Hlavní body systémové cesty k Ústavě přímé demokracie

Česká republika se po celá předchozí léta potácí bez státotvorné a ekonomické koncepce, bez vize svého vývoje v prudce se měnícím světě, a její střídající se „demokraticky“ zvolená politická vedení se věnují především vzájemnému boji o zachování svých mocenských pozic a s nimi spojených materiálních výhod.
Zavedené politické strany, zastoupené v parlamentu, které potřebují získat voliče ve volbách do zastupitelských sborů, zakládají své volební programy nikoli na programu zásadních systémových změn, řešících trvající prohlubující se zaostávání ČR za srovnatelnými státy Evropy, ale hlavně na populistických slibech nesystémových řešení dílčích problémů.
Jsme toho názoru, že řešení dílčích problémů náleží do programu zastupitelských sborů v krajích a obcích, a že do agendy parlamentu – Poslanecké sněmovny a Senátu, náleží řešení problémů systémových a mezinárodně politických.
Program cesty k Ústavě přímé demokracie je přehledným seznamem nejpotřebnějších systémových změn, které bude nutno neochvějně prosazovat.
- · Požadovat přípravu nové Ústavy ČR na hlavních principech přímé demokracie, kterými jsou:
- Přímé volby členů zastupitelských sborů, v jednomandátových volebních obvodech,
- prezidentů a předsedů nejvyšších státních institucí a úřadů.
Odvolatelnost volených zastupitelů a státních úředníků kdykoli referendem
Pasivní volební právo do všech volených funkcí, pro všechny plnoprávné občany
Princip subsidiarity - rozhodování na příslušné nejnižší úrovni – obce, kraje, státu
Systém referend - povinná (např. o Ústavě a jejích změnách, o mezinárodních smlouvách atd.; podle Čl. 22 Ústavy), Vyvolaná orgány státní správy, vyžadujícími názor občanů
z iniciativy občanské veřejnosti, s podporou stanoveného počtu žadatelů.
Výsledky referend nepodléhají žádnému dalšímu schválení.
Veřejná kontrola všech usnesení volených zastupitelských sborů a výkonných orgánů
Přijetí ústavy po celonárodní diskusi formou celonárodního referenda.
K tomu je třeba neprodleně vyžadovat:
- · Přijetí zákona o realizovatelných referendech bez nesplnitelných kvót účasti a podmínek platnosti jejich výsledku schválením jakoukoli „vyšší“ autoritou.
- · Zrušení zákona o politických stranách a zařazení stran mezi ostatní občanská sdružení. S tím zároveň ukončit i jejich financování ze státního rozpočtu.
- · Zakázat jakékoli další změny platné ústavy ČR podle okamžitých nálad Poslanecké sněmovny a zejména nedopustit přenesení kompetence vysílání české armády do zahraničních misí z Poslanecké sněmovny na vládu ČR.
Požadovat transformaci současného stavu Evropské Unie, vyplývajícího z nefunkčnosti Lisabonské smlouvy a hrozícího jejím rozpadem. A to cestou přijetí Ústavy EU, jako federace členských států, rovnoprávných podle principu subsidiarity.
Dr. Jiří Polák
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad