Prohlášení Klubu na obranu demokracie k třetímu výročí založení a ke „Kroměřížské výzvě“

-red- 6 2016 Aktuality česky

 

 

Skupina osobností českého veřejného života vydala 21. května „Kroměřížskou výzvu“ ke společné akci při volbě příštího prezidenta. Praví se v ní mimo jiné: „Ještě před několika lety nikoho nenapadlo, že hodnoty svobody a demokracie u nás budou znovu ohroženy… Čelíme dnes nebezpečí zvratu od demokratického vývoje k autoritativní formě vlády populistů a posunu naší země do sféry vlivu nedemokratických režimů, jež neuznávají hodnoty svobody a lidské důstojnosti. Jsme v bodu zlomu.“


Upřímně řečeno, nás to napadlo už přesně před třemi lety, a proto jsme náš klub tehdy zakládali. Těší nás, že dnes k podobnému závěru docházejí i další.

 

Je nesporné, že prezident Miloš Zeman je ostudou naší země a že by měl být legální demokratickou cestou odstraněn. Jedna příležitost se nabízí sama od sebe: prezidentská volba ze necelé dva roky.

 

Zároveň je třeba vidět, že změna prezidenta je jen jedna, i když významná, součást širšího úkolu, který teď před českou společností stojí: totiž obnova parlamentní demokracie, postavené na demokratických a liberálních základech a opřené o spojenectví se západními demokratickými státy, která byla vážně poškozena revoluční hysterií let 2012-14. Z toho hlediska jsou ještě důležitější volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce.

 

To vše je úkol na měsíce a léta, věc „politické práce drobné“, úkol nejen pro celebrity, ale i pro nás řadové občany. Významnou roli hrají i demokratické politické strany. Úkol má mnoho vrstev. Jsme připraveni na něm spolupracovat se všemi lidmi dobré vůle. Nepovažujeme však ani za smysluplné, ani za zodpovědné pořádat místo toho jakousi virtuální volbu národního vůdce. Není to demokratické a neodpovídá to tradicím české politiky.

 

Za výbor KOD: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Pavel Otto, Jan Scheinost Pavel Šafr, šéfredaktor Svobodného fóra a člen KOD

 

Vydáno 23. května 2016, k třetímu výročí založení KOD

 

Převzato z i-Politického zápisníku Bohumila Doležala

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012