DOPIS OD KRÁLOVNY (The Letter from The Queen)

Mirek Seifert 6 2016 Ohlasy a názory česky

 

(Na přání čtenářů zveřejňujeme tento příspěvek na hlavní stránce.)

 

 

Milí čtenáři Českého dialogu,

nedá mi to, a musím se vám prostě pochlubit. Dostal jsem psaní přímo z Buckinghamského paláce! Jak jsem k němu přišel? Hned v následujících řádcích vysvětlím.

 

Ti z vás, co máte doma letošní číslo Českého kalendáře, v něm možná zaregistrovali můj březnový příspěvek u příležitosti 20. výročí návštěvy britské královny Alžběty II. v České republice. A také u příležitosti jejích "kulatých" devadesátých narozenin, kterých se v plné síle a svěžesti dožila 21. dubna letošního roku.

 

Protože jsem dlouholetým velkým obdivovatelem Jejího Veličenstva, napadlo mne, že bych mohl královně k jejímu jubileu poblahopřát. Takže jsem nelenil, a už začátkem dubna odeslal na její adresu (kterou mj. naleznete na oficiálních webových stránkách Královského paláce včetně návodu, jak královnu oslovit atd.) jednak opravdu moc hezké blahopřání na ručně vyrobeném papíře, stručný osobní dopis (psaný ale nikoliv v angličtině, kterou zase až tak neovládám, ale v jazyce francouzském, kterýmžto vládnu o mnoho lépe - stejně jako Její Výsost), a k tomu přiložil jeden výtisk zmíněného Českého kalendáře 2016 s mým článkem, a navrch ještě tři originální fotografie z pobytu královny Alžběty v Brně z 28. března 1996 (fotografie mi darovala p. fotografka Helena Kupčíková, o jejímž nečekaném odchodu jsem informoval zde vloni na podzim).

 

Vzhledem k tomu, že královna letos  dostala více jak 100 000 (!) blahopřání z celého světa, nečekal jsem, že bych mohl dostat nějakou odpověď.

 

A přece se stalo!

V pondělí 20. června na mne čekal ve schránce dopis s razítkem "Royal mail" a s velkým E II R, což znamená Elizabeth II., královna.

Roztřesenýma rukama jsem pak doma opatrně otevíral obálku a zde je doslovný přepis textu (psala jej  Alžbětina  první dvorní dáma, Lady Gordon-Lennoxová, a malinko zkomolila mé příjmení, ale vůbec se na ni za to nezlobím, protože obsah dopisu mne moc potěšil).

Zde tedy je (doslovná citace):

 

Dear Mr Siefert.

The Queen wishes me to thank you for your card which you sent on the occasion of Her Majesty's ninetieth birthday and for enclosing some photographs taken during Her Majesty's visit to Brno in 1996.

The Queen was pleased to be reminded of coming to the Czech Republic and Her Majesty was very touched by the sentiments you expressed.

I am to thank you for your thoughtfulness in writing to Her Majesty at this time.

Yours sincerely Jennifer Gordon-Lennox, Lady-in-Waiting, June 9th 2016

 

Netroufám si to tvrdit, ale s největší pravděpodobností sama královna opravdu mé psaní četla a  v rukou držela výtisk "našeho" Českého kalendáře - a já jsem nejen za sebe, ale i za celou redakci  Českého dialogu i Kalendáře na tuto skutečnost velmi pyšný.

Ať žije královna!

 

Miroslav Seifert

 

(Foto z letošních oslav - kdoví, zda za královnou nesedí její dvorní dáma?)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012