NYNĚJŠÍ NEPŘÍJEMNÁ AMERICKÁ POLITICKÁ SITUACE

Ota Ulč leden 2019 Knihy česky

Zde daleko u Atlantiku jsem už od začátku krátkodobého prezidentského  počínání J.F. Kennedyho, od něhož jsem obdržel dopis  datovaný   právě v listopadovém týdnu 1961, kdy začal působit v Bílém domě, než došlo k jeho texaskému zavraždění,. Poté jsem  absolvoval  dlouhou dobu  jeho následovníků - Johnson, Nixon, Ford, Carter, Reagan, další, další následovníci,  osm let  Baracka Obamy, ztotožnujícího se s černou rasou, vzdor  stoprocentního bělošství  jeho vlastní matky.

Prozatím nejposlednější prezidentské volby se uskutečnily  v listopadu 2016, se stoprocentní zárukou vítězství dychtivé Hillary Clintonové a víme, jak to dopadlo: unikátní  případ v americké historii, zvítězil totální outsider Donald Trump, který nikdy dřív neusiloval ani o zvolení vesnickým hlídačem, jak se jen něco takového mohlo stát! Dřívějšími prezidenty se přece stávali bývalí viceprezidenti, ministři, guvernéři, senátoři, kongresmani a prozatím ani jedna kongresmanka. Ve dvacátém století v takových volbách  unikátně zvítězil  Dwight Eisenhower,  velící generál obrovského množství armády nejedné národnosti, s  výsledkem druhé světové války, dobře nám  ovšem známý. V době, kdy na Hradčanech sídlil Klement Gottwald, ve Washingtonu v Bílém domě jako prezident zasedl bývalý nejvyšší velící generál .Nyní  rovněž se dřívější  politická nezkušenost opakuje: mnohými vítězi se stala individua bez předchozích kvalifikací , seznámit se aspoň  s rolí kongresmana mezi víc než 400 členy , zvolenými  na pouhé dva roky v  116. kongresu  tohoto roku 2019. Týdeník  Time s datem 21.ledna 2019 na obálce  prezentuje konflikt mezi nyní právě znovu zvolenou Nancy Pelosi, předsedkyní Horní komory a proti ní prezident Republikán Trump. Toto vydání obsahuje stránku s deseti body, které v tomto roce 2019 budou nepochybně přibývat . Cituji: "  Bitky ve Washingtonu budou zejména intenzivní v tomto novém roce 2019. Trump se bude muset vypořádat  s většinou Demokratů v Horní Komoře, s vesměs  nepříznivě naladěnými  sdělovacími prostředky,  se soudy a procedurou  vyšetřování  Trumpovy administrativy, jeho veškerého  byznysu a celé jeho rodiny. Trump se bude bránit,  útok odvracet a vracet a riskovat vzrůst  ústavní krize."

Představitelé, nejvíce  prominentními soupeři, jsou již zmíněná  Nancy Pelosi, a  prezident státu, jehož mandát není uznáván značným množstvím kongresmanů a ještě

spíš kongresmanek.  Zvlášť   výbojně se  .prezentují členové kongresu obviňující  Trumpa za jeho údajnou odpovědnost držet americkou veřejnost jako rukojmí  (hostages).

Na obálce téhož výtisku týdeníku Time je jakýsi portrét  celoživotní  političky, navrátivší se do  předsedající funkce vrchní  komory  federálního kongresu ve Washingtonu, a na téže obálce je společně zobrazen  nynější americký prezident Donald Trump,  jehož  volební  triumf  šokoval  každého pozorovatele včetně tohoto vítěze. V tomtéž  vydání vyšel článek  s titulkem "It's not just about the wall. It's about Trump's future" -  v české verzi že tohle nebude  pouze o  Zdi, ale  o Trumpově budoucnosti.

