ŠÍLENÝ HEDVÁBNÍK

Olga Szymanská březen 2019 Kultura česky

Zika & Lída Ascher - Textil a móda

Ve světě způsobil módní revoluci, v Česku ho znal málokdo. Jeho klienty byly nejslavnější módní domy, například Dior, Balenciaga, Yves Saint Laurent nebo Fabiani. Řeč je o českému emigrantovi a obchodníkovi s hedvábím Ziku Ascherovi. Příběh Ziky a jeho ženy Lídy teď vypráví Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Jmenuje se hodně netradičně "Šílený hedvábník".

Osobní i profesní příběh Ascherových začal na prahu druhé světové války v Praze, aby se úspěšně rozvíjel v Londýně a Paříži, kde Ascherovi spolupracovali s nejvýznamnějšími umělci a kde z jejich tištěných látek vytvářely své modely nejslavnější módní domy.

 

Životní kariéra

Československo bylo před druhou světovou válkou zemí s rozvinutou textilní výrobou a rozsáhlou obchodní sítí. Součástí tohoto dění byly i obchody hedvábnými látkami Zikmunda a Jindřicha Ascherových, které se nacházely nedaleko Václavského náměstí. K nejmladší generaci rodiny Ascherů patřil Zikmund, zvaný Zika (nar. 1910). S bratrem Josefem v roce 1933 otevřel v centru Prahy také obchod s textilním zbožím, který patřil záhy k nejvyhledávanějším. Zika Ascher, jako všichni Ascherové, byl zároveň úspěšným sportovcem, a to v disciplíně sjezdového lyžování. Reprezentoval Československo na mnoha zahraničních závodech, například roku 1938 se stal vítězem Velké ceny Československa. Pro svou rychlou a nebezpečnou jízdu byl sportovními novináři ve 30. letech nazýván „Šílený hedvábník“. Často jezdil rychle také autem a často havaroval.

Zika, sám z rodiny židovské, potkal v roce 1937 Lídu Tydlitátovou, dceru ze zámožné katolické rodiny. Bylo před okupací. Pár dní před patnáctým březnem odjeli za hranice, vzali se v Norsku a dostali se do Londýna. Zika se přihlásil do československé armády a Lída se Zikovou sestrou Jiřinou, jíž se také podařilo dostat do Anglie, zůstaly v Londýně samy. Rodiná legenda Ascherových vypráví, že Zika jednoho dne řekl Lídě: udělej nějaké návrhy a odnes je Edwardu Molyneux. Dnes nám jméno nic neřekne, ale tehdy to byl jeden z největších návrhářů doby. Lída sice nikdy nic nenavrhla, ale na ten popud cosi namalovala a odnesla to Edwardu M. Ten s nvrhy jaksi nesouhlasil, ale pak řekl, ať přinese něco jiného. Přinesla a on od ní koupil návrhy na látky.Tím začala kariéra.

Šátky - Kanimúra

V Londýně Ascherovi vybudovali úspěšnou firmu, specializovanou na látky, která spolupracovala s proslulými módními domy a světovými umělci. Po válce Zika odjel do Paříže, kde oslovil Matisse, Deraina, Picassa, Jeana Cocteau, a spoustu dalších umělců, a vytvořili tak kolekci asi 35 šátků, které byly vystaveny v Londýně v roce 1947. Jako obrazy, zarámované - jak jsou nyní i na pražské výstavě. Šlo o luxusní zboží a kritika nadšeně hlásila, že je ten předmět máte doma zarámovaný jako Moorea či Matisse a zrovna tak ho můžete nosit na hlavě, a tedy máte krásný módní doplněk. Kolekce měla obrovský úspěch, okamžitě ji žádali obchodníci a galerie. Objela svět. Roku 1947 byla také v pražském Mánesu.

