo zastaveno jeho trestní stíhání v souvislosti s evropskými dotacemi (50 milionů Kč). Údajně není dost důkazů, že se jednalo o úmyslný trestný čin. Babiš si odfouknul i proto, že prezident Zeman prohlásil, že by jej stejně stíhat nenechal a udělil by mu tzv. abolici (kdyby se v tom případu znovu „vrtalo“). Podle ústavního práva prezident zastavit trestní stíhání může.

 

Hnutí Triklora, které založil Václav Klaus ml., mělo v Brně zahajovací sněm, jehož se zúčastnilo několik set lidí. Byl tam samozřejmě i Klaus st., který má být poradcem v zahraniční politice a silně tíhne k pravicové evropské politice.

 

Premiér Babiš a pražský primátor Hřib (Piráti) se pohádali kvůli případné výstavbě tzv. vládní čtvrti v Letňanech. Tam by se přestěhovala některá ministerstva, která v 70 budovách v centru platí nájemné stamiliony. Magistrát chce na oplátku, že rozsáhlý pozemek státu poskytne: dostavbu Pražského okruhu, vnitřního okruhu a novou nemocnici. Babišovi se to zdá drahé a tak prohlásil, že „Praha nedostane vůbec nic“!

 

„Ty jsi vážně chtěl učit?“ ptají se lidé Jana Musila (27), který učí informatiku a tělocvik na jedné pražské základní škole. Prvňáky až páťáky učí jen necelých 6% mužů (na mateřských školách jen 0,5%)! Kantorů snad přibyde, až se ve školství zvýší platy, zatím by rodinu neuživili...

 

Švédská aktivistka Greta Thunbergová vzbudila po celém světě zvýšený zájem nejen o klimatické podmínky na Zemi, ale také přiznanou diagnózu jedné z forem autismu, kterou trpí. Tím odborníci vysvětlují její emotivní vystupování.

 

Prezident Zeman navštívil Srbsko a vyznal lásku této prosovětské zemi. Naopak prohlasil, že „nemá rád Kosovo“ a navrhne, abychom zrušili jeho uznání jako samostatného státu.

 

KSČM se poprvé od listopadu 1989 dostala pod 5% a neměla by zástupce ve Sněmovně. Komunističtí vůdci si stěžují, že sympatie jim ubírá Babiš a Klaus ml.

 

Pomník maršála Koněva se po zmalování dočkal dalších akcí. Byl dvakrát zahalen plachtou (aby nedošlo k dalšímu potupení), ale ta byla stržena. Před sochou se shromažďovaly desítky příznivců i odpůrců a diskutovalo se o Koněvových činech. A to nejen v roce 1945, ale také v souvislosti s potlačením maďarského povstání, stavbě berlínské zdi a srpnové invaze do Československa v roce 1969. Radnice uvažuje o přemístění sochy - ale kam? Jeho dcera Natália Koněvová nejdřív prohlásila, že sochu převeze do Ruska, ale za pár dní to odvolala.

 

Na Hrad dorazilo 318 návrhů na státní vyznamenání, která se udělují 28. října. Poslední slovo má ovšem prezident.

 

Pražská Kampa důstojně oslavila 100. narozeniny mecenášky umění Medy Mládkové, zakladatelky Nadace Jana a Medy Mládkových a štědré dárkyně výjimečných výtvarných děl českým muzeím a galeriím.

 

V prostorách Karolina byla zahájena výstava Václav IV.- Král na rozhraní věků, od jehož smrti uplynulo 600 let. Zachycuje život na přelomu 14. a 15. století a k vidění jsou také vrcholná výtvarná díla, např. kopie malířských děl Mistra třeboňského oltáře.Výstava trvá do 19. listopadu a vstup je zdarma.

 

Kina začala promítat tolik diskutovaný film Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Za první víkend jej vidělo 129 tisíc diváků - i přes dlouhé diskuse o tom, že film je plný drastických scén. (A doba II. světové války drastická nebyla?! Chceme zblbnout totálně veselými filmy, kde se hrdinové kopou do zadku?). Film bude bojovat o Oscara.

 

V Praze vznikne Muzeum paměti 20. století, které se zaměří na historii nesvobodných období v naší zemi. Po zpracování projektu se bude ve městě hledat příhodná budova.

