Slovo na březen

Eva Střížovská 3 2018 Slovo redakce česky

Hurá! Už konečně březen, měsíc, s kterým přichází jaro a v kterém jsem se mj. před mnoha lety narodila. Ačkoliv mrze jak praští, mám na stole vázu s větvičkami, na kterých raší zelené lístečky a pomalu opadávají hnědé jehnědy…  Takže přichází naděje jako každoročně s jarem. Na co? Toť otázka. Když se rozhlédneme kolem sebe ve společenské a politické scéně, moc nadějí tam nevidíme. Premiérem je estébák a vyčůránek, který si hrabe pod sebe jako ti brouci hovniválové a většině lidí, co ho volili, to nevadí. Prezidentem je chudák, který pro svoje nabubřelé ego obětuje i své zdraví. A dnes v Senátu schválili do bezpečnostní komise bývalou „mlátičku“, chlapa, který jako mladíček mlátil jiné mladé lidi, kteří vzpomínali v roce 1988 na Václavském náměstí na Jana Palacha.

Horší je, že mnozí mladí dnes nevědí, kdo to byl. Nevědí, co se stalo v roce 1948, v roce 1968 a snad ani v roce 1998. To nikdy nepotkali ve škole či  v rodině někoho, kdo by je o tom informoval? Možná je to nezajímá?

Moc by mne potěšilo, kdyby mi někdo na tuto otázku napsal svůj názor.

Já jsem, pravda, ve škole v padesátých létech moc pravdivého dějepisu také nepotkala, ale protože jsem byla dítko zvídavé, k mnohé pravdě jsem se dostala.

Nyní píši knihu o téměř třiceti letech tohoto časopisu, který vznikl už v roce 1990. Je to moc zajímavé. Ta euforie a naděje v prvních letech po Sametu! A to pomalu se linoucí zklamání v letech pozdějších…

V těch prvních ročnících nacházím tolik zajímavého, že to začnu dávat brzy na web  na pokračování.

Přeji všem čtenářům moc hezké jaro!

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012