Kašpárek pro Helenku

Venda Šebrlová 3 2017 Aktuality česky

Helena Štáchová opustila Máničku

 

Byla slavná - ale málokdo z diváků ji poznal osobně. Byla vtipná a měla příjemný hlas, její  Mánička však pištěla a vynikala ve slovních potyčkách s Hurvínkem. Taky její bábinka se Spejblem do diskuzí zasahovali. Obě ženské postavičky mluvila Helena Štáchová.

 

Její tatínek byl inženýr a hrál na violu, maminka byla profesorkou - kreslila a psala literární scénáře. Helena sice udělala přijímačky na Pedagogickou fakultu, ale nenastoupila na ni a šla raději dělat elévku v Divadle Spejbla a Hurvínka. Stálé angažmá získala až jako absolventka DAMU ve 22 letech.

 

Od roku 1967 „hrála“ Máničku a v roce 1971 se holčičce „narodila“ bábinka. Takže na jevišti už byly (se Spejblem) čtyři figury a s těmi se daly vymýšlet mnohé příběhy. Divadlo jezdilo po světě a Miloš Kirschnet zavedl pravidlo, že loutky mluvily řečí hostitelské země. Takže uhlídat cizojazyčný text a hlasovou modulaci bylo náročné.

 

Jak byla Helena Štáchová úspěšná v profesi, v osobním životě měla často smůlu. Zamilovala se do ženatého muže a dlouho na něj čekala. Měla těžkou bouračku a mnohokrát ležela na operačním sále plastických chirurgů. Po smrti Miloše Kirschnera  se stala ředitelkou divadla, kde začaly pracovat i její děti (Denisa jako dramaturgyně a Miloš jako režisér). V roce 2016 oslavil Hurvínek 90. narozeniny a stal se čestným členem Herecké asociace. Pak se Heleně Štáchové vrátila nevyléčitelná rakovina. Ve strašnickém krematoriu se s ní budou loučit nejen kolegové a návštěvníci divadla S a H. Jistě ji na poslední cestě doprovodí i její dřevění přátelé.

 

Venda Šebrlová

 

Zemřela 22. Března 2017, pohřeb bude ve Velké obřadní síni na Olšanech 30. Března.

Obrázek Kašpárka Vladimír Pechar

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012