Small Worlds: Domečky pro panenky

z V&A Museum of Childhood v Londýně
Výstava souboru domečků pro panenky ze sbírek Victoria&Albert Museum of Childhood - fascinující svět v malém - je pro širokou veřejnost mimořádnou událostí.
Domečky pro panenky v podobě rozměrných kabinetů ze 17. a 18. století u nás nebyly známy, až v 19. století začaly být populární hračkou ve formě zmenšených domů. Ve velké Británii a západní Evropě se však těšily velké oblibě. Exponáty přibližují způsob bydlení a každodenní život rodin z různých společenských vrstev od 18. století do současnosti. Domečky zároveň dokumentují vývoj architektury a designu: v expozici najdeme například venkovské sídlo, městský dům v georgiánském stylu, předměstskou vilu i moderní byt ve výškové budově z 60. let 20. století.
Putovní výstavu připravilo muzeum, jehož sbírky se vytvářely od roku 1872 při South Kensington Museum (nyní V&A), z nichž se o sto let později se vyprofilovalo muzeum dětského světa a hraček s největší sbírkou svého druhu ve Velké Británii. Domečky pro panenky zde zaujímají výjimečné místo, neboť je tomuto muzeu často věnovali dědici původních majitelů, pocházejících z významných rodů, či mnozí sběratelé.
A tak na vlstní oči spatříme krásný Tateův domeček jako zmenšenou skutečnou stavbu v tehdejším slohu a děděný po generace, Domeček Lady Henriquesové po vnučce jednoho z primátorů Londýna a jejímž druhým dědem byl zakladatel deníku Daily Telegraph. Dále zde je Killerův domeček-komoda pro manželku a dcery lékaře k rozrůstající se sbírce jejich miniatur, Domeček Amy Milesové s pokojíčky ve stylu zámečku z předměstí Londýna, Domeček s dělenou zadní stěnou ve viktoriánském stylu. Domeček Betty Pinneyové jako rekonstrukce honosného venkovského obydlí, Domeček Peggy Linesové od světoznámé firmy na výrobu hraček Lines Bros podobný tomu, v němž strávila dětství. Domeček "Whiteladies" z překližky a ručně vyrobeným nábytkem-zmenšenina hamsteadského domova jako oázy před nacismem. Domeček Hopkinsonových jako reminiscence dcery Romy na vlastní dětství v druhé světové válce. Jennyin domeček je odrazem modernistické architektury s inovativním designem. Domeček-Kaleidoskop v inspiraci modernismu otevřených prostor i posuvných oken.
Výstava, která putovala z Londýna do Washingtonu, D. C. přes Turku, uzavírá svou cestu právě v Praze - bude k vidění do 17. června v Uměleckoprůmyslovém museu. Její nedílnou součástí je aktivní zóna s edukačním programem a komentované prohlídky: 24. dubna. a 29. května 2018 vždy v 17 hodin.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad