Small Worlds: Domečky pro panenky

Olga Szymanská 3 2018 Kultura česky

z V&A Museum of Childhood v Londýně

Výstava souboru domečků pro panenky ze sbírek Victoria&Albert Museum of Childhood - fascinující svět v malém - je pro širokou veřejnost mimořádnou událostí.

Domečky pro panenky v podobě rozměrných kabinetů ze 17. a 18. století u nás nebyly známy, až v 19. století začaly být populární hračkou ve formě zmenšených domů. Ve velké Británii a západní Evropě se však těšily velké oblibě. Exponáty přibližují způsob bydlení a každodenní život rodin z různých společenských vrstev od 18. století do současnosti. Domečky zároveň dokumentují vývoj architektury a designu: v expozici najdeme například venkovské sídlo, městský dům v georgiánském stylu, předměstskou vilu i moderní byt ve výškové budově z 60. let 20. století.

Putovní výstavu připravilo muzeum, jehož sbírky se vytvářely od roku 1872 při South Kensington Museum (nyní V&A), z nichž se o sto let později se vyprofilovalo muzeum dětského světa a hraček s největší sbírkou svého druhu ve Velké Británii. Domečky pro panenky zde zaujímají výjimečné místo, neboť je tomuto muzeu často věnovali dědici původních majitelů, pocházejících z významných rodů, či mnozí sběratelé.

A tak na vlstní oči spatříme krásný Tateův domeček jako zmenšenou skutečnou stavbu v tehdejším slohu a děděný po generace, Domeček Lady Henriquesové po vnučce jednoho z primátorů Londýna a jejímž druhým dědem byl zakladatel deníku Daily Telegraph. Dále zde je Killerův domeček-komoda pro manželku a dcery lékaře k rozrůstající se sbírce jejich miniatur, Domeček Amy Milesové s pokojíčky ve stylu zámečku z předměstí Londýna, Domeček s dělenou zadní stěnou ve viktoriánském stylu. Domeček Betty Pinneyové jako rekonstrukce honosného venkovského obydlí, Domeček Peggy Linesové od světoznámé firmy na výrobu hraček Lines Bros podobný tomu, v němž strávila dětství.  Domeček "Whiteladies" z překližky a ručně vyrobeným nábytkem-zmenšenina hamsteadského domova jako oázy před nacismem. Domeček Hopkinsonových jako reminiscence dcery Romy na vlastní dětství v druhé světové válce. Jennyin domeček je odrazem modernistické architektury s inovativním designem. Domeček-Kaleidoskop v inspiraci modernismu otevřených prostor i posuvných oken.

Výstava, která putovala z Londýna do Washingtonu, D. C. přes Turku, uzavírá svou cestu právě v Praze - bude k vidění do 17. června v Uměleckoprůmyslovém museu. Její nedílnou součástí je aktivní zóna s edukačním programem a komentované prohlídky: 24. dubna. a 29. května 2018 vždy v 17 hodin.

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012