Volá Berlín

Venda Šebrlová červen 2018 Knihy česky

Kelly Durdham

 

Německo, léto 1938 a mladinká americká studentka žurnalistiky Maggie... Z jednoho semestru studia v Heidelbergu se vyklubalo několik let v berlínském rozhlase a ona plna nadšení a naivity vysílá politické zprávy i komentáře pro anglicky mluvící svět. S chutí se rychle přeorientovala z americké na britskou angličtinu a štve proti impériu. Vychována byla v přesvědčení, že britské impérium „pohrdá Amerikou“. (Ona sama má ovšem irské kořeny.)

 

„Rádio je nejmocnější sdělovací prostředek, který existuje. Naši vládní činitelé, zvláště ministr Goebbels, to poznali velmi brzy. Právě proto máme nejlepší vybavení a zařízení na světě. Musíte pochopit, že pro miliony posluchačů představujeme hlas Německa,“ řekl jí šéf Anglické sekce. A tak Maggie psala vtipné a chytré texty, neznatelně manipulovala s fakty a osobně se poznala i s Goebbelsem.

 

Jenže zákonitě nastal čas, kdy s postupující válkou začala na veřejnost  pronikat fakta o nacistických zvěrstvech – a kdo měl k informacím lepší přístup, než novinářka? Postupně tedy začala spolupracovat s americkým velvyslanectvím v Berlíně a dávala jejich spojce informace přímo od Goebbelse. Samozřejmě, že nakonec skončila v rukách Gestapa a ve vězení, odkud utekla při náletu na Berlín.

 

„Vstala, opřela se o popelnici a začala šátrat uvnitř, až se její prsty dotkly něčeho mazlavého. Vytáhla to, přičichla k tomu a pak tu věc rychle strčila do úst. Byla ráda, že je zima - nemusí si dělat starosti s hmyzem. Byla také ráda, že je tma, takže neviděla, co jí. Ale bramborové slupky jí velice chutnaly.“ Po dlouhém strastiplném putování se dostala až ke spojencům...

 

Je to román historický a taky detektivní a taky milostný – podle skutečného příběhu Američanky Milred Gillarsové, novinářky v nacistickém rozhlase. Nemusíte mít obavy, že budete tápat v dějepisných souvislostech. Bojte se toho, že nebudete mít čas spát a vaší celonoční stravou budou čaj a káva, čaj a káva...

 

Vydala Metafora

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012