Hana Ulrychová - 70!

Mirek Seifert březen 2019 Kultura česky

 

Zdá se, jakoby se letos s těmi "kulatými" výročími roztrhl pytel... V únoru jsem zde připomínal narozeniny americké pěvkyně s českými kořeny Renée Flemingové, v létě oslaví postupně neuvěřitelné osmdesátiny tři Zlatí slavíci (Naďa Urbánková v červnu, Mistr Karel Gott v červenci a Eva Pilarová v srpnu), a v témže znamení Lva své kulatiny oslaví i dokumentaristka paní Olga Sommerová. Ale ty nejbližší (myslím "kulatiny") připadají již na tento týden, a to přesně na poslední březnový den. To totiž už 70 svíček na dortu sfoukne v kruhu přátel a rodiny Paní zpěvačka s jedním z nejkrásnějších hlasů (vedle třeba Věry Špinarové nebo Jarmily Šulákové) naší československé populární a folkové hudby,  Hana Ulrychová. Ač si ji většina posluchačů zafixovala jako Hlas z Moravy, překvapivě se paní Hana narodila v Liberci! To už byl na světě její bratr Petr (ten je o pět let starší) a hudebně nadaní sourozenci (bodejť by ne, když jejich tatínek byl sólistou Janáčkovy opery!) už od poloviny 60. let začali společně vystupovat na hudebních pódiích. Po krátkém účinkování v Brněnském divadle bez tradic zpívali ve skupině Vulkán (1964),  o tři roky později už zářili ve skupině Atlantis, na který si jistě mnozí pamětníci ještě vzpomenou. Jedna zajímavost: ještě před svým odchodem do exilu napsal zpěvák Karel Kryl krásnou píseň Nevidomá dívka a její první interpretkou byla právě Hana Ulrychová!

To, jak se od původně rockového zpívání dostala zpěvačka se svým nezaměnitelným, hutným, nosným a krásně zabarveným hlasem ke zpěvu lidových či zlidovělých písní,  k folkovým  nápěvům (autorské písně od 70. let začal psát pak už bratr Petr) až ke vzniku proslulé skupiny Javory, se kterou sourozenci Ulrychovi účinkují dodnes, a ještě o mnoha dalších věcech a detaliech ze života této slavné sourozencké dvojice (na poli sportu bych je přirovnal k legendárním krasobruslařům -  sourozencům  Romanovým ), se dočtete na Wikipedii či v nějakém odkazu na Googlu. Je neuvěřitelné, že i po 55 letech (!) to Haně a Petrovi (a Javorům) zpívá a ladí, že stále vystupují a mají vyprodané sály, a tak bych rád paní Haně za sebe i za Český dialog poblahopřál k nadcházejícímu životnímu jubileu jen vše dobré, hlavně hodně zdraví, neutuchajícího elánu a energie, a ještě spoustu a spoustu krásných písní, které pohladí po duši.

 

 

Miroslav Seifert

 

P.S. Petr Ulrych oslavil v tichosti své 75. narozeniny už 21. února a oba se sestrou žijí dlouhá léta v moravské metropoli Brně, samozřejmě každý se svými rodinami.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012