MATURITA PO ČÍNSKU

Pokud navštívíte oblast Tchien-ťinu budete překvapení, že zde uvidíte budovy z červených cihel, upravené anglické zahrady a veseléčínské děti v tradičních školních uniformách. Možná na chvíli dokonce podlehnete pocitu, že jste se ocitli na prestižní anglické internátní škole. Číňané si v posledních několika letech hodně oblíbili drahé soukromé školy, kterévypadají jako přesné kopie slavných elitních škol v Anglii, USA a Austrálii.Mezinárodníškola v Tchien-ťinu je jednou z nich. Počet zájemců o studium na této soukromé školese za posledních pár let zdvojnásobil a instituce uvažuje o celkovém rozšíření areálu školních budov. Cílem zahraničních soukromých škol je naučit děti mluvit plynně anglicky a umožnit jim tak studium v Evropě nebo v USA na místní prestižní univerzitě. Děti a tím i jejich rodiče tak mají naději na lepší život. Čínští architekti při stavbě školy dodrželi trend výroby dokonalých kopií evropských architektur a hlavní budova školy proto připomíná slavnou kolejní britskou školuEtonCollege, kterou navštěvovali i členové královské rodiny nebo devatenáctbritských premiérů. Vše je do posledního detailuokopírované a věžebritské školy založené v patnáctém století králem Jindřichem VI. jsou dokonalé. Přestože budova, zahrada i výuka školy je ovlivněna západním stylem, vše je přizpůsobeno čínské mentalitě a zvyklostem. Pokud se podíváte na tradiční uniformy zblízka, zjistíte, že přece jenom připomínají ty tradiční čínské stejnokroje státních škol.
Soukromé zahraniční školy, které upřednostňují výuku evropského typu a specializují se na zdokonalování anglického jazykanavštěvuje v současné době v Číně okolo sto padesáti tisíc studentů a to i přesto, že školně je zde vyšší než v zahraničí. Rok na soukromé škole tak stojí v přepočtu sedmset tisíc korun za jednoho žáka a platit školné si může dovolit jen malé procento bohatých rodin. Rodiče však přesto věří, že taková investice do budoucnosti jejich ratolesti se jim vyplatí. Druhým důvodem stále zůstává fakt, že na tradičních čínských školách jsou děti pod velkým tlakem. Přísná disciplína a perfekcionalizmus provází děti už od dětství a některé děti nejsou při tak velké psychické zátěži schopny podávat adekvátní výkon. Proto nejsou výjimkou případy,kdy děti podléhají tlaku a kolabují nebo dokonce páchají sebevraždy. Nové elitní školy nabízejí studentům alternativu v podobě západního vzdělání evropského typu bez tělesných trestů a nadměrné psychické zátěže. Zda tyto školy dokáží konkurovat státnímu školství ukáže, až čas a první absolventi závěrečných zkoušek. Pro bohaté rodiče a jejich děti je však v současné dobětato možnost alternativního vzdělání jasnou volbou a zvyšující se počet studentů jasně dokazuje, že rodiče tomuto systému vzdělávání věří a chtějí pro své děti to nejlepší vzdělání a budoucnost na zahraničních univerzitách.
Anna Sobotková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad