Stalo se v červnu 2016... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 6 2016 Aktuality česky

 

 

Po celý měsíc jsme sledovali politický boj ohledně policie. Jedná se o sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Spor rozložil celou vládu i politické strany, každý „chce pro stát to nejlepší“ a zatím jedinou skutečností je rezignace plukovníka Roberta Šlachty (šéfa ÚOOZ), který už měl zákulisních vyjednávání plné zuby. Kdo při sloučení tak důležitých organizací zajistí, aby se nedostávaly supertajné informace na veřejnost (tj. mezi politiky, mafiány a podobnou svoloč)? V současnosti vyšetřují elitní detektivové na 150 živých kauz. Šlachtův útvar např. před třemi lety zasáhl na Úřadu vlády a díky jemu se provalila causa Nagyová a následně padla Nečasova vláda. Válka policajtů tedy není jen tak nějaké přetahování o frčky, mnozí mocní ji ze zákulisí jistě vydatně podporují. Z elitního policisty se stal civilista, jeho nesouhlas se sloučením velmi důležitých vyšetřovacích složek raketovou rychlostí  rozhádal nejen odbornou veřejnost, ale také vládu, Parlament a všechny gramotné lidi. Klid do causy nevnesl ani prezident Zeman, který se nechce nikoho rozzlobit a tak ani nemá na věc vlastní názor.

 

Jeden z nejvlivnějších mužů nedávné politické scény Marek Dalík dostal čtyři roky nepodmíněně za podvod. A taky musí zaplatit pokutu čtyři miliony korun. Za vlády Mirka Topolánka si řekl o úplatek 3x6 milionů euro, což je 484 milionů korun – a rakouská zbrojovka Steyr to neudělala. Topolánek odmítl, že by na něj Dalík měl vliv (!) a využil toho, že proti němu nejsou důkazy. Dalík jde sedět, Topolánek dál podniká …

 

ČSSD zatím nemusí zaplatit bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun, které mu dluží. Strana se odvolala a spor se tááááhne dááál...

 

Profesor kolumbijské univerzity v New Yorku ekonom Jan Švejnar oznámil, že je připraven kandidovat v příštích prezidentských volbách. Při své minulé kandidatuře před devíti lety prohrál vinou KSČM, která až při šestém hlasování podpořila Václava Klause. Snad se dočkáme definitivního zániku vlivu Klause a Zemana na současnou politiku!

 

Velkou ostudou ukončila svou odbornou i politickou kariéru v Senátu MUDr. Eva Syková. Stát podporoval výzkum kmenových buněk a nemocní amyotrofickou laterální sklerózou měli naději na prodloužení života. Což by bylo báječné, kdyby vědecký tým paní Sykové nevybíral od nemocných za experimentální léčbu celkového ochrnutí 150 000 korun. Podle zákona bylo zařazení do klinické studie zdarma! (*)

 

Světoznámý astrofyzik Jiří Grygar odmítl kandidaturu na státní vyznamenání. Nechce je od Miloše Zemana a uvolnil tak místo prezidentovu dalšímu kamarádovi. O dva týdny později probleskla zpráva, že ani politik a jeden z význačných mužů Sametové revoluce Petr Pithart se nechce dát od Zemana dekorovat. Kdyby oba pánové spolu seděli ve Vladislavském sále, mohli by během ceremonie udělat nějakou show! A kdyby přibyl ještě někdo další?

 

Začal soud s Američanem Kevinem Dahlgrenem, který v roce 2013 zavraždil své čtyři příbuzné v Brně a ještě v zakrvácených šatech uprchnul přes Vídeň do USA. Jednání bude pokračovat v červenci.

 

Petr Kramný byl uznán vinným z vraždy své manželky a dcerky v roce 2013 na dovolené v Egyptě. Usmrtil je elektrickým proudem a za to dostal 28 let vězení! Vinu nikdy nepřiznal a podle jeho obhájkyně jde o „velký justiční skandál“!

 

Do Prahy přijel legendární muzikant Paul McCartney (74). Zavzpomínali jsme si na své mladí a zjistili jsme, že se nám jeho písničky líbily právem!

