DEN HANBY

Venda Šebrlová září 2019 Knihy česky

Daniel Povolný a kol.

DEN HANBY

1969

 

Tato významem i provedením výjimečná kniha byla vydána k 50. výročí tragického srpna 1969. Rok před tím, 21. srpna, nás obsadila vojska „spřátelených“ zemí Varšavské smlouvy a nikdo, skutečně nikdo na ten strašný den nezapomněl. Tentokrát to však nebyly akce proti okupantům, ale proti Sboru národní bezpečnosti, armádě, Lidovým milicím i nic nechápajícím nováčkům základní vojenské služby. Komunisté už dlouho před srpnem plánovali, jak potlačit očekávané nepokoje. A ty zákonitě přišly, poslední výbuch vzteku nad naším porobením. Proti lidem s transparenty nastoupili esenbáci s obušky, a když se lidé začali bránit proti uniformované přesile pěstmi a kamením, nastoupily zbraně. Byly to desítky tisíc ozbrojených mužů po celé republice – na ty pak čekaly oslavné projevy, diplomy a vyznamenání za statečnost. Na lidi v ulicích čekaly rány a vězení...

 

„Stanovisko vedení je takové, že to, co se odváží aktivního odporu někde na ulici nebo něco podobného, rozbijeme nemilosrdně, ať by to stálo, co stálo,“ prohlásil první tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák na poradě vedoucích funkcionářů Lidových milicí 10. července 1969.

 

A to se také stalo a právě to kniha dokumentuje. Mnohé napovídají názvy kapitol: Základní vývoj, Taktika občanů, Taktika velmoci, Bezpečnostní složky, „Válka“ v ulicích českých a moravských měst, Lidé a dějiny, Legislativa, Taktika režimu, Vzpomínky, Vojenství a technika. Znovu si připomínáme škrtící spojenectví se Sovětským svazem, kterému naši politici po srpnu 1968 ustoupili. A psychickou pohromu pro nás znamenalo Dubčekovo padnutí na kolena před silou Varšavského paktu. Podepsal dokument o legálním pobytu cizích vojsk - a do konce života toho litoval.

 

Je to kolektivní monografie, připravili ji věhlasní odborníci na tehdejší politické dění a texty i množství fotografií vás doslova vtáhnou do ulic mezi barikády, obušky i kameny nejen v Praze, ale také např. v Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Brně, Ostravě a Havířově. Oceníte i čtyři strany údajů o pramenech, soupis literatury a vysvětlivky zkratek.

 

 

Vydala Mladá fronta

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012