Zika dále přišel s velkými květinovými motivy: mnozí mu pro ně předvídali neúspěch. Ale když z jeho látek udělal Christian Dior v roce 1953 celou kolekci, nikdo již nepochyboval. Pro oděvní průmysl objevil Zika i skotské tweedy, ovšem samy o sobě těžké a barevně nezajímavé. A tak vlnu smísil s nylonem. Tím látkám dodal lehkost a zároveň neztratily svůj charakter. Prezentovány na pařížských podzimních výstavách působily jako bomba! Z. Ascher se svým smyslem pro humor ty látky pojmenovával názvy skotských měst či "Kanimúra, Ajamúra, Magnamúra". Z látky od "šíleného hedvábníka" nosila blůzu i princezna Diana. A mnozí návrháři, kteří oblékali královskou rodinu, čerpali z jeho vzorů.

Věhlas - Výstava

Syn Ascherových Peter dodnes mluví česky, jak se naučil právě od rodičů - předválečnou češtinou. Anglicky se naučil teprve, když šel do školy. Mezi samými látkami vyrůstal. "Já jsem začal, když mi bylo asi 12 let. Zika mě vzal do továrny, a já jsem viděl, jak tiskli ručně, tak jsem se to rychle naučil", řekl Peter (citace-web).

Ascherovi pokračovali ve spolupráci se světovými umělci ještě řadu let. Navazovali s nimi dosti blízké obchodní i osobní vztahy, doložené bohatou korespondencí. Zika přitahoval umělce a módní návrháře svou výjimečnou schopností dokonale přenést kresebné návrhy na textilní materiál. Firma Ascher měla široké zaměření: jejich hedvábné a bavlněné tištěné látky i různé typy vlněných tkanin se staly světovým fenoménem. Zika byl zároveň významným inovátorem textilních materiálů. Jeho revoluční přístup se stal legendou a symbolem propojení designu a volného umění. Látky firmy A. se těšily obrovské popularitě od čtyřicátých až do osmdesátých let 20. století. Často se objevovaly v časopisech jako například Vogue a Harper’s Neexistoval žádný významný módní časopis, který by neprezentoval Ascherovu produkci. Z látek firmy vytvářely oděvní kolekce nejslavnější módní domy francouzské, italské i britské – Dior, Balenciaga, Lanvin, Cardin, Y. S. Laurent, Fabiani, Paterson, Quant nebo David Sassoon. Lída Ascher zemřela v Londýně roce 1983, Zika o devět let později. Oba se řadí k nejvýznamnějším Čechům, jejichž dílo se stala světovým pojmem, doma však byli jaksi zapomenuti.

Proto nyní máme možnost vidět jejich tvorbu na výstavě b Uměleckprůmyslovém muzeu v Praze, připravované od roku 2011. Podílel se na ní právě syn Peter s manželkou Robin, kteří v roce 1978 odešli do USA, kde dodnes podnikají v textilu. Autor výtvarně architektonického řešení výstavy je Pavel Mrkus, zabývající se audiovizuálními velkoformátovými instalacemi: šťastná volba, neboť vidíme mnohé vzory i v detailech.

Většina exponátů je zapůjčena z archivu rodiny Ascherových z USA (Ascher Family Archive). Oděvy poskytly Manchester Art Gallery, Victoria & Albert Museum v Londýně a Musée Matisse v Le Cateau Cambrésis ve Francii. K výstavě vydává UPM společně s nakladatelstvím Slovart reprezentativní publikaci v české a anglické verzi. Na výstavě běží krátký dokument o tvorbě Ascherových, Česká televize připravuje o jejich životním příběhu dokumentární film (s premiérou v září). Součástí výstavy je spolupráce s Ateliérem módní tvorby Pavla Ivančice z pražské VŠUP, jehož studenti představují své modely do 19. května, zhotovené z původních látek firmy Ascher.

„Zika Ascher vynikal talentem ve sportu i podnikání. Výstava dokumentující jeho vliv na módu v Británii a práce studentů ateliéru Pavla Ivančice jsou příklady pestrých a vitálních anglo-českých vztahů,” uvedl britský velvyslanec Nick Archer.

Pozoruhodný příběh i tvorbu rodiny Ascherů můžete v UPM vidět do 15. září 2019.

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012