 

Jeviště Vinohradského divadla opustil legendární herec Viktor Preiss (69). Jeho poslední představení ve hře Vstupte! se změnilo v lavinu potlesku, stejně jej pak v divadelním klubu přivítali kolegové a přátelé. Máme však naději, protože Viktor Preiss vyznává heslo Nikdy neříkej nikdy!

 

Konalo se mistrovství Evropy ve fotbale a tak byla většina mužské populace vyřazena nejen z domácích prací, ale i z běžné konverzace. Opět jsem nabyla dojmu, že všichni Češi jsou lepší než nejlepší trenéři a jen vinou osudu nešéfují tomuto zvláštnímu pobíhání 22 mužů za jediným míčem! Všechno bylo jinak, než si odborníci a fanoušci troufli odhadnout. Favorité dostali naflákáno a hvězdou evropského mistrovství se stal Island. Země, která má víc sopek, než fotbalistů, poprvé se zúčastnila tak velké akce a trenér mužstva si přivydělává jako zubař! Naši sice domů přiletěli, ale podle výkonu by měli přilézt kanálama!

 

Dočkáme se dalšího filmového zpracování Haškova Švejka. V režii Bohdana Slámy bude titulní roli hrát Pavel Liška.

 

V pozůstalosti spisovatele a překladatele Zdeňka Urbánka nalezl jeho vnuk David Dušek deník Václava Havla, který si psal během svého pobytu ve vyšetřovací vazbě v Ruzyni. Zachycuje nejen každodenní "život", ale také píše o svých plánech do budoucna a nápadech na divadelní hry. Deník z roku 1977 vyjde knižně na podzim k nedožitým 80. narozeninám našeho prvního demokratického prezidenta moderní doby.

 

Referendum o setrvání Velkém Británie v EU ukončilo několikatýdenní nerváky a dohady, jak Brexit dopadne. Komentátoři z Evropy se shodli v názoru, že venkov a méně vzdělaní lidé volili odchod - jak se pak ukázalo, bez hlubších znalostí, co z toho pro zemi vůbec vyplyne...

 

A tradiční dobrá zpráva na konec:

Praha se koncem srpna změní v blázinec. Magistrát posvětil zavedení tří nových tramvajových linek, takže jich bude jezdit 24 a mnohé tramvaje budou mít změněné trasy. Plán údajně vzal v úvahu asi 1800 anketních připomínek a městské části se také mohly vyjádřit. Tak si např. Praha 7 ubránila tramvaj č. 12 a ta bude dál jezdit z Vltavské na Letnou. Jaká je ta dobrá zpráva kromě toho, že provoz dostane ročně o 130 milionů víc? Naučíme se ukázněně stát ve frontě před jízdními řády na stanicích, zjistíme kvalitu svých brýlí na čtení a taky budeme vycházet z domu s předstihem, abychom dvacetiminutovou trasu stihli za hodinu a půl. Přibude nám nová výmluva (dřív jsme to nestihli, jelo to jinudy), která nebude ověřitelná. Budeme si mít se spolucestujícími o čem povídat, navážeme nová přátelství a mladí si mohou domluvit rande na místě, kam by se jindy nikdy nedostali. S vnuky budeme podnikat spanilé jízdy s tím, že až na konečné jim řekneme, kde vlastně jsme. A konec-konců: uvěříme, že i po ulicích se dá chodit pěšky, pokud pospícháme...

 

Venda Šebrlová

 

-------------------

(*)

Názor na kauzu MUDr. Sykové

Celé je to složitější. Protože léčba kmenovými buňkami je stále ještě ve výzkumu, jinak než zařazením do klinické studie (a to ještě díky za to) ji nelze zkoušet. Klinická studie je "postavena" a zafinancována pro určitý omezený počet pacientů. Jenže pacientů, kteří v tom vidí poslední možnost, je daleko více. A jak to tedy zařídit? Jedině tak, že tu zkoušku zaplatí. Ale do studie být zařazeni musí, protože jinak by bylo použití "nevyzkoušené" léčby na pacientovi trestné. Tj. ano, zaplatí dodatečné zařazení do studie. Jiná věc je ta, že nějak neslyším o zázracích této léčby = nevidím řadu vyléčených. Já osobně nechápu, proč to někdo takto nevysvětlil. Stejně to není v pořádku, ale bylo by to pochopitelnější.

-top-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012