Tož to je hezké být Čechem!

-red- září 2019 Naši ve světě česky

TNF Tsjekkisk-Norsko forum

Toto je název časopisu pro Čechy i Nory, který vede Barbora Nentwichová v Oslo. Mo se mi líbil článek malého Honzíka, který jsem s dovolení Báry převzala pro náš web.

Tož to je hezké být Čechem!

Já jsem stejně rád Čechem i Norem, protože je to všude legrace. Ve škole jsem ten Nor, co každej víkend neběhá na běžkách a mluví divným jazykem. Sotva kdo ví, že je to čeština, ale já se jen směju, protože málem všechny děti ze školy taky umí nějaký jiný „divný“jazyk. V mé katolické škole v Oslo mám spolužáky z celého světa, z Asie, Afriky, Evropy i z Ameriky.

 

Taky je to legrace, když náš norskej tatínek zkouší mluvit česky, a když se mne lidi v Norsku ptají, jak se řekne ahoj česky, a když se děda z Česka ptá, jestli mu se sestrou můžeme zazpívat norskou hymnu. Vždycky je trošku jiná, když ji zpíváme, ale taky je vždycky trochu sprostá, ale to děda nikdy nepozná a pokazí nám to až maminka, co tomu bohužel rozumí.

 

Když jsem v Norsku, cítím se být z 50% Norem a z 50% Čechem, protože mám českou maminku a norského tatínka. Když ale jedu na prázdniny do Česka, cítím se už ve vlaku na letiště z 51% Čechem, a už se moc těším na babi a na dědu v Česku. Když přistáváme na letišti Václava Havla v Praze, jsem už úplný Čech. To se ale rychle změní, když potkáme české známé a ti volají „hele tam jsou NORčata!“

Na nástěnce u přehrady jsem si přečetl, že v ní žije kapr obecný, ale taky sumec velký… Trochu se tam bojím koupat, a moc nepomáhá, když na mne ze břehu pokřikují, že sumec „stejně žere jenom Nory“. Ale pít kofolu v kiosku u přehrady taky není špatný!

 

Praha je taky legrace a dobrodružství. Vždycky tam je místo, kde jsme nebyli, a vždycky tam je cukrárna Světozor, kde jsme byli docela hodněkrát. Taky se cítím Čechem, když nám maminka čte český básničky. A taky když se na zahradě u babi a dědy koupeme nebo jíme maliny a jiný letní dobroty.

Nevím, jak bych žil, kdybych nebyl Čech... Nevěděl bych, co je to bábovka nebo piškoty! A žádný norský učitel by se mě neptal, jaký je rozdíl mezi háčkem a čárkou, když se učíme o Sámech, kteří je taky používají... Takhle čeština docela pomáhá norštině!

 

Za tři týdny jedu do Česka a už se těším na babi a dědu, na strejdu, tetu a bratrance a na sumce, co žere Nory… Je to legrace být Čechem i Norem!

 

Jan Rekstad, 11 let, Norsko

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012