Většina čtenářů  nepotřebovala  vysvětlení  oné záležitosti se Zdí a vlastně ani  s onou Trumpovou  budoucností - však jedno se vázalo k druhému. Ona Zeď byl Trumpův záměr  ochránit jižní mexickou hranici, kudy na severoamerické území pronikali, jak stále činí, ilegální vetřelci. Jejich množství se odhaduje na 22 milionů.  Zejména  v pacifické oblasti významné je  jejich pronikání  další vlny  uprchlíků, zločinců, zejména z oblasti střední Ameriky (Honduras, Nikaragua, Salvador, Guatemala). Individua mnohdy pochytaná a deportovaná na své původní  území. Mnozí z nich při první příležitosti  se znovu pokusí zopakovat svůj ilegální pokus - a nezřídka  uspějí. Americké federální orgány  zpravidla nezasáhnou, postrádají takové pověření. Potřebnou spolupráci rozhodně postrádají v končinách jako například v San Francisku.  Tam se naopak setkávají s nehoráznou dávkou spolupráce a  prapodivného porozumění.

Záměr  vystavět obranné hranice proti pronikajícm vetřelcům Trump odhaduje na výdaje ve výši aspoň pěti miliard dolarů. Pokladny jednotlivých států zpravidla nejsou schopny či aspoň ochotny  vyhovět a potřebně spolupracovat. Průzkum hodnocení  nálady ve veřejnosti dochází k závěru, že ve vrstvách spíš republikánsky nakloněných, naprostá většina (77%) podporuje potřebu výstavby Zdi.

Trumpovo stanovisko a realistické záměry: humanitarian and security measures, situace je vážná.  Vládním cílem  je ochraňovat americké obyvatelstvo před zločinností.

Vicepresident  Mike Pence se netají se svým pesimismem, že krize  je značně závažná. .A  americká politická scéna  je značně rozpolcená.  V mých kruzích  neznám nikoho, kdo by  potřebu výstavby Zdi nepodporoval.  Hodně levicově orientovaní podpůrci

Demokratické strany podporují své stranické vedení, které odmítá jakákoliv potřebná opatření.  Nejsem schopen pochopit taková stanoviska: Zeď se odmítá a žádná alternativa se nenabízí.

My čeští našinci se zkušeností  s pohraniční stráží, zákazem vstupu do pohraničního pásma a zejména do zcela zakázané poslední vzdálenosti před hranicí - tehdejší železnou oponou,  do kohokoliv se tehdy důkladně střílelo.

Hlava amerického státu nepodléhá standardní soudní autoritě.  Nelze ho postavit před soud,  podléhal by  procesu zvanému   impeachement. Prozatím se uskutečnil jen  prazřídka, v nynějším 21.století  prozatím  nulkrát. Jeden pokus se uskutečnil v předchozím 20.století, kdy výsledku oprávněného odsouzení unikl  tehdejší bývalý prezident Clinton, pro jeho příliš početné  sexuální nehoráznosti.

Přemnoho Trumpových  odpůrců  velice se snaží  najít  bedlivě hledané hříchy, mezi nimiž jsou absurdní obvinění z velezrady,  zločinné  spolupráce s Putinem. Nyní již po dobu dvou roků všemožná snaha prokázat  či  aspoň  naznačit  jakousi pravděpodobnost takového provinění se ovšem nepodařilo  prokázat.

Prozatím žádný z takových žalobců   příznivé slovo neutröusil  ve prospěch tohoto  nenáviděného prezidenta.  Nikdo z jeho kritiků nedocílil  to, co  Trump dokázal: jemu se podařilo snížit nezaměstnanost  černošského etnika  na pouhých 4%, totéž v případě  tzv. Latinos.

Končím s jedním značným bodem:  stát Izrael,  nahlédl jsem do tamějšího světa  již několikrát. Tamější stát  malého rozsahu , ale postavil si tam své Zdi, na které se naše USA ještě nezmohlo.  Vetřelcům se vůbec nedaří  tam proniknout.

Demokratická strana se značně připravuje na prezidentské volební utkání v roce 2020.  Již se  hovoří o  dvaceti dvou zájemcích.

Ota Ulč

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012