Aleš Palán/Miloň Čepelka

Venda Šebrlová 11 2016 Knihy česky

 

Nedělňátko

aneb s Cimrmanem v zádech

 

Čepelkovo jméno nám splývá s Divadlem Járy Cimrmana. Ale on je nejen hercem, ale taky spisovatelem a scénáristou a moderátorem a kdysi dávno byl taky učitelem českého jazyka a literatury. Pak otevřel dveře do takového velkého baráku v Praze na Vinohradech - a stal se redaktorem armádního vysílání Československého rozhlasu. To byl rok 1961 a v redakci už pracovali Jan Svěrák a Jiří Šebánek na pořadech z nealkoholické Vinárny U Pavouka. O šest let později vzniklo Divadlo Járy Cimrmana.

 

Rozhlasu zůstal věrný dodnes. Proč? „Představa je někdy víc než skutečnost a s tím jiné médium než rozhlas pracovat neumí.“ Proto např. s gustem uvádí na Country rádiu Knižní hitparádu. Ovšem, když Miloně Čepelku vidíte v divadle jako „babičku Boženy Němcové“ v Českém nebi nebo „mamku“ v Aktu, neměnili byste za představu ani na vteřinku. On totiž dokáže dát ženským postavám takovou chuť, že je stokrát lepší než jakákoli Miss. A to je drobný, starší pán s brejličkami!

 

Čtení o něm je plné překvapení! Např. má rád dechovku a v rozhlase moderoval přes šest stovek břeskných pořadů. Pak vedení usoudilo, že to není pro mladé, ale „... pořád si nedovedou připustit, že ti rádio neposlouchají skoro vůbec“! Psal texty nejen pro dechovku, ale také šansoniérku Markétu Wankeovou i Evu Pilarovou, Naďu Urbánkovou, Simonovou s Chladilem. Vydal řadu knih poezie, napsal pohádky, televizní i rozhlasové hry a zábavné i literární pořady. Je to vpravdě milovník českého jazyka a ten by si jinde tak nevychutnal, jako v cimrmanovských hrách. Málem bych zapomněla: taky zpívá! Je hrdinný tenor (i když tvrdí, že zpívá tak, jak mu pánbůh do hrdla nadělil – ale s chutí!). Třeba v Hospodě na mýtince.

 

Na podzim jsme oslavili padesát let tohoto výjimečného divadla a k výročí vydal Supraphon limitovanou edici 16 vinylových desek, kde je 15 Cimrmanových her. Ovšem balík 1-500 byl tak bleskově vyprodán, že se vydavatel rozhodl pro další limitovanou edici 501-1000 (vyjde 2. 12. a je fakt poslední!). Zdeněk Svěrák také převzal Diamantovou desku za 1 630 000 (!!) prodaných nosičů za dvaapadesát let spolupráce se Supraphonem. Slavnostně ji přijal a slavnostně poděkoval!

 

Tentokrát vám přeji nejen krásné počtení o Miloni Čepelkovi, ale i krásné poslouchání!

 

Knihu vydalo nakl. Vyšehrad v Edici Rozhovory, zvukové nosiče (jakéhokoli typu) s Cimrmanem vydává Supraphon.

 

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012