DOPIS OD VÁCLAVA KLAUSE

Mirek Seifert 6 2016 Ostatní

 

 

V neděli 19. června oslavil náš bývalý prezident, předchůdce toho dnešního, tedy Václav Klaus, sedmdesáté páté narozeniny.

 

Při té příležitosti jsem si vzpomněl, že jsem letos začátkem roku vedl s V. K. korespondenci, a když jsem se již pochlubil psaním od anglické královny, možná by čtenáře ČD zajímalo i psaní, resp. e-mail, od V. Klause.

 

Než se dostanu k jeho citaci, uvedu vše do souvislostí.

Jak mnozí pravidelní čtenáři ČD vědí, mám velký vztah k přírodě a jejím obyvatelům, zejména k ptactvu, drobným a zranitelným živočichům (ježci, krtci, netopýři), ale i ke stromům a květinám atp.

Proto mne velice zaujal článek redaktora MF Dnes, Lukáše Hrona, s názvem Po nás potopa (příloha Víkend, 9.-10. ledna t.r.), kde velmi precizně pojmenovává to, co se na naší planetě a s přírodou v posledních desetiletích děje - počínaje např. letošními katastrofálními požáry v Indonézii (kde kromě stovek hektarů lesů zemřely i tisíce zvířat, včetně vzácných ohrožených orangutanů), drancováním světových moří, přes neúnavné kácení deštných pralesů od Afriky po Jižní Ameriku až po zřejmě nevratné odumírání Velkého korálového útesu u břehů Austrálie. Je to smutné, leč velmi pravdivé počtení.

A protože mi článek připadal opravdu velice fundovaný a podložený fakty, napadlo mne poslat jej známému (možná u nás nejznámějšímu) popírači těchto věcí (tedy že prokazatelně dochází k ničení a devastování přírody lidmi) Václavu Klausovi, a to do jeho Institutu V.K.

K článku jsem připojil krátký dopis, který jsem začal větou: "Vážený pane prezidente Klausi,...na rovinu a zcela otevřeně říkám, že jsem nikdy nebyl Vaším příznivcem...atd.". A na závěr psaní jsem se  exprezidenta zeptal, co si myslí o článku, který jsem přiložil, a jestli své postoje náhodou není ochotný alespoň trochu pozměnit.

Zde je tedy jeho odpověď (doslovná citace), poslaná e-mailem dne 29. 1. 2016:

Vážený pane,

děkuji za Váš dopis z poloviny ledna. Nemám sílu a čas odpovídat na spousty emailů, které stále ještě jako exprezident dostávám. Nemohu proto argumentovat podrobně, ale zcela jednoznačně musím říci, že článek pana Hrona, který jste mi poslal, je pouhou propagandou Zelených a na věcné argumentaci není založen. Lidstvo samozřejmě žije na naší "modré planetě", samozřejmě ji ovlivňuje, ale výrok "dochází už desetiletí k ničení, pustošení a drancování naší modro-zelené planety" je účelové politické sdělení, nikoliv výrok o realitě. Je to součást environmentalistického hnutí, které nebojuje za přírodu, ale proti svobodě člověka. Na tom je založen Římský klub a celé jeho "limity růstu".

Čím je lidská společnost chudší, tím hůře se chová k okolní přírodě. Čím je bohatší, tím je i její chování k přírodě ohleduplnější. Právě v této fázi se nacházíme (samozřejmě různě v různých zemích), a žádnými proklamacemi samovyvolených ochránců přírody se to změnit nedá. Díváte-li se kolem sebe, musíte uznat, že se životní prostředí v zemi, ve které žijete, za poslední čtvrtstoletí radikálně zlepšilo. Nevidět to může jen zaslepený člověk. To Vy, jako obdivovatel Průchové a Olmerové, jistě nejste.

Na své knize Modrá, nikoli zelená planeta, která byla vydána před devíti lety (a přeložena do dvaceti jazyků), nemám co měnit. Bylo by možné jen doplňovat.

Se srdečným pozdravem Václav Klaus

 

No, ať si čtenáři Českého dialogu udělají vlastní úsudek. Já si samozřejmě vážím toho, že si samotný Václav Klaus našel čas na odpověď, leč s mnoha jeho názory bych si dovolil polemizovat a s některými přímo nesouhlasit. To by bylo ale na velmi dlouhou debatu a až čas nám (nebo spíše našim potomkům) ukáže, čí názory měly blíže k realitě...

 

Miroslav Seifert

 

P.S. Byť se panem V. K. ve většině věcí názorově neshodnu, přeji mu dodatečně k jeho "půlkulatinám" jen vše dobré, hlavně hodně zdraví, pohody a optimismu.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012