 

Začalo se vášnivě diskutovat o tom, zda ženy musejí mít ve jméně příponu -ová. Poslanci zastávají většinou stanovisko, že si to žena má rozhodnout sama, stejně jako použití svého rodného i vyvdaného jména. Mnozí to ovšem považují za zneuctění tradice, jen za originální a módní záležitost.

 

Dagmar Havlová se rozhodla po čtyřiceti letech odejít z angažmá ve Vinohradském divadle. Loučí se titulní rolí ve hře Návštěva staré dámy od Dürrenmatta v režii Jana Buriana, jejím partnerem je  Tomáš Töpfer.

 

Výstava Jak šel jazz s Janou Koubkovou bude v paláci YMCA v Praze bude otevřena do 6.XI. Představí přes dvacet plakátů a mnoho fotografií ze života naší přední jazzové zpěvačky, která v říjnu oslaví 75. narozeniny.  - V Aréně O2 oslavil své 70. narozeniny zpěvák, herec a tanečník Jiří Korn. Na tříhodinovém koncertě zazpíval své největší hity od 60. let do současnosti.

 

Karel Gott (80) oznámil, že trpí akutní leukémií a vzdal další léčbu. 1. října doma zemřel. Vzpomínku na něj napsala do Českého dialogu Eva Střížovská ve Slovu na říjen.

Zemřel malíř, grafik a divadelník Jaroslav Weigel (88) z Divadla Járy Cimrmana. Byl naprosto výjimečný svým projevem, dikcí a přísnou tváří.

Při srážce sportovního vozu Ford Mustang a Škody Rapid zahynul zástupce ředitele Vojenského zpravodajství brigádní generál Milan Jakubů (49). Řidič Mustanga (30) „závodil“ a vjel v zatáčce do protisměru, on a jeho spolujezdec - dvanáctileté dítě - měli jen lehké zranění.

 

Přibývá u nás násilí, která páchají děti! Rozmohly se rvačky mezi agresivními dětmi už desetiletými, které se jimi chlubí na sociálních sítích. Ovšem zatím jsou trestně odpovědné až od 15 let. Poslanci žádají, aby trestní odpovědnost byla snížena na 14 let, jak je to v sousedních zemích (v Anglii je to 10 let a ve Skotsku dokonce 8 let). Další smutnou zprávou je, že denně spáchají sebevraždu čtyři lidé – tj. 1 400 lidí ročně! A to ještě byla potvrzena informace, že Česko čelí hrozbě rodin jen s jedním dítětem! Hlavní důvody jsou dva: nedostatek školek a touha po pohodlném životě!

 

V souvislosti s případem vražedkyně Petry Janákové, která ve vězení otěhotněla a byla kvůli tomu v červnu propuštěna na svobodu, se jedná zavedení dohledu nad podobnými případy. Janáková je teď naprosto volná a může tedy dokonce vycestovat a usadit se v jiné zemi.

 

Protidrogový pocejní tým zadržel v centru Prahy (především na Václavském náměstí) 106 pouličních dealerů. Prodej se ovšem přesouvá jinam... a pak se zase vrací do centra. Never ending story!

 

Naše zemědělství dostalo letos zabrat: mrazy, sucho a to málo, co vyrostlo na polích, sežrali z větší části hraboši. Samozřejmě dál pokračuje tragické ničení lesů kůrovcem!

 

Jednou z nejnebezpečnějších silnic je 1/9 na Kokořínsku. V tamních romantických lesích došlo v letech 2016 – 2018 ke 150 nehodám. Na 18 km mezi Želízy a Dubou je pět naprosto nepřehledných zatáček. Celkem zahynulo v červenci a srpnu na našich silnicích 121 lidí při 19 tisících nehod! Pro vlaky jsou zase největší hrozbou kamiony ze zahraničí, nejčastěji Poláci.

 

Výstavba tolik „proslavené“ prolomené trojské lávky začne 14. října a hotová bude koncem příštího roku. Rozpočet zatím počítá s 128,3 miliony korun.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec? Neobyčejnou odvahu a duchapřítomnost prokázal Ivo Raisr z Liberce. V rozjetém autobuse se udělalo řidiči špatně, omdlel a hrozila těžká nehoda. Pan Raisr se vmáčknul za volant a dokázal za dvě vteřiny vozidlo ovládnout a dojet v pořádku až na benzinku. O řidiče se zatím starali další cestující. Když jsou noviny, rozhlas i televize plné hororových zpráv, je takový čin zprávou z nebe!

 

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012