Guatemala zevnitř

CHECO
Dva maíři z Guatemaly, Paulina Ramirezová a Diego Ramírez chtějí propagovat umění prostřednictvím svých maleb na výstavě " Guatemala zevnitř".
Tato výstava vzniká z vášně kterou malíři mají pro umění, a pro pýchu kterou cítí pro své lidi a svou zemi.
Guatemala, země, která kdysi byla jádrem mayské civilizace, je i nadále kulturně bohatá a pyšná na svou historii, plné pozůstatků zvyků a tradic, které odrážejí silné mayské a španělské vlivy. Avšak masivní zprostředkování v transkulturním chování nových generací, ovlivněné zahraničními kulturními modely, způsobyly odklon od kořenů kultur a tradic, čímž nastává hrozba, která způsobuje ztrátu hodnot a kulturní a společenskou identitu.
To je důvod, proč v rámci této výstavy "Guatemala zevnitř " tito umělci z Guatemaly spojí úsilí, aby dali poznat své dílo, které odráží jejich vnímání jak vidí z různých hledisek svou zemi.
Jejich obrazy jsou vytvořeny v různých formátech, jako diptych, triptych a polyptych. Používají různé techniky a materiály jako barevné tužky na lepenkovém kartonu Malmero a obrazy s akrylem na plátně.
Paulina Ramírez Štorek
Paulina Ramírez Štorek, grafická designérka, malířka a fotografka, se narodila v Guatemale a je dcerou guatemalského otce a české matky. Umění je součástí jejího života již od dětství. Od roku 2002 začala malovat formálním způsobem. Její vášeň pro umění ji vždy motivovala, aby i nadále překračovala své hranice a učí se stále více zlepšovat své techniky a koncepce. Její tvorba zahrnuje obrazy s velkým množstvím témat, médií (digitální, akryl, pastelky) a stylů (abstraktní umění, konceptuální umění, kombinace obou a více).
V této sbírce je téma jejího díla založeno na kulturních tradicích Guatemaly. Její práce je zaměřena na tvorbu maleb souvisejících s konceptem originality a po kreativním procesu integruje své vlastní náměty, s jinými prvky guatemalské populární kultury.
Přestože země má mnoho sociálních, ekonomických a politických problémů, malířka se rozhodne soustředit na pozitivní aspekty, a tak se snaží tímto způsobem předávat poselství naděje do budoucna. Pro malířku je velmi důležité dát hodnotu a úctu mayské komunitě, která představuje velkou část populace Guatemaly; to je přenášeno ve svých dílech prostřednictvím postojů, barev a tvarů. Na vyjádření svých ideí používá stylizovanou lidskou postavu a barvy založené na tradičních mayských krojích a na kráse a barevnosti guatemalské přírody.
Technika, kterou používá, je akrylová. Barvy aplikuje štětci a houbičkami na plátno, s kterými také vytváří textury. Pracuje s množstvím rytmu a forem se silnými směry, kterými se snaží reprezentovat sílu a dynamiku guatemalské kultury.
Diego Ramírez Maza
Diego Ramírez Maza, architekt a guatemalský umělec, se začal věnovat umění od roku 2004.
Jeho záměrem je vyjádřit své vnímání reality o sociokulturních, socioekonomických a politických podmínkách své země. Technika použitá v jeho práci je založena na použití dřevěných pastelek na kartonu Malmero. Používá několik barev a kombinuje je vytvářejícími přechody mezi sebou a provádí určité efekty, které vyzdvihují důležité aspekty tématu v rámci své tvorby. Lidská postava je ústředním prvkem jeho témat.
Jeho předchozí výstavy byly oceněny za to, že mají definovaný a rozpoznatelný styl. Návštěvníci těchto výstav se těšili upřímnosti a kreativity, s nimiž vyjadřuje své vnímání každodenního prostředí v jeho tvorbě.
Autor žije v Guatemale, zemi nacházející se ve Střední Americe. Tato je národ s 25 etnickými skupinami.
Před dvaceti lety skončila vnitřní občanská válka, která trvala 36 let. V této povojnové éře se společnost snaží napravit zranění které konflikt zanechal, uprostřed zkorumpovaných vlád se špatnou sociální projekcí. Rasismus, chudoba a nedostatek příležitostí jsou problémy, kterým čelí většina obyvatelstva.
Katerina Bohac
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad