Nová známka - portrét českého chemika A. Holého

Marina Hofmanová (Hužvárová) 9 2016 Aktuality česky

Objev chemické látky, ale také štěstěna v podobě shody příznivých okolností, to jsou základní ingredience úspěchu profesora Antonína Holého, který by letos 1. září oslavil 80. narozeniny. Látkami, které objevil, pomáhá milionům lidí na celém světě při léčbě žloutenky typu B, AIDS nebo oparů. A je nasnadě, že anonymně - vždyť ruku na srdce – napadlo by vás snad někdy zkoumat, kdo stojí za jakýmkoli produktem, který si koupíte v lékárně? A přitom je celý proces výroby léků nesmírně složitý, dlouhodobý a finančně nákladný, ovšem bez oněch bezejmenných objevitelů by vůbec nezačal. Proto ta zmíněná štěstěna - teprve když svedla chemika Antonína Holého z české Akademie věd dohromady s belgickým a americkým kolegou, mohl tento triumvirát přinést lidem cenná léčiva.

Letošní kulaté výročí se stalo příležitostí, jak profesora Holého představit i zcela laickému světu, a to prostřednictvím jednoho z tradičních a veleúspěšných vývozních artiklů naší země, poštovní známky. Česká pošta ji nyní vydává i s příležitostným razítkem. Výtvarné řešení dvacetikorunové ceniny pochází od Karla Zemana, do prodeje se známka dostane 7. září.

O životě a díle profesora Holého se více dočtete např. v rozhovoru Hlavně aby měla práce smysl a pomáhala lidem nebo ve vzpomínce na stránkách Akademického bulletinu AV ČR.

Reprodukce obrázku Česká pošta

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012