ŽIJME LAGOM

Venda Šebrlová srpen 2018 Knihy česky

Anna Bronesová

ŽIJME LAGOM

 

Podtitul je „Život v rovnováze na švédský způsob“, ale tak by lidé mohli žít v celé Evropě. Přitom Švédové žijí v extrémech: v zimě jako by tma měla trvat věčně, naproti tomu uprostřed léta slunce téměř nezapadá. Tu zemi známe z  mnoha knih i filmů – ale známe životní filosofii jejích lidí? Zdá se nám, že jejich kultura vyzařuje klid a řád. V čem je tajemství?

 

Lagom znamená „ani moc, ani málo, tak akorát, všeho s mírou“ a to se týká všech pater společnosti i rodinného života. Lidé si jsou rovni, pokud nepropadají atakům ve stylu „víc cvičte, víc kupujte trička XY, učte se cizí jazyk, cestujte..“ Jenže to užírá psychickou pohodu. Podívejte se na katalogy skandinávského nábytku. Jen výjimečně tam jsou zbytečně vynaložené peníze na materiál a zpracování. Ale přitom nic na jedno použití!

Když už sedíte u počítače, potřebujete jen dobrý stůl a dobrou židli. A nenechte se na sociálních médiích stresovat – buďte lagom. „Jste DOSTATEČNĚ dobří!“ píše autorka. Užívejte si svůj čas, dělejte cokoli: najděte si návod na pletení svetru, vyřezávání, objevte zázrak vlastního zeleninového záhonu. Napište povídku a nechtějte, aby byla dokonalá jako od Karla Čapka! Uvařte švédské dobroty, na které jsou v knize jednoduché recepty. Zorganizujte s dětmi olympiádu v Černém Petrovi! Vypněte večer mobil a spěte klidně... Lagom!

 

Dost bylo mých slov. Když si tuto knížku budete číst na zahradě nebo dokonce někde na pasece, laskavé rady budou vonět jako medové kapky. A ty nádherné fotografie švédské přírody, lidí i jejich domovů! Vydala v krásné podobě Mladá fronta.

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012