Volby ze zahraničí

-red- září 2018 Aktuality česky

Nejen, že jsem už v roce 1996 založila petici za volební právo Čechoslováků v zahraničí, sama jsem nemohla volit několikrát, když jsem v zahraničí dlela. Nejprve naši zástupci schválili zákon, při kterém se voleb chtějící se zúčastnit museli dostavit na náš zastupitelský úřad pro volební kartu a pak ještě jednou tam přijet volit. Ale! Voliči v zahraničí mají nejčastěji zastupitelský úřad vzdálen stovky, až tisíce kilometrů To stojí čas i peníze a dvakrát?  Húúú

Od té doby se tvůrci tohoto špatného zákona tváří jakože nic, že je to vyřešeno. Není. Volba korespondenčně či elektronicky je běžná už dávno v mnoha zemích světa. Chceme ji také pro naše občany dlející v zahraničí, ať už studující, pracující, krátce či dlouhodobě…

A přinášíme jednu z mnoha peticí, kterými se naši občané v zahraničí snaží přimět naše zástupce, aby to konečně po mnoha letech dali po pořádku.

-red-

Ozvali se Czech and Slovak School of North Carolina  s prosbou o pomoc se šířením petice ohledně zavedení možnosti elektronické nebo korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. S kolegy a kolegyněmi z Minnesoty jsme sestavili petici, abychom podpořili přijetí novely volebního zákona při nadcházejícím projednávání v Parlamentu ČR. Jsme si vědomi, že nejde o první petici tohoto druhu, nicméně jde o speciální načasování, neboť novela volebního zákona se bude projednávat právě letos na podzim a je tedy třeba na důležitost této otázky upozornit právě teď.

Vážení přátelé,

v českých školách v zahraničí a vlastních domovech jdeme našim dětem příkladem: učíme je česky, seznamujeme je s tradicemi, historií, reáliemi, ale zároveň bychom jim měli ukázat, že se aktivně zapojujeme do dění v ČR svou účastí ve volbách v rámci našich občanských práv a povinností. Podpisem následující petice pomůžete tomu, aby se tak opravdu dělo.

Petice za zavedení systému elektronické a korespondenční volby pro české občany žijící v zahraničí sbírá podpisy za účelem podpory novely volebního zákona, která je již nachystána v Poslanecké sněmovně ČR. Poslanci budou tuto novelu projednávat na podzim 2018 a je potřeba ukázat, že zájem o možnost volit elektronicky/ korespondenčně mezi zahraničními (ale i domácími) Čechy opravdu existuje. Petici mohou samozřejmě podepsat i Češi žijící v ČR.

Pokud jste ochotni podpořit tuto iniciativu, prosím podepište a sdílejte petici přes FB i emailem.

 

Obr.| I malé děti se díky našim v Kalifornii učí česky...

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012