Vážení a milí čtenáři, otevíráte zcela novou rubriku Českého dialogu, která je věnována vědě a technice. V žádném případě to není rubrika náhodná, která by měla sloužit jen jakási výplň ve výčtu témat.

Vždyť máme po světě tolik vědců, tolik pedagogů, lékařů, ale i umělců, které z domoviny vyhnal minulý režim, že například dokonce založili Společnost pro vědy a umění, o níž Český dialog psal nesčíslněkrát. Doba se změnila, hranice už máme otevřeny bezmála třicet let a do zahraničí vyjely další generace našich lidí, teď už zcela svobodně s možností obousměrného pohybu. Naše věda je naplno zapojena v mezinárodním kontextu, a to je dobře.
Pojďme novou rubriku otevřít připomínkou výjimečné osobnosti, která k dějinám české vědy, umění a slovesnosti neodmyslitelně patří, která toho pro Čechy tolik udělala, a přesto stále zůstává stranou všeobecného povědomí. Čtenářům Českého dialogu možná už ani nemusím připomínat, že je touto osobností stavitel, architekt a mecenáš Josef Hlávka, od jehož úmrtí uplynulo letos 110 let.
Výročí i nová rubrika nabízejí tu správnou příležitost, abychom vám letos Josefa Hlávku průběžně představili trochu více. A rozhodně u toho nezůstaneme jen na rodné hroudě, protože Hlávka začínal jako stavitel a architekt ve Vídni, kam zavítáme hned v našem prvním příspěvku. Rovnou ale připomeňme jeho největší architektonické a stavitelské dílo, jež je dokonce zařazeno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Letos je tomu 140 let, co Josef Hlávka dokončil sídlo rezidenci řecko-pravoslavného biskupa v Černovcích na Bukovině.
Na snímku Portrét Josefa Hlávky z pamětní desky na Opernring č. 6 ve Vídni (o této události jsme informovali na našich stránkách v roce 2016).
Text a foto Marina Hužvárová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad