Zemřel Zdeněk Mahler

Venda Šebrlová 3 2018 Aktuality česky

 

S přibývajícím věkem dávám čím dál víc za pravdu svému tatínkovi, který kdysi dávno říkal, že někteří lidé by neměli umírat. Většinou se to týkalo jeho kolegů z kliniky a kumštýřů, kteří v jeho době byli s doktory jedna parta. V poslední době to říkám skoro pořád: naposledy, když jsem slyšela o smrti českým národem ctěného Zdeňka Mahlera.

 

V novinách jistě vyjdou podrobné nekrology o člověku, který dokázal zmapovat (a vysvětlit) politické i kulturní dějiny našeho národa. Vzdělání na to měl: z dělnické rodiny šel studovat na učitelský ústav, pak maturoval na reálce a na Filosofické fakultě se věnoval češtině a angličtině. Ovšem: ani dosažený doktorát by mu nebyl nic platný, kdyby nebyl zvědavý a neměl famózní schopnost dávat události do souvislostí.

 

„Psal jsem si po desítky let deníkové záznamy. Narodili jsme se v blbé době, ale nebyla to nuda“ říkával. Byl šéfredaktorem vzdělávacích pořadů v rozhlase, přednášel na AMU a pět let byl tiskovým tajemníkem na Ministerstvu školství. Dramaturgoval i Laternu magiku na EXPO v Bruselu. Jenže všechna pravidelnost mu užírala vzácný čas. Od roku 1960 byl na „volné noze“, což nebylo zcela obvyklé, a psal... Scénáře pro film i  televizi, rozhlasové pořady, eseje a odborné publikace...

 

S Milošem Formanem točil oscarového Amadea, mj. napsal i scénář Božská Ema (o pěvkyni Destinnové), scénář o hrůze likvidace Lidic... Jeho láskou však byly české dějiny a česká hudba. Znal toho tolik! My, milovníci klasiky, si budeme navždy pamatovat jeho větu. „Kdyby měl Bůh stvořit jediného Čecha, byl by to Antonín Dvořák!“

 

Pane Mahlere, jak se máte tam nahoře v nebi? Jak vás přijali čeští muzikanti? Už jste mluvil s panem Dvořákem o svých pocitech z Novosvětské